ההפיכה המשפטית ב-34 נקודות

דניאל חקלאי בא לעשות סדר, ומסביר בצורה הכי ברורה מה השינויים שמביאה ההפיכה המשפטית שבראשה עומד יריב לוין, איך בדיוק היא תשרת את הנאשם נתניהו ובמי היא תפגע
דניאל חקלאי

עורך דין שמתמחה במשפט פלילי וצווארון לבן

‏1. בשבוע הקרוב יעלו להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת כמה רכיבים של הפיכה משטרית וכינון דיקטטורה במדינת ישראל. לא פחות.

2. בראש ובראשונה מדובר בהעברת הרשות השופטת לשליטה המוחלטת של ממשלה שכל רכיביה מתנגדים לקיומה של דמוקרטיה ליברלית, סולדים משוויון ומתנגדים לחוקה ולשריון זכויות אדם חוקתיות שבהן אסור לפגוע לעולם, לצד זכויות אדם חוקתיות שבהן מותר לפגוע בזהירות רבה ברוב פרלמנטרי מיוחס (למשל: 100 חברי כנסת מתוכם 30 מהאופוזיציה).

3. אחרי העברת הצעת חוק זו (שמוגדרת כתיקון חוק יסוד: השפיטה), ישלוט הנאשם בנימין נתניהו במינוי השופטים במדינת ישראל לרבות אפשרות הכרעה של גורלם המקצועי העתידי של השופטים במשפטו הפלילי.

4. כן, כן. כל שלוש הרשויות יהיו בידיו. עצמאות השיפוט תחוסל. בהיעדר חוקה דמוקרטית ובהיעדר עצמאות שיפוטית, תיעלם מידית גם ההגנה האפקטיבית היחידה במדינת ישראל על זכויות האדם.

5. משמעות תיקון זה לחוק יסוד השפיטה היא שינוי משטרי וחוקתי בלתי נתפס. שינוי שמעניק שליטה מלאה ברשות השופטת לא רק לנאשם המסית, אלא גם לרעייתו שאיש לא בחר בה וכמובן לכנופיית העליונות הלבנה שלו: מפלגות לאומניות שהמצע שלהן הוא סיפוח הגדה ללא אזרחות לפלסטינים וללא זכויות אזרח לפלסטינים. המצע שלהן הוא משטר אפרטהייד. זאת לצד מפלגות חרדיות שסולדות משוויון לנשים וללהט"ב.

6. זהו שינוי שמעניק לנתניהו, לרעייתו ולמפלגות האפרטהייד רוב מוחלט בוועדת מינוי השופטים.

כך למעשה תתבצע הפיכה משטרית, מפני שבמדינת ישראל שולטת הממשלה בכנסת בצורה מוחלטת. כעת היא תשלוט גם ברשות השופטת. שליטה ריכוזית אחת בכל שלוש הרשויות ללא חוקה דמוקרטית

7. אני חוזר:
בשבוע הקרוב תחל העברת הרשות השופטת במדינת ישראל לשליטת הנאשם במחיצת אשתו (שאיש לא בחר בה אך היא בוחרת לראיין מועמדים לתפקידים בכירים לשירות הציבורי בזמן הפנוי שבו אינה מטילה אימה על עובדות מוחלשות במעון ראש הממשלה בירושלים). ולצדם ניתן יהיה למנות בלא שום התנגדות שופטים שיקבלו חותמת כשרות מטעם איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ', שמחה רוטמן, אלמוג כהן, יריב לוין ושלמה קרעי.

8. בעצם, בואו נבהיר זאת בפשטות מפלצתית יותר:
הנאשם נתניהו ישלוט במינוי השופטים במדינת ישראל. ברצותו יקדם את השופטים שדנים במשפטו הפלילי. וברצותו יקפיא כל סיכוי להתקדמות שלהם לבית המשפט העליון.

9. בכך למעשה תתבצע הפיכה משטרית, מפני שבמדינת ישראל שולטת הממשלה בכנסת בצורה מוחלטת. כעת היא תשלוט גם ברשות השופטת. שליטה ריכוזית אחת של הנאשם וכנופייתו בכל שלוש הרשויות ללא חוקה דמוקרטית ששומרת על זכויות האדם וללא הפרדת רשויות מינימלית.

