• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אין דמוקרטיה עם סלקציה

זכרו את הרגע שבו הזכות לדיור והעתיד שלכם ושל ילדיכם הפכו להיות שבויים בידי חברי ועדות הקבלה לטובת מטרות שמחרבות את המרקם האזרחי במדינה שאמורה לדאוג לכולן.ם
נטע עמר שיף

זכרו.

זכרו את הרגעים בהם ישבתם מול ועדת קבלה בראיון עבודה, כשהבטן מתהפכת והגרון הופך יבש. זכרו את הרגעים דקה לפני מבחן, כשכל הראש בוער ממחשבות, כשחוסר בטחון מתחבר לנשימות עמוקות של אמונה בעצמנו ותפילה.

זכרו את הרגעים בהם שוחחתם על הבנקאי על אפשרות מימון לעסק הקטן שלכם, כשאתם לבושים מיטב המחלצות, מבריקים את מיטב הנתונים ומבטיחים שתצליחו אם רק יתנו לכם הזדמנות.

זכרו את הרגעים שעמדתם מול שופט וידעתם שגזר הדין יכריע איך יראו החיים שלכם מפה ואילך. האם ייתן לכם צ'אנס לחיים טובים יותר?

זכרו את הרגע שבו נחקק חוק ועדות הקבלה בשנת 2010 כתיקון בלתי צפוי בעליל לחקיקה מנדטורית משנת 1933, שמסתתר תחת השם המוזר "פקודת האגודות השיתופיות".

זכרו את הרגע שבו הכנסת חוקקה חוק שכל מטרתו היתה לעקוף את עקרון השוויון שקבע בג"צ  – כי אין בחקיקה הישראלית עיגון ברור ומפורש של עקרון השוויון בכל מצב ובכל עת.

זכרו את הרגע שבו הכנסת בחוק ועדות הקבלה החליטה לעשות טריק חוקתי – לאסור פורמלית את האפליה בקבלה ליישוב, אך להציב שומר שידאג שרק היפים, העשירים וה"טובים" יתקבלו לפריפריה עשירת הנדל"ן בנגב ובגליל.

זכרו את הרגע שבו עומדים ועומדות מועמדים ומשפחות בפני חברי ועדות הקבלה שסורקים אותם במסרגות של התאמה למושגים מעורפלים של "חיי החברה", "המרקם החברתי-תרבותי" או "המאפיינים הייחודיים" של היישוב".

זכרו את ה–30 ביולי 2023 – ממש לפני שבוע, היום שבו פורסם בספר החוקים הישראלי תיקון לתיקון – שמרחיב את ועדות הקבלה לא רק לנגב ולגליל אלא ל"איזורי עדיפות לאומית" ומאפשר ליישובים שגדלו מעבר ל–400 משפחות, גם לאלו שמשווקות 700 יחידות דיור ואפילו עוד חמש שנים לאלו שישווקו 1000 יחידות דיור – להמשיך לעשות את הסלקציה החברתית הנוראה הזו.

זכרו את החוק שלאט אבל בטוח מגדיל את כוחן של ועדות הקבלה לעשות סלקציה חברתית מפלה לאלפי בני ובנות אדם ביישוב. מתי זה יגיע אלינו? מתי זה יפגע בילדים שלנו שלא יבואו טוב בעיניים של חברי הוועדה?

זכרו את החוק שלאט אבל בטוח מגדיל את כוחן של ועדות הקבלה לעשות סלקציה חברתית מפלה לאלפי בני ובנות אדם ביישוב. מתי זה יגיע אלינו? מתי זה יפגע בילדים שלנו שלא יבואו טוב בעיניים של חברי הוועדה?

זכרו שבוועדה ליישובים קהילתיים שאמורה לפקח על גידולם המתמיד לא יושבים נציגי ציבור, לא יושבים תושבי הפריפריה האמיתית של מדינת ישראל! יושבים בה נציגים של משרדי ממשלה ופונקציונרים פוליטיים שמחויבים למפלגה ולא למדינה! שיושבים על הברז של חלוקת האדמות למדינה שעקרון השוויון רחוק מהם: משרד ההתיישבות והמשימות הלאומיות, רשם האגודות השיתופיות, המועצה האיזורית שבתחומה נמצא היישוב, הסוכנות היהודית או ההסתדרות הציונית ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר.

זכרו את הרגע שבו הזכות לדיור והעתיד שלכם ושל ילדיכם הפכו להיות שבויים בידי חברי ועדות הקבלה לטובת מטרות שמחרבות את המרקם האזרחי במדינה שאמורה לדאוג לכולן.ם: יהודים וערבים, מזרחים, יוצאי אתיופיה וברית המועצות לשעבר, יחידים כמשפחות, משפחות מרובות ילדים וחד-הוריות, משפחות סטרייטיות ולהט"ביות.

זכרו. הפרדות חברתיות זה רע ומסוכן לדמוקרטיה – זה מתחיל בקטן ויסתיים בגדול. מתחיל רחוק ויסתיים קרוב מדי.

אין דמוקרטיה עם ועדות קבלה. אין דמוקרטיה עם סלקציה. אין דמוקרטיה בלי צדק חברתי. אין דמוקרטיה בלי צדק מתקן לעוולות ההווה והעבר.

עו״ד נטע עמר שיף היא חברת קולקטיב מזרחי-אזרחי ועו״ד לזכויות אדם

אקטיביסטיות בהפגנה בקפלן, נגד החקיקה לטובת ועדות הקבלה
אקטיביסטיות בהפגנה בקפלן, נגד החקיקה לטובת ועדות הקבלה
כנראה שיעניין אותך גם: