אקטיב-אגרסיב עם קמר סואעד

שנאה, גזענות ורמאות מוציאות אותה מדעתה, קשה למצוא אותה בבית וחלום הילדות שלה הוא להקים חוות סוסים. אקטיב-אגרסיב עם קמר סואעד – עורכת דין, אקטיביסטית ומהמייסדות של עמותת מעריפא
העוקץ

קמר סואעד היא עורכת דין עצמאית ומרכזת את מרכז הזכויות של "קול רבני לזכויות אדם" בחדרה. המרכז פועל במטרה לסייע לאוכלוסיות מוחלשות להתמודד עם קשיי הביורוקרטיה, עם אי-צדק ועם היעדר נגישות למיצוי זכויות. סואעד היא גם ממקימות עמותת מעריפא, העוסקת בהנגשת מידע בנושאי זכויות ובמיצוי זכויות. סואעד מתגוררת בכפר כמאנה שבצפון, רווקה, בוגרת קורס מנהיגות צעירים בדואים ביישובי משגב, ובוגרת תוכנית ארכאן של שחרית. לאחרונה נבחרה סואעד לאחת מ-30 נשים מעוררות השראה ופורצות דרך במגזר הערבי מטעם עמותת המרכז למתנ"סים ערביים ״מוסתוא״. שאלנו את סואעד על העשייה, על העבודה ועל החיים עצמם.

מה מוציא אותך מהדעת?

שנאה, גזענות ורמאות, אנשים שחושבים שהם יודעים הכל.

מה מוציא אותך מהבית?

קשה להשיג אותי בבית. אני שעות ארוכות במשרד, בבתי המשפט, מבקרת במשרדים ממשלתיים, ובזמני הפנוי מתנדבת, לומדת, משתתפת בהכשרות ומשתדלת גם למצוא זמן לבלות.

האם יש לך זיכרון ילדות או רגע מכונן שמניע אותך לפעולה?

יש לי מלא. היום אני רואה את עצמי כמו פאזל, מורכבת מחתיכות קטנות של זיכרונות, חלקם טובים, אבל רובם עטופים בגזענות ואפליה. גדלתי בסביבה מוזנחת, ביישוב כמאנה שאז לא היה מוכר, בלי חשמל ומים. בית הספר שלי היה בכפר קרוב, ואני זוכרת שהמורה לאזרחות נתן לי ציונים נמוכים בבחינות (ואני דווקא זוכרת שהייתי טובה במקצוע). הוא הכשיל אותי בגלל שם המשפחה שלי. פעם אחת מחקתי את שם המשפחה שלי מהבחינה, וקיבלתי בה ציון 97! חוויות כמו זו הובילו אותי ללמוד משפטים, וכיום אני עורכת דין ורכזת זכויות שמקדמת שינוי מדיניות.

במרכז לזכויות אדם מישהו סירב לקבל ממני ייעוץ רק בגלל היותי ערבייה, והרגיש לא בנוח לשתף אותי בפרטים אישיים בגלל שהוא יהודי. אני מתמודדת עם שאלות על המוצא שלי – את בדואית? את לא נראית בדואית

האם יש לך דיי ג'וב?

אני עורכת דין עצמאית בעלת משרד בשותפות, ואני גם רכזת מרכז זכויות ומקדמת שינוי מדיניות בארגון "קול רבני לזכויות אדם". הייתי מהמייסדים של עמותת מעריפא, המנגישה זכויות לאוכלוסיות מוחלשות. העבודה שלי בהחלט מהווה חלק משמעותי מהפעילות האקטיביסטית שלי, אני מסייעת לאנשים להתמודד מול הביורוקרטיה, ואני מייצגת אנשים שחיים בעוני ושנקלעו לסיטואציות מורכבות בעל כורחם. בעבודה שלי ובפעילותי ההתנדבותית אני עושה שילוב מתמיד בין הידע המשפטי שרכשתי וניסיון החיים שלי, לבין הערכים והעמדות שלי.

מה הדבר הכי מעליב שאמרו לך?

יש התנהגויות ואמירות סמויות שמעליבות אותי מאוד. בתחילת דרכי המקצועית נחשפתי הרבה פעמים לאנשים שלא האמינו ביכולות שלי להצליח, ללמוד ולהתקדם. אחרי שלא עברתי את בחינת לשכת עורכי הדין, מישהו מבוגר מהיישוב שלי אמר לי שזה שלמדתי תואר זה הישג מספיק.

במרכז לזכויות אדם היה פעם מקרה שאדם סירב לקבל ממני ייעוץ ועזרה רק בגלל היותי ערבייה, והרגיש לא בנוח לשתף אותי בפרטים אישיים בגלל שהוא יהודי. הרבה פעמים אני מתמודדת עם שאלות על המוצא שלי – את בדואית? את לא נראית בדואית… היום אני כבר לא מתרגשת מכלום, ויודעת להכיל ולהבין את כולם, כי בכוחות עצמי שמתי את נפשי במקום בטוח יותר.

מהו הדבר הכי מעצים שאמרו לך?

בחיי היום יום אני מקבלת הרבה הודעות ואני מתרגשת כל פעם מחדש, הדבר הכי מעצים שאמרו לי זה שאני דומה לאבא שלי ז"ל באישיות, חזקה ומעוררת השראה, בכל דבר שאני נוגעת עושה רק טוב, והכי שאני מצליחה להרגיע את נשמתו של אבא בהצלחות ובהישגים שלי.

מה עדיין לא עלה בידך לעשות וחשוב לך מאוד להגשים?

אני מרגישה שאני חייבת לעשות הרבה מעבר וכל פעם שאני עושה משהו אני מרגישה שזה חלק מהדרך, והדרך עוד ארוכה. אלו היעדים שלי: להקים מרכז למיצוי זכויות ביישוב שלי, לייסד עמותה לקידום מעמד האישה ולתמוך בכל הנשים בכל התחומים, וכמובן להגשים חלום ילדות להקים חוות סוסים.

באיזו הצלחה אקטיביסטית שלך את הכי מתגאה?

את האמת שאין לי הצלחה מיוחדת או גדולה שצצה, מה שכן אני שמחה וגאה בכל ההצלחות הקטנות שגרמו לאנשים להתחיל חיים חדשים, להקל עליהם, לאפשר להם לפתוח דף חדש בחייהם ולהחזיר אותם לעלות על דרך המלך בין אם זה להסיר את העיקולים שהוטלו עליהם ומנעו מהם להתפרנס ולהתקיים הם ובני משפחתם בכבוד, בין אם זה הקלה בביורוקרטיה להתמודד מול מוסדות ממשלתיים, למשל מול הביטוח הלאומי לקבל את זכויותיהם והחזרים רטרואקטיביים, לאפשר לאנשים שהוגדרו כ"עבריינים" להשתקם ולנהל חיים נורמטיביים. דברים בעיניי אולי קטנים אבל בעיני אחרים הם עולם ומלואו.

מני שלושה שמות של אקטיביסטים.ות שצריכים להתארח אצלנו בסלון.

זינב אבו סוויד, חולוד עבד אלגני, אנדריי בליצקי.

ניתן ליצור קשר עם מרכז הזכויות של "קול רבני לזכויות אדם" בחדרה בטלפון: 04-6222678 או בדואר האלקטרוני: Center@rhr.org.il.

קמר סואעד
עורכת הדין קמר סואעד. "אני מרגישה שאני חייבת לעשות הרבה מעבר"
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. הרב משה יהודאי

    נפלאה!
    אשרינו שקמר איתנו!
    בהצלחה!