10. הרשות המבצעת נשלטת טוטלית זה מכבר בידי הנאשם, רעייתו, בנו הבכור (שעבר לאחרונה השתלמות במדעי ההפיכה המשטרית והמעבר לדיקטטורה בבודפשט) וממשלת הגזענות והעליונות היהודית שלהם שמעוררת רתיעה עמוקה.

11. הרשות המחוקקת נשלטת בידי הממשלה באופן מוחלט. בניגוד למשטרים דמוקרטיים רבים, במדינת ישראל קיים כוח מבקר ומפקח קלוש למדי בידי הכנסת. עיקר תפקידה של הכנסת הוא לחוקק חוקים שיוזמת הממשלה.

12. במדינת ישראל אין אפשרות לפרלמנט לעומתי למנהיג שמאזן את כוחו העצום. זאת בניגוד לדמוקרטיות חוקתיות כדוגמת צרפת, גרמניה וארצות הברית.

כל רכיבי הממשלה נרתעים מעיגון כתוב של השוויון מפני שהם מתנגדים לשוויון לאזרחים הערבים, לפלסטינים כמובן, ללהט"ב ובמובנים מסוימים גם לנשים

13. במדינת ישראל גם אין שני בתי נבחרים (כמו במדינות דלעיל וכמו בבריטניה, אוסטרליה ועוד). כך שבלם פרלמנטרי לא באמת קיים מול הממשלה. להפך: בדמוקרטיה הנכה שלנו שולטת הממשלה בכנסת בצורה כמעט מוחלטת.

14. בישראל אין גם בחירות אזוריות כמו בבריטניה. בחירות אזוריות מעניקות לחברי הפרלמנט מחויבות עמוקה לבוחרים באזור הבחירה שלהם ולא רק למנהיג מפלגתם שהוא גם מנהיג הממשלה והמדינה.

15. במדינת ישראל יש בית נבחרים אחד. פרלמנט אחד בעל תפקיד עיקרי של אישור הצעות החוק שמניחה הממשלה על שולחנו.

16. הרשות המבצעת שולטת אפוא ברשות המחוקקת. זו הפרדת רשויות לקויה. דמוקרטיה נכה. שברירית מאוד. ודאי בהיעדר חוקה דמוקרטית (כל רכיבי הממשלה הנוכחית מתנגדים לחוקה דמוקרטית), בהיעדר שריון חוקתי של זכויות האדם (כל רכיבי הממשלה סולדים משריון חוקתי של זכויות האדם), בהיעדר עיגון כתוב של השוויון כזכות יסוד חוקתית (כל רכיבי הממשלה נרתעים מעיגון כתוב של השוויון מפני שהם מתנגדים לשוויון לאזרחים הערבים, לפלסטינים כמובן, ללהט"ב ובמובנים מסוימים גם לנשים), בהיעדר הגבלת תקופת כהונת המנהיג (כפי שהיא קיימת בצרפת ובארצות הברית, למשל) ובהיעדר ביזור כוח פדרטיבי שמפחית קמעה את כוחו הרב של השלטון המרכזי ומעניק כוח מאזן גם למחוזות, קנטונים או מדינות (כפי שנהוג בדמוקרטיות גדולות דוגמת ארצות הברית, קנדה, גרמניה, אוסטרליה ואחרות).

17. במדינת ישראל גם אין כל כפיפות לבית משפט בינלאומי לזכויות אדם כמו בית המשפט האירופי לזכויות אדם שאליו כפופות כל המדינות הדמוקרטיות באירופה לרבות בריטניה שפרשה מהאיחוד האירופי אך לא פרשה ממועצת אירופה.

הבלם היחיד מפני עריצות הרוב שנגזרת מהכוח העצום של הממשלה והכנסת: הרשות השופטת. זו הרשות שאמורה להגן על זכויות האדם שלנו מול העריצות השלטונית

18. כל זאת, חשוב להזכיר, תוך שלילת אזרחות וזכויות אזרח מ-3 מיליון פלסטינים שחיים תחת דיקטטורה צבאית מטעמנו ואף תחת משטר משפטי מפלה שבו שתי מערכות חוק שונות לפי לאום שונה.

