התלמיד החרוץ של פורום קהלת

המדיניות שמקדם בנחישות ח"כ שמחה רוטמן נגזרת מהאידיאולוגיה של פורום קהלת ומממניו, אילי הימורים רפובליקניים, שמרנים קיצוניים. השפעתו ניכרת בהצעת החוק שלו המאיימת לחסל את ארגוני העובדים
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

היה ברור שזה יגיע, כל מי שעוקב אחר ההיסטוריה ודרך פעולתם של משטרים אוטוריטריים, יודע ששבירת ארגוני עובדים והגבלת זכות השביתה הוא מהלך מרכזי לכינונו של ממשל אוטורטרי הפועל בשירות בעלי ההון. לאחר ההפיכה המשטרית שאמורה לכלול את חיסול האפשרות של רשות שופטת עצמאית ובלתי תלויה, דיכויה והשתקתה של תקשורת עצמאית, (חיסול התאגיד הציבורי. הטלת מגבלות על עבודתם של עיתונאים וטיפוח כלי תקשורת המשרתים את השלטון) הגיע השלב לפגיעה בזכות היסוד האוניברסלית והחוקתית, הזכות לחופש ההתארגנות.

באופן לא מפתיע ההצעה שהציע חבר הכנסת שמחה רוטמן בעניין זה היא בית מדרשו של "פורום קהלת" שמוביל את ההפיכה המשטרית. זו מדיניות הנגזרת מהאידיאולוגיה של מממני פורום קהלת, אילי הימורים רפובליקניים, שמרנים קיצוניים.

לפני כשבע שנים פרסם פורום קהלת מסמך מניפולטיבי, עמוס טעויות והטעיות על ארגוני עובדים. המסמך נכתב על ידי אנשים שאין להם שום מומחיות מחקרית בתחום. (בזמנו כתבתי כאן מאמר ביקורת ארוך על המסמך.

מהדו"ח של פורום קהלת, המקדיש מספר שורות סתמיות לתיאור היסטוריית הקמתם של ארגוני עובדים בישראל ובעולם ומטרותיהם החברתיות, הכלכליות והפוליטיות, עולה כי תפקידם המרכזי של ארגוני עובדים לאורך ההיסטוריה היה וממשיך להיות להפריע למעסיקים לנהל את עסקם ולהגדיל את רווחיהם, לשבש את התחרות החופשית ולסחוט את הקופה הציבורית. אף מילה על הישגי ארגוני עובדים במדינות שונות עבור אלה שנמצאים בתחתית הסולם הכלכלי, או על תרומתם ליצירת מדינת רווחה, על חשיבותם לצמצום אי שוויון, ועל היותם של ארגוני עובדים ביטוי מרכזי של הזכות להתאגדות ועל חשיבותם לדמוקרטיה לאורך ההיסטוריה.

המסמך הזה הוא מקור ההשראה של חבר הכנסת שמחה רוטמן, שהצעת החוק שלו, כמו גם הצעות חוק אחרות בעניין זה של חברי הכנסת של מפלגת ימינה, עומדת ליישם את משנתו האידיאולוגית של הפורום. ההצעה של רוטמן כוללת הגבלה משמעותית של העילות לסכסוכי עבודה; החלשה כלכלית של ארגוני העובדים; החלשת אחריותה של המדינה כמעביד; חשיפת שובתים לפיטורים ולתביעות נזיקיות ומתן סמכות לכנסת להחליף את בית הדין לעבודה, סמכות להגביל שביתות באמצעות בוררות חובה.

אני מקווה שההצעה הזו של רוטמן תשכנע את ארנון בר דוד, יושב ראש הסתדרות העובדים הכללית, וראשי ארגוני עובדים אחרים לרדת מהגדר ולהצטרף למאבק במהפכת נתניהו-לוין-רוטמן. באופן פרדוקסלי יש סיכוי שהמהלך הזה ייתקל בקשיים כיוון שבעשורים האחרונים את מפלגת העבודה כביתם של ועדי העובדים החליף הליכוד, ראשי ועדים מרכזיים במשק השולטים באלפי מתפקדים הם חברי מפלגה ויש בכוחם להכריע בפריימריז את גורלם הפוליטי של חברי הכנסת של הליכוד.

שמחה רוטמן וארנון בר דוד
שמחה רוטמן וארנון בר דוד. צילום: שמואל שניידר CC BY-SA 4.0, יוסי זמיר שתיל סטוק
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.