על פרשת יתרו, הכריזמה ואנחנו

לב גרינברג חוזר אל היועץ הארגוני הראשון, אל החוקים הראשונים ואל המנהיג שהיה כבד פה וכבד לשון ועדיין כריזמטי. מבט סוציולוגי על המשבר הנוכחי ועל שאלת דמותה של הארץ המובטחת
לב גרינברגלב גרינברג

פרופ' לב גרינברג הוא נשיא האגודה הסוציולוגית, סוציולוג וכלכלן פוליטי באוניברסיטת בן גוריון

אחד השיעורים האהובים עליי ביסודות הסוציולוגיה היה על תאוריית הכריזמה של וובר, וההשראה שקיבל מפרשת יתרו. אני אוהב שיעורים עם הומור, רלוונטיים לימינו, וגם כאלה שעשויים להבהיר סוגיות היסטוריות.

יתרו היה היועץ הארגוני הראשון, ובעקבות עצתו הארגונית למשה התמסדה היהדות. העם הלך בעקבות משה למדבר מתוך אמונה שהוא יודע לאן הוא מוביל, ותוך כדי המסע התחיל חוסר סדר, בלשון המעטה. זאת מנהיגות כריזמטית טיפוסית, המנהיג אומר "אחריי" והולכים, אבל אחר כך מתחילות השאלות הניהוליות. זהו שלב הרוטניזציה של הכריזמה. העם מגיע אל האוהל של משה בבקשה שישפוט בסכסוכים, וההמון מביא עמו צעקות, רעש, לכלוך, וציפורה, אשת משה, משתגעת. מרוב ייאוש היא הולכת להתלונן בפני אביה, יתרו, איש חכם וסמכותי שאיתו בילה משה שנים רבות במדבר. יתרו רואה את הבלגן ואומר למשה: "אי אפשר ככה לנהל בית נורמלי. אתה בסך הכל בן אדם, בן תמותה, עם אישה וילדים. מה יישאר מכל זה אחריך?" לך תקרא את וובר, אצלו תלמד שעליך למסד את התנועה הכריזמטית שיצרת. צריך לחוקק חוקים, שהעם ידע על בסיס מה שופטים אותו. וצריך למנות שופטים, שרי מאה ושרי עשרה, שישפטו במקומך, אחרי שכולם יודעים את החוקים. משה שומע בעצת יתרו, ועולה להר סיני לקבל את החוקים. זה הרגע של מיסוד היהדות. החוקים מעל לכל.

חקיקת חוקים חדשים ומינוי שופטים הם תוצאה של תקופה כריזמטית. הם באים כפתרון למשבר ששיבש סדרי בראשית. ישראל נתונה במשבר עמוק, והניסיון הנוכחי לחוקק חוקים ולמנות שופטים איננו פתרון למשבר, לכן הוא רק מחריף אותו.

הרעיון של מנהיגות כריזמטית של וובר שאול מהדמויות של מייסדי הדתות המונותאיסטיות – משה, ישו, מוחמד. מנהיגות כריזמטית צומחת בעתות משבר, כאשר צצות בעיות חדשות שלא היו מוכרות קודם, ושתי צורות הסמכות האחרות, מסורתית וחוקית, אינן מציעות פתרון. במצב זה מתחילים לחשוב מחדש על הכל, עולים רעיונות חדשים. זאת תקופה יצירתית, מלאה יוזמות ספונטניות, תקופה מהפכנית. המנהיגות הכריזמטית היא זו שמבטאת בצורה הטובה ביותר את הרעיונות החדשים, ונוצרת תחושה שהמנהיג מורם מעם, על אנושי: איך הוא מבטא את מה שאני חושב טוב ממני? המנהיגות הכריזמטית (מנהיג אחד, קבוצה או ארגון) אומרת "אחריי", ואנשים הולכים. איך יודעים שיש לו כריזמה? כי הולכים אחריו, אפילו למדבר, בלי לדעת אם יהיו אוכל או מים. בוטחים בו שהוא יודע לאן הוא מוביל.

תקופה כריזמטית היא תקופת משבר, והמנהיגות היא תוצאה של תנועה חברתית המחפשת דרך לצאת ממנו. התנועה הכריזמטית היא תנועה מהפכנית. מנהיגים נעשים כריזמטיים ברגע היסטורי, אך עשויים לאבד את הכריזמה