19. הבלם היחיד מפני עריצות הרוב שנגזרת מהכוח העצום של הממשלה והכנסת: הרשות השופטת. זו הרשות שאמורה להגן על זכויות האדם שלנו מול העריצות השלטונית (בעיקר בג"צ שאישרר לאורך השנים הפרות בוטות של זכויות האדם של הפלסטינים בגדה אך פיתח הגנה מפוארת על זכויות האדם של הישראלים). הממשלה ששולטת בכנסת תשלוט כעת גם ברשות השופטת. המשמעות אינה רק ריכוז שלוש הרשויות בידי הנאשם וכנופייתו. המשמעות היא גם ביטול ההגנה על זכויות האדם.
למשל:
הממשלה והכנסת נמנעו מעיגון כתוב בחוק היסוד: כבוד האדם וחירותו של הזכות לשוויון, חופש הביטוי, חירות ההפגנה וחופש המצפון. בג"צ הוא שפירש את חוק היסוד באופן שבו גם הזכויות הללו יזכו להגנה חוקתית. כעת יישלט בג"צ בידי הממשלה. כעת הממשלה תשלוט הן בכנסת והן ברשות השופטת.

20. נחזור על כך אפוא כמו תוכי מעייף: נאשם, רעייתו ובנו וכנופיית העליונות הלבנה שמרכיבה את הממשלה, ישלטו בשלוש הרשויות: הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת והרשות השופטת לרבות שליטה על שופטי הנאשם.

21. איזונים? בלמים? זכויות אדם חוקתיות שלא ניתן לפגוע בהן ברוב פרלמנטרי זעיר של 61? זכות יסוד חוקתית לשוויון? הפרדת רשויות? עצמאות שיפוטית? חפשו באנטרקטיקה. או באנקרה, ורשה, בודפשט ומוסקבה.

22. התיקון השני לחוק יסוד: השפיטה שאושר להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת, הוא איסור על בג"צ לדון בחוקי יסוד גם אם הללו פוגעים בזכויות האדם, שוללים שוויון, טומנים בחובם תוכן גזעני או מחוללים שינויי משטר דרמטיים נוספים כגון ביטול בחירות.

איזונים? בלמים? זכויות אדם חוקתיות שלא ניתן לפגוע בהן ברוב פרלמנטרי זעיר של 61? זכות יסוד חוקתית לשוויון? הפרדת רשויות? עצמאות שיפוטית? חפשו באנטרקטיקה. או באנקרה, ורשה, בודפשט ומוסקבה

23. התיקון הראשון דלעיל לחוק יסוד: השפיטה הוא שינוי הרכב ועדת בחירת השופטים באופן שיעניק רוב מוחלט לקואליציה (3 שרים ו-2 ח"כים) וזאת לצד ח"כ אחד מהאופוזיציה, נשיאת בית המשפט העליון ו-2 שופטי עבר שיבחר שר המשפטים בהסכמת נשיאת העליון.

24. כך ייווצר אותו רוב מוחלט לממשלה ולקואליציה. כן, כך זה יהיה: לפחות 5 חברי ועדת מינוי שופטים מתוך 9 – בשליטת נתניהו. העברת הרשות השופטת לשליטת הנאשם.

25. והתיקון השני דלעיל לחוק יסוד: השפיטה יטמון בחובו איסור מפורש על בג"צ לפסול חוק יסוד גם אם הוא חוק גזעני או חוק תפור לנאשם או חוק תפור למורשע ששיקר בבית המשפט והבטיח לפרוש מהחיים הציבוריים אך שנייה לאחר מכן התנער מההבטחה הכוזבת הזו כמעט באותה מהירות שבה התנער מערבותו לגנץ לאחר שנתניהו עקץ אותו ומנע רוטציה (באמצעות הפקרתנו האזרחים ללא תקציב מדינה).

26. בפשטות: בג"צ לא יוכל עוד להגן על זכויות האדם והאזרח שלנו אם הללו יישללו בחוק שכותרתו היא חוק יסוד.

27. למשל, חוק יסוד: האומה שיגדיר זכות בחירה ליהודים בלבד.
או חוק יסוד: כליאת מבקשי מקלט ללא הגבלת זמן וללא אפשרות לעתור בנדון לערכאות שיפוטיות. חוק יסוד שעליו עמל זה מכבר חבר הכנסת שמחה רוטמן.
או חוק יסוד: סיפוח הגדה ללא אזרחות לפלסטינים.
הכל ברוב 61 או 64 חברי כנסת. ובג"צ יהיה מנוע מהתערבות.

