פורום קהלת: אידיאולוגים שכירים בשירות בעלי הון

ניירות העמדה של פורום קהלת מתאפיינים בדלות ובאיכות אקדמית ירודה, נתונים סלקטיביים, דיון תיאורטי חסר וכשלים לוגיים שמטרתם להוביל לאימוץ מדיניות ימנית קיצונית
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

לפני מספר חודשים ארגן פרופ' עמי וולנסקי מאוניברסיטת תל אביב, בעבר המדען הראשי של משרד החינוך, יום עיון שנושאו מדיניות החינוך של פורום קהלת. ביום העיון שדן בנושאים שונים היו מצד אחד חוקרות וחוקרי פורום קהלת, ומצד שני מבקריהם שכללו חוקרי וחוקרות חינוך, מנהלי רשתות חינוך ובתי ספר. דבר בולט ביום העיון הזה היה שמבין מחברי ניירות העמדה לא היה אף אחד שתחום מחקרו האקדמי הוא מדיניות חינוך.

כמי שעוקב אחר הדיון המעשי והאקדמי בתחום החינוך, וכמי שכותב בנושא, מעולם לא נתקלתי בשמו של אף אחד מחוקרי החינוך של פורום קהלת בספרות אקדמית (ראש הצוות הוא ד"ר למדע המדינה, ושאר החוקרות והחוקרים הם בעלי תואר שני המועסקים כשכירים בפורום). ניירות העמדה שלהם בתחום החינוך היו רשלניים והתבססו על מחקרים סלקטיביים, מטעים ולא מעודכנים. חיקוי והעתקה של מדיניות החינוך שמקדמים שמרנים רפובליקניים ניאו ליברליים בארצות הברית, מדיניות שעיקרה פירוק המערכת הציבורית, הפרטת מערכת החינוך, החדרת עקרונות שוק והפרדה מגדרית במערכת החינוך.

יצא לי לקרוא לא מעט ניירות עמדה של פורום קהלת ואחד הדברים המאפיינים אותם הוא הדלות והאיכות האקדמית הירודה שלהם, נתונים סלקטיביים, דיון תיאורטי חסר וכשלים לוגיים שמטרתם להוביל לאימוץ מדיניות ואידיאולוגיה ימנית קיצונית. כך למשל, לפני שנים הם פרסמו מחקר בנושא ארגוני עובדים, נושא חביב על ימין כלכלי דוגמת הפורום המתעב כל פעולה קולקטיבית של עובדים. לא ברור מה פורום קהלת מתעב יותר – עניים או עובדים: ראש הפורום הכלכלי שלהם, ד"ר מיכאל שראל, נואם מרכזי בכנס השנתי של אגודת איין ראנד בישראל, הוא מתנגד נחרץ לשכר מינימום ובתחילת ימי מגפת הקורונה הוא קרא לממשלה לא לסייע לעסקים ושהחזקים ישרדו. גם כאן זה היה נייר רשלני, מוטה ולא מעודכן שנכתב על ידי "חוקרים" שמעולם לא חקרו את הנושא, וכל מטרת המחקר הייתה להוביל "רפורמה" שתוביל לצמצום זכות ההתארגנות של עובדים וריסוק ארגוניהם (לחצו לקריאת התגובה לנייר העמדה).

עד הכרזת מהפכת המשטר של נתניהו-לוין, עורכים, פרשנים וכתבים כלכליים אימצו את מסרי פורום קהלת בענייני הפרטה וכרסום מדינת הרווחה שתאמו את התפיסה הכלכלית הניאו ליברלית שלהם. אולם עתה הם מגלים לחרדתם שהם רכבו על הנמר הלא נכון

כך זה גם לא מקרי שמהפכת המשטר שמובילים שר המשפטים יריב לוין וראש ועדת חוקה, חוק ומשפט שמחה רוטמן, נשענת על נייר עמדה של פורום קהלת, נייר עמדה מגמתי ומטעה שכתבו חברי פורום קהלת, אנשי אקדמיה חסרי כל מעמד בקרב אנשי אקדמיה החוקרים וכותבים בתחום המשפט החוקתי. על רשלנתו והטעיותיו של נייר המחקר של הפורום עמדו מומחים למשפט חוקתי  יניב רוזנאי, אדם שנער, אליאב ליבליך, תמר הוסטובסקי ונדיב מרדכי.

יכולתי להציג דוגמאות נוספות לחוסר המקצועיות וההטעיות של חוקרי פורום קהלת בנושאים אחרים, דברים שעליהם כתבתי בעבר. חשוב לציין שעד לאחרונה, עד הכרזת מהפכת המשטר של נתניהו-לוין, עורכים, פרשנים וכתבים כלכליים אימצו וקידמו את דוברי ומסרי פורום קהלת בענייני הפרטה וכרסום מדינת הרווחה שהיו לרוחם ותאמו את התפיסה הכלכלית הניאו ליברלית שלהם. אולם עתה הם מגלים בבורתם ולחרדתם שהם רכבו על הנמר הלא נכון, שההתקפה של הפורום אינה רק על מדינת הרווחה, אלא על מה שנשאר מהמשטר הדמוקרטי כאן.

וכך מי שמוביל את מהפכת המשטר, הכלכלה והחינוך בישראל, הוא פורום הממומן בעיקר על ידי אילי הון אמריקאים ימניים קיצוניים שעשו את הונם בתעשיית ההימורים (ראו התחקיר היסודי של נתנאל שלומוביץ ב"הארץ"), ואנשי אקדמיה זוטרים, אידיאולוגים שכירים, ש"מחקריהם" בעלי איכות אקדמית ירודה ושתחום מומחיותם הוא עבודה בשירות בעלי הון ופוליטיקאים חסרי רסן, שכל עניינם הוא יצירת סדר פוליטי וכלכלי אנטי דמוקרטי, המשרת את האינטרסים שלהם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.