אקטיב-אגרסיב עם רז פרוגל

הוא מנכ"ל עמותה מגיל 25, העובדה שיש ילדים רעבים מוציאה אותו מדעתו אבל הוא מאמין שאפשר למגר את העוני. וכן, הוא חולם לחזור לשחק כדורגל. רז פרוגל, מנכ"ל סחר הוגן ישראל, מתארח במדור אקטיב-אגרסיב
העוקץ

רז פרוגל הוא מנכ"ל סחר הוגן ישראל, בן 26, סטודנט לכלכלה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה הפתוחה, גר בתל אביב ומגיל צעיק עוסק באקטיביזם ושואף לצמצם את העוני העולמי. בשלוש השנים האחרונות ריכז את גרעין משימה – שנת שירות אקטיביזם בנוער העובד והלומד. הקים את קן חוסנייה – קיום משותף של הנוער העובד והלומד במשגב, ובקרוב מאוד יתחיל לעבוד במשרד האוצר.

***

מה מוציא אותך מהדעת?

פערים כלכליים בין א.נשים. אנשים מסוימים חיים בעושר לא ייאמן ואחרים בעוני נורא. זה לא נתפס שאנחנו ב-2022, יש מספיק משאבים בשביל שכולם יחיו בצורה ראויה וטובה, אבל רק בגלל שיטה כלכלית יש מחסור בהרבה מקומות, מחסור שמשפיע על החיים של המון א.נשים בארץ ובעולם. איך יכול להיות שיש עדיין ילדים רעבים בעולם? איך לא עוצרים הכל בשביל לטפל רק בזה?

מה מוציא אותך מהבית?

האמונה שאנחנו הדור האחרון שיראה עוני. שאפשר לסיים עם זה בשנים הקרובות ולא צריך לחכות עוד. המטרה היא לסיים עם זה עד גיל 30 ואז לחזור לחלום – להיות שחקן כדורגל.

וברצינות: ראש הממשלה או מנכ"ל משרד האוצר הם אנשים ממש כמוני שמקבלים החלטות. לכן גם אני יכול להיות במקומות האלה וליצור את עולם טוב יותר. אין הבדל ביני לבין נשיא ארה"ב, שנינו אנשים, ולכן אני יוצא יום יום מהבית כדי לקחת אחריות על השינוי שדרוש, אפשרי וקרוב.

רז פרוגל מנכ"ל סחר הוגן ישראל
רז פרוגל, מנכ"ל סחר הוגן ישראל, ברגעים של עשייה. צילום: אורי סלע

האם יש לך זיכרון ילדות או רגע מכונן שמניע אותך לפעולה?

בגיל 16 הפסקתי לאכול שוקולד כי הבנתי שיש עבודת ילדים במטעי הקקאו. גדלתי ברמת השרון, מקום מאוד עשיר, ובילדות כשאמרו שיש ילדים רעבים באפריקה לא הבנתי איך לא עוצרים הכל ומטפלים בזה, אלא ממשיכים לחיות כרגיל, לטוס, לאכול במסעדות וכו'.

האם יש לך דיי ג'וב? אם כן, האם הוא סותר או משלים את העשייה האקטיביסטית שלך?

נוסף על תפקידי כמנכ"ל סחר הוגן ישראל, אני סטודנט לכלכלה ויחסים בינלאומיים. בתור מישהו שנהיה אקטיביסט בגיל מאוד מוקדם, קל לוותר על ההתפתחות האינטלקטואלית אבל היא חשובה. הלימודים, בעיקר בתחום הכלכלה, הקנו לי הבנה ברמה גבוהה של איך עובדים הדברים היום בעולם ומה דורש שינוי.

מה הדבר הכי מעליב שאמרו לך? 

שסחר הוגן ישראל לא נראה מספיק רציני. בתור מי שהתחיל להיות מנכ"ל עמותה כשהוא בן 25, אני עושה הרבה טעויות של חוסר ניסיון והרבה פעמים זה מציב את העמותה כמשהו אולי לא רציני או בוסרי, אז שאנשים אומרים את זה, זה מעליב.

מהו הדבר הכי מעצים שאמרו לך?

אחרי הרצאות שאומרים שזאת ההרצאה הכי טובה שהם שמעו או שהם לא ראו הרבה אנשים עם כל כך הרבה כריזמה.

מה עדיין לא עלה בידך לעשות וחשוב לך מאוד להגשים?

שיתוף פעולה עם חברה ישראלית גדולה שתעבור לייצר בסחר הוגן.

באיזו הצלחה אקטיביסטית שלך אתה הכי מתגאה? 

הקמה של תאי סטודנטים עם מאות סטודנטים וסטודנטיות בכל הארץ של סחר הוגן – נושא שרק אנחנו הבאנו לארץ.

מנה שלושה שמות של אקטיביסטים.ות שצריכים להתארח אצלנו בסלון.

שולה קשת, שעשתה את המאבק הכי מצליח בישראל ב-20 השנים האחרונות. יערה פרץ, השם הגדול הבא של התנועה הסביבתית, ללא ספק. ריקי כהן בנלולו, כי בלי דיור אפשר לסגור את הבאסטה.

 

* סחר הוגן ישראל תקיים סדרת וובינרים שתעסוק בעבדות, באופנה, בהרגלי צריכה ובנושאים חשובים נוספים. להרשמה ללא עלות לחצו כאן

פרוגל בגואטמלה, בביקור בכפר שעובד עם סחר הוגן
פרוגל בגואטמלה, בביקור בכפר שעובד עם ארגוני סחר הוגן

מכיר.ה אקטיביסט.ית שכדאי להקדיש לה מקום במדור אקטיב-אגרסיב? נשמח לשמוע במייל info@haokets.org

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.