• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מכתב לחייל: שמור על צלם אנוש

המתקפה הרצחנית על יישובי העוטף חורגת מכל דמיון אנושי והזוועות קשות מנשוא. נדמה שהדרג המדיני יבחר בכניסה קרקעית לרצועת עזה ויונתן אילן פונה אל החיילים ואל המפקדים בתחינה לשמור על צלם אנוש ולא לאבד תקווה באדם
יונתן אילן

מרצה בכיר בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן

עם תחילת היום השביעי למלחמה עומד מספר הנרצחים וההרוגים בישראל על 1,300 לפחות, וכמה אלפים פצועים. ואם עד כה עודכנו משפחותיהם של 97 חטופים, נכון לרגע זה נראה כי מדובר במספר גבוה בהרבה בהתחשב בדיווחי משפחות הנעדרים. בינתיים, נחשף הציבור הרחב אט אט לממדי האסון הנורא שהתחולל ביישובי העוטף ולסיפורי הזוועה מאירועי הטבח המחריד שביצעו מחבלי החמאס, שאותם קשה להעלות על הכתב.

לפי שעה נראה כי צה"ל הצליח להשיג מחדש את השליטה בגבול הדרום. למעט היתקלויות עם מחבלים בודדים שככל הנראה הסתתרו בשטח ישראל מאז שחצו את הגדר בשבת, וחיסולן של חוליות עוד בטרם יצליחו לחצות את הגבול, ישנה התייצבות מסוימת בעמדות. במקביל, נייד הצבא כוחות רבים לחזית הצפונית מחשש להתלכדות הזירות, שכן בשלב זה עוד לא ברור האם חיזבאללה מעוניין להיכנס לעימות מלא עם צה"ל, ולעת עתה מייצר הארגון אירועי חיכוך נקודתיים בלבד. אמנם בצידם של אלו מחיר לא מבוטל בנפש (מספר חיילים הרוגים, ביניהם סא"ל עלים עבדאללה) ופצועים בצד הישראלי, אך לעת עתה נראה שחיזבאללה בעיקר מתמקד בהצקות על הגבול על מנת שישראל לא תוכל למקד את כל הכוח הצבאי שלה בדרום ותיאלץ לשמר כוחות גדולים בגזרה הצפונית ברמת כוננות גבוהה.

בזמן שצה"ל מייצב את אחיזתו בגבול הדרום, ישנה כבר היערכות לפעילות התקפית יזומה. בשלב הראשון, חיל האויר מפגיז מטרות בשכונות ייעודיות ברצועה באופן שאינו דומה לתקיפותיו בעבר – בין אם בכמות התקיפות ובין אם במיקוד ההפגזות ונזקן ההיקפי. ועם זאת, ברור כבר לכל בר דעת כי תקיפות אלו משליכות ככל הנראה בעיקר על האוכלוסייה האזרחית בעזה ופחות על פעילי החמאס ועל יכולותיו ההתקפיות של הארגון. בשל כך, נדמה כי ישראל נגררת למהלך קרקעי בעזה בעל כורחה, גם אם נכון לעכשיו מטרת העל של מהלך שכזה איננה ברורה כלל ועיקר. מצד אחד, המוזיקה כפי שזו נשמעת מפיהם של הפוליטיקאים והפרשנים השונים היא חדה וברורה, וטבולה בתחושות עזות של נקמה: המשימה כעת לתפיסתם היא אחת ויחידה – להביא למפלתו המוחלטת של ארגון החמאס. זאת, תוך שימוש במושגים דוגמת ריסוק, השמדה, חיסול, מחיקה, שיטוח או מיטוט.

ברדיו הצטער דני דנון: "אנחנו נמצאים היום במקום של הקורבן. אני רוצה שנחזור למקום שבעולם יגנו אותנו, שיגידו תעצרו, אל תעשו את זה". כשכך מדבר מי שהיה שגריר ישראל באו"ם, לא יהיה זה פלא אם ניתקל באירועים נוספים דוגמת הסתערות חברי לה פמיליה על ביה"ח שיבא