בניגוד לשימוש היומיומי, מנהיגות כריזמטית על פי וובר איננה תכונה של האיש אלא של התקופה, ושל האמונה כי הוא המנהיג. התקופה הכריזמטית היא תקופה של משבר, והמנהיגות היא תוצאה של התנועה החברתית המחפשת דרך לצאת ממנו. התנועה הכריזמטית היא תנועה מהפכנית. מנהיגים נעשים כריזמטיים ברגע היסטורי מסוים, אבל גם עשויים לאבד את הכריזמה מאוחר יותר, אם הם מאכזבים או אם קם לעומתם מנגנון חזק היוצא נגדם. מיסוד הכריזמה הוא הדרך להמשיך את התנועה גם לאחר מותו של המנהיג בן האנוש, מכיוון שהחוקים והארגונים יכולים להמשיך אחריו. אבל חוקים וארגונים הם ההפך מהספונטניות המהפכנית של הכריזמה, ולעתים קמים נגד המנהיג עוד בימי חייו. דוגמאות קלאסיות הן המפלגה הקומוניסטית בסין שקמה נגד מאו, ואצלנו מפא"י וההסתדרות שקמו נגד בן גוריון.

המנהיגות הכריזמטית צומחת בהקשר היסטורי ספציפי של משבר, ונעלמת גם היא ברגע היסטורי מסוים. הנה שלוש דוגמאות קלאסיות מישראל, שלושה מנהיגים שלא נחשבו כריזמטיים עד לרגע היסטורי מסוים, והכריזמה שלהם פגה, כל אחד בנסיבות שונות: בן גוריון, בגין ורבין.

בן גוריון לא נחשב לכריזמטי עד 1948, ומנגנון המפלגה הפך אותו לכמעט משיח אחרי המלחמה, בעיקר לנוכח המשבר של קליטת העלייה ותקופת הצנע. הכריזמה שלו פגה ב-1960, כשהוא התעמת עם פנחס לבון, מזכ"ל ההסתדרות הכל-יכולה, ועם מנגנון מפא"י שעמד מאחוריו. הוא התפטר מראשות הממשלה כשכבר איבד שליטה עליה ב-1963, פרש ממנה וניסה להקים מפלגה עצמאית לקראת בחירות 1965 (רפ"י). אבל גם תומכיו הקרובים ביותר עזבו אותו וחזרו להתחבר למפא"י אחרי 1967 (להקמת המערך).

בגין עלה על רקע המשבר העמוק של המערך בעקבות מלחמת יום כיפור, המשבר הכלכלי, ועליית הקול המזרחי בעקבות מרד הפנתרים השחורים. הכריזמה הגדולה שלו נוצרה עם הזמנת סאדאת והשלום עם מצרים. הוא מימש בו בזמן כמיהה כמוסה של תומכיו המזרחים להתקבל בעולם הערבי, אבל גם מימש את הציפיות של מתנגדיו, על ידי עשיית שלום עם המדינה הערבית הגדולה ותיקון העיוות של מפלגת העבודה שסירבה לסגת מסיני ולעשות שלום עם סאדאת לפני המלחמה. הכריזמה של בגין נפגעה קשות בעקבות יישום תוכנית הליברליזציה הכלכלית, וההיפר-אינפלציה שפגעה בעיקר בעובדים ובשכבות החלשות שהיו בסיסי התמיכה שלו. עם היחלשות הכריזמה פנה בגין לגיוס תמיכה על בסיס שבטי, של הסתה ואיבה לשבט האחר, כדי להסתיר את הבעיות שיצר, ונענה באותה מטבע על ידי פרס והמערך. מצבו הפוליטי הוחרף במהלך מלחמת לבנון – ההרוגים הרבים שחזרו משם, חוסר היכולת לצאת מהבוץ הלבנוני, והפילוג בעם שהגיע לשיאו ברצח אמיל גרינצוויג. לזכותו של בגין ייאמר שהוא נכנס לדיכאון עמוק מכישלונו, הודיע "אינני יכול עוד", ופרש.

בשנים האחרונות היעדר התשובה הפוליטית התבטא בחמישה סבבי בחירות. המנהיג היחיד שתפס את עומק תחושת המשבר והפך עצמו לרגע למנהיג כריזמטי עם פתרון היה בן גביר, שהבטיח ביטחון על ידי כך שיראה "מיהו בעל הבית"

רבין לא נחשב לכריזמטי עד לניצחון בבחירות 1992, והעזתו להציע כתשובה למצב המשברי שיצרה האינתיפאדה, תוכנית לפתור את המשבר על ידי הידברות עם הפלסטינים. הוא גם הצליח לקשר את בעיות העוני ומשבר מדינת הרווחה להוצאות בשטחים, והציע שינוי סדר עדיפויות והעברת ההשקעות מהשטחים לחינוך, בריאות ורווחה בתוך ישראל. בכך הוא שבר את הדיכוטומיה השבטית של שמאל-ימין שהייתה דומיננטית בשנות השמונים, דיכוטומיה שנתנה יתרון לשבט הימין. הכריזמה שלו עלתה עוד יותר עם הרצח, אבל השיבה של תומכיו לשבטיות "שמאל-ימין" הפכה אותו ממנהיג כריזמטי ומורה דרך לקדוש של השבט שעולים אל קברו.

