אזור העיוורון המשותף ליריב לוין ולאסתר חיות

אבי דבוש יצא להפגין בכיכר הבימה במוצאי שבת, וחזר עם כמה תובנות על "מחאת המטריות", על מה שכדאי לעשות מכאן והלאה, ועל מי שצריך להיות בקדמת הבמה
אבי דבושאבי דבוש

ממייסדי מועצת הנגב וחבר מנהיגות תנועת הפריפריות, מנכ"ל רבנים למען זכויות אדם. מחבר הספר "מרד הפריפריות"

אני יודע שנהוג לומר שבזמן המאבק המוזות שותקות ולא יורים בנגמ"ש. ואני גם ספרתי עד 1,000 והייתי במוצאי שבת בכיכר הבימה ושמחתי והתרגשתי ממאה אלף ויותר מפגינים שהתקבצו תחת גשם שוטף. זה גם מגוחך בעיניי שהימין מנסה להקטין את המפגן העצום הזה. כולנו יודעים כמה קשה להוציא א.נשים מהבית וכמה הימין כשל בזה גם בזמנים הכי סוערים מבחינתו. למדתי ממורתי ורבתי ויקי קנפו להעריך אנשים על האקטיביזם שלהם, על המקום שבו אנחנו עושים משהו בשביל מישהו.

ועדיין, כדאי שהמאבק הזה לא יצמח עקום מראשיתו. כשעולה שופטת בית משפט עליון לשעבר ומדברת בטון מטיפני כאילו היא בשולחן עגול, וכשעולה נואם שלא יודע לקצר וחושב שמדובר במופע ומדבר על בני אור ובני חושך, זה רע כל כך. ברור שיש מי שהסנטימנט הזה פורט על נימיו. אבל יש הרבה מאוד ישראלים שלא חושבים שגנבו להם את המדינה ולא מאמינים ששופטי בית המשפט העליון נפלו מהאולימפוס ואפילו לא ממש מתחברים לדיבור מופשט על "איכות שלטון". והם עדיין מבקשים מדינה שבה השלטון מרוסן. הם מכבדים את השופטים ואת תפקידם החשוב כל כך בחברה הישראלית. הם מבינים שיש בעיה גדולה מאוד כשנאשמים ומורשעים מובילים רפורמה במערכת המשפט, וכאשר הכל נעשה בחופזה וללא מראית עין אפילו של הידברות.

לא מדובר בלהיות נחמד. מדובר בלצאת מאזורי הנוחות של הבלימה והבכיינות ולבנות מחנה. לעשות נפשות. להרחיב מעגלים. לנצח באמת. זה מתחיל בלהשתמש באנרגיות של הקהל לצעידה, צעקה ומגאפונים, להוציא צעדות משמעותיות, להעלות דוברות ודוברים מגוונים, קצרים, מדויקים שגם מסבירים בבהירות מה המשימה ואיך ננצח יחד ולא כאלה שמסבירים לנו שאנחנו עילאיים ויודעי כל. לתת מקום אמיתי למיעוטים ולא רק לדבר עליהם. אשכרה ערבים, מזרחים, להט"בים, נשים, יוצאי אתיופיה ועוד. להתחיל בבנייה של מאבק בפריפריות החברתיות והגיאוגרפיות, לטובת צדק חברתי ומשפטי. גם עם מי שחושב שרפורמה במערכת המשפט נחוצה (בעיקר לטובת העניים והדלים ולא לטובת החזקים, הכובשים ובעלי ההון, ולא משנה אם הם באים מימין או משמאל) אבל שבלי ריסון של כוח שלטוני ובלי משפט צדק, איש את רעהו חיים בלעו. וגם עם מי שלא פנוי לדבר על דמוקרטיה של חוקים ופסקות התגברות כי הוא עסוק בדמוקרטיה של הישרדות ושוויון הזדמנויות.

אזור העיוורון הוא המקום שלא רואה צורך בשופטים מזרחים וערבים נוספים ובעיקר כאלה ששומעים את שוועת העניים ואת צעקת הדל. הצעדים המסוכנים של שלטון הימין הם מאבק בין אליטות על כוח ועוד כוח

מאבק שמחייב ראייה חד צדדית של הזירה והתגייסות מוחלטת לחוסר הרצון של מערכת המשפט בשינוי, יביא לצעדים הרסניים עוד יותר גם אם יצליח בטווח הקצר. אזורי העיוורון של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ושל שר המשפטים, יריב לוין, הם המקום שבו הם מסכימים בשתיקה. אזור העיוורון הוא המקום שלא רואה את הצורך בייצוג של שופטים מזרחים וערבים נוספים ובעיקר כאלה ששומעים את שוועת העניים ואת צעקת הדל. אזור העיוורון הוא המקום שלא רואה את עינוי הדין והסחבת של הרמוסים. את נשיאת הפנים במשפט לבעל האמצעים, שיכול לממן סוללות עורכי דין למול מי שלא יכולים להגן על עצמם. אזור העיוורון הוא המקום שכולא ישראלים רק בגלל חובות של כמה מאות שקלים. אלו המקומות הדורשים רפורמה עמוקה. המאבק כרגע, והצעדים המסוכנים של שלטון הימין, הם מאבק בין אליטות על כוח ועוד כוח. השבעים לא רואים כלל את הרעבים. גם על זה צריך להיאבק.

קום התנערה. וכל הכבוד לכל מי שהיו במוצאי שבת בהפגנות בחיפה, בירושלים ובכיכר הבימה! ועכשיו, לצד הבלימה, בואו נשקיע בבנייה ובהרחבה.

אסתר חיות ויריב לוין
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושר המשפטים יריב לוין. צילומים: יוסי זמיר, שתיל סטוק
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יובל

    מדויק!!! הלוואי שיקראו את זה כמה שיותר אנשים.