28. נשמע דמיוני? תתפלאו. זה מציאותי לחלוטין. מציאותי מאי פעם.

29. היבטים נוספים של ההפיכה המשטרית יונחו על שולחן הכנסת בקרוב מאוד:
בג"צ יורשה לפסול חוק רגיל (להבדיל מחוק יסוד) רק בהסכמת כל שופטיו (15 שופטים מתוך 15 שופטים) גם אם החוק פוגע אנושות בזכויות אדם ואזרח.
ומיד לאחר מכן תוכל הכנסת לבטל את פסילת החוק ברוב פרלמנטרי זעום של 61 חברי כנסת (פסקת ההתגברות על פסיקת בג"צ). ביטול מוחלט וסופי של כל הגנה על זכויות האדם והאזרח.

הממשלה מתכוונת לחוקק חוק שלפיו יוכל השר למנות יועץ משפטי כלבבו שאין חובה לקבל את עמדתו. היועץ המשפטי יהיה מחויב אך ורק לסייע למימוש מדיניות השר בלא כל כפיפות לשלטון החוק וההגנה על זכויות האדם

30. תוסיפו לכך כמובן את כוונת הממשלה לשלוט במינוי נשיא בית המשפט העליון.

31. לכך תוסיפו גם את הכוונה לפצל את תפקיד היועצת המשפטית לממשלה כך שבראש התביעה הפלילית במדינת ישראל יעמוד תובע כללי שהוא בובה של נתניהו ולכן הוא יבטל את כתב האישום נגדו.

32. ולקינוח: הכוונה לבטל את חובת השרים לקבל את עמדת היועץ המשפטי במשרדיהם שמחויב כיום לסייע לממש את מדיניות השר במגבלות שלטון החוק ושמירת זכויות האדם. הממשלה מתכוונת לחוקק חוק שלפיו יוכל השר למנות יועץ משפטי כלבבו שאין חובה לקבל את עמדתו. היועץ המשפטי, כך ייקבע בקרוב, יהיה מחויב אך ורק לסייע למימוש מדיניות השר בלא כל כפיפות לשלטון החוק וההגנה על זכויות האדם.

33. האמת היא שישנם רכיבים רבים נוספים במסגרת ההפיכה המשטרית: למשל, העברת מח"ש לידי שר המשפטים שיוכל בעצם להכריע אילו חוקרי משטרה על מח"ש לחקור ואף אילו פרקליטים מהפרקליטות על מח"ש לחקור וזאת כדי להלך אימים על חוקרים ישרים ופרקליטות אמיצות שיעזו לחקור ואף להגיש כתבי אישום נגד ראש ממשלה, שרים ושועי הארץ.
או למשל סירוס חטיבת החדשות של השידור הציבורי שמחויב לאזרחים (להבדיל מהערוצים המסחריים שכפופים לבעלי הון שירצו להחניף לנתניהו או להתרפס לפניו או סתם להיזהר מביקורת חזקה מדי כדי שלא יפגעו בכיסיהם).

34. רפורמה במערכת המשפט? זו שפה אורווליאנית מובהקת. מדובר בהפיכה משטרית לצורך כינון דיקטטורה. ואם אתם חוששים שמדינת ישראל תהפוך להונגריה, יש לי חדשות בשבילכם. היינו מתים להיות הונגריה. כאן יהיה מדובר בדיקטטורה שדומה לדיקטטורה בהונגריה, בפולין ובטורקיה, בגבולות הקו הירוק לצד משטר אפרטהייד בגדה כמו בדרום אפריקה ההיא. וייתכן שאפרטהייד זה יחדור בקרוב מהגדה למדינת ישראל הריבונית.

פוחדים מדיקטטורה בטעם הונגרי-פולני ובארומה טורקית על מצע דרום אפריקה ההיא תוך נגיעות רוסיה של פוטין? בצדק.
לכן צאו והשתתפו בהתנגדות הבלתי אלימה להפיכה המשטרית.

הפגנה בירושלים, 13.02.23
הפגנה בירושלים נגד ההפיכה המשפטית, 13.02.23. צילום: אביטל מרון אקריש
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.