ההליכה אחרי רבין למדבר של הסכמי אוסלו וקטיעת חייו מבלי שמשימת השלום עם הפלסטינים הושלמה יצרה את המשבר שאנחנו נתונים בו עד היום. אוסלו היה אמור להיות תהליך שיוביל לפשרה וחיים משותפים, אבל נשארנו עם מציאות של משבר קבוע, כשישראל ממשיכה להתפשט בגדה המערבית, אבל הרשות הפלסטינית שולטת על הערים ומנהלת במשותף את האזור הכפרי בגדה, והחמאס נתון לסגר זה 18 שנים. המצב המשברי מתבטא בהתפרצויות אלימות של התקוממויות עממיות נרחבות המידרדרות לדיכוי אלים (2000-2004), לפעולות התנגדות מזוינת מאורגנת, ולהתקוממות יחידים לא מאורגנת (2015-2016, מאי 2021, ובימים אלה ממש), וכמובן ה"סבבים" גדולים מול עזה, ו"שגרת" צבע אדום בעוטף עזה והתגובות של צה"ל.

בארבע השנים האחרונות היעדר התשובה הפוליטית למצב שנוצר התבטא בחמישה סבבי בחירות. המנהיג היחיד שתפס את עומק תחושת המשבר והפך עצמו לרגע למנהיג כריזמטי עם פתרון היה בן גביר, שהבטיח ביטחון על ידי כך שיראה "מיהו בעל הבית". אבל מרגע שהוא בעל תפקיד הוא צריך קבלות, והכריזמה צפויה להתפוגג, במוקדם או במאוחר. חקיקת הבזק שיוזמים לוין ורוטמן בהשראת התוכניות של פורום קהלת לא רק שאינה מבטאת פתרון, אלא מחריפה אותו. תנועת המחאה שהתעוררה בשבועות האחרונים והגיעה לשיאה בהפגנת הענק בירושלים נראית כמו תנועה כריזמטית, בגלל הספונטניות, ההתגייסות ההמונית, וגם ההליכה אחרי קריאות "מובילי המחאה" בלי לדעת ובלי לשאול לאן היא מובילה.

אנשי צבא שיוצאים נגד הפגיעה בבג"צ מסבירים שבג"צ מציל אותם מהעמדה לדין על פשעי מלחמה בבית הדין הבינ"ל בהאג. בג"צ, "מבצר הדמוקרטיה", הוא המכשיר את פשעי המדינה מול הפלסטינים

אבל אנחנו עדיין רחוקים מאוד מאותה יצירתיות וחדשנות המייצרת פתרון למשבר היסודי של החברה והפוליטיקה בישראל, קרי המשך השליטה על הפלסטינים וההתפרקות הפנימית של החברה הישראלית. החבורה שמובילה את המחאה לא מבקשת ללכת קדימה אלא אחורה, ליציבות הבלתי יציבה שיצרו אהוד ברק עם ה"אין פרטנר" שלו, ושרון עם החד צדדיות והשליטה מסביב לעזה. מובילי המחאה הם אלה השייכים לקבוצות המבוססות שהרוויחו מהכניסה לגלובליזציה בעקבות הסכמי אוסלו, אבל שכחו את כל השאר מאחור. ואנשי הצבא שיוצאים נגד הפגיעה בבג"צ מסבירים בגלוי שבג"צ הוא זה המציל אותם מהעמדה לדין בבית הדין הבין לאומי בהאג על פשעי מלחמה. בג"צ, המוגדר כ"מבצר הדמוקרטיה", הוא המכשיר את פשעי המדינה מול הפלסטינים.

סיסמת הדמוקרטיה היא שקרית כל עוד לא דורשים שוויון אזרחי מלא. ומשקרים לא יוצאת תנועה כריזמטית מהפכנית. רק כשיתחילו להתמודד עם הסיבות למשבר ולהציע דרכים אמיתיות ליציאה ממנו תיווצר תנועה מהפכנית, ותצמח מנהיגות – של אישה אחת, קבוצת א.נשים, או מטה מאבק. עד אז צריך להמשיך את תנופת המחאה, אבל להביא אותה לדון בבעיות היסוד של הדמוקרטיה בישראל.

כל עוד ממשיכים להתחמק משאלות היסוד של הדמוקרטיה, נמשיך להסתובב צמאים ורעבים במדבר, בלי משה, בלי יתרו, בלי דין ובלי דיין, ובלי התקווה להגיע לארץ המובטחת.

יתרו ומשה, ג'יימס טיסו
יתרו ומשה, ג'יימס טיסו. מנהיגות כריזמטית היא רק ההתחלה
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.