נכון, הלחן הזה טוב אולי כדי להתניע מחדש את הרוח במפרשי המערך הלוחם ולהרים את המורל בקרב הציבור חפוי הראש, אך ברמה האופרטיבית המטרה העומדת מאחוריו איננה מעשית. מהזווית הביטחונית, פעילי החמאס מורגלים לפעול באפלה ובתת תנאים, ועיקר היערכותם מתרכזת ברשת מנהרות שנחפרו מתחת לרצועה מבעוד מועד. על כן הפגזותיו של חיל האויר, קטלניות ככל שיהיו, אינן באמת פוגעות ב"עזה התחתית" כפי שהתרברב יחיא סינוואר, מנהיג התנועה, בעבר. נוסף על כך, סביר שהחמאס, שבחר במועד התקיפה על יישובי העוטף, נערך מראש לאפשרות התגובה של צה"ל, ובמידה רבה ייתכן שמבצע התקיפה נועד כדי למשוך את צה"ל לתוך הרצועה ואז להביא לפגיעה משמעותית בכוחות הנכנסים, פגיעה שתוביל גם במהרה ללחץ ציבורי על קברניטי הצבא להוצאת הכוחות. וכמובן, מספר החטופים הבלתי נתפס, שנראה כי חלקם מצויים באותן המנהרות בדיוק, מהווה גורם משמעותי בתכנון ובביצוע של מהלך התקפי רגלי. אבל גם אם צה"ל יצליח להביא לפגיעה אנושה ביכולותיו הצבאיות של הארגון, פרי תוצר מהלך קרקעי מתוזמן ומתוחכם, ישנה תמיד שאלת היום שאחרי ברמה המדינית. אם עזה תהפוך לשטח בשליטה מוחלטת של ישראל, למשל, תיאלץ זו לספק תשובות בזירה הבינלאומית (הניזונה כבר עכשיו מתמונות ההרס של הרצועה והפגיעה בחפים מפשע) ובעיקר למצוא פתרון לכשני מיליון אזרחים עזתיים.

כך או אחרת, נראה שנכפה על ישראל לצאת למהלך קרקעי ולו רק כדי להעביר לציבור הישראלי, שרמת האמון שלו בצבא מעולם לא הייתה כה נמוכה בעקבות המחדל המודיעיני שהוביל לטבח הנורא, שצה"ל מגיב כעת בנחרצות ובאופן קשה הרבה יותר בהשוואה למבצעים הצבאיים האחרונים. ואולם, בזמן שבצבא הבינו כבר כי לצד העמימות הנדרשת ברמה המבצעית בכל הנוגע לשלב התקיפה היזומה, ישנה חשיבות רבה גם להרגעת הרוחות (ובמובן הזה חשוב לציין את דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי, שעושה עבודה מצוינת גם בתיווך האירועים וגם במידת האיפוק והבטחון שדיווחיו נוסכים בציבור הישראלי), נדמה שבדרג המדיני עוד לא הפנימו את המסר, ומי שמבקש למצוא בדרג זה מידה של איפוק וריסון יתקשה לעשות זאת גם אם ייעזר בזכוכית מגדלת. הנה, רק היום בתוכנית הרדיו של רזי ברקאי בגלי צה"ל עלה לשידור חבר הכנסת ויו"ר הליכוד העולמי, דני דנון, והצטער על שהתמונות הקשות מגיעות היום מישראל. "אנחנו היום לצערי הרב נמצאים במקום של הקורבן", אמר דנון והמשיך, "אני רוצה שנחזור למקום שבעולם יגנו אותנו, שיגידו תעצרו, אל תעשו את זה". כשכך מדבר פוליטיקאי שהחזיק בעבר בתפקיד שגריר ישראל באו"ם, לא יהיה זה פלא אם ניתקל בקרוב באירועים נוספים דוגמת הסתערותם של חברי לה פמיליה על בית החולים שיבא במטרה לפגוע במחבל, נתעב ככל שיהיה, שנפצע ואושפז בבית החולים בטרם הועבר לידי השב"ס.

אתה, חייל ומפקד, שמתכונן כעת למבצע הקרקעי בעזה, אל תפגע שם באזרחים חפים מפשע. אל תרים ידך על ילדים כשם שעשו זאת המרצחים מהחמאס, כי ילד היית והורה לילדים עוד תהיה. שתפגוש את הקשיש הפלסטיני – הושט לו יד, כשם שהיית מושיט לסבך ולסבתך

מדיווחיו השוטפים של משרד הבריאות ברצועת עזה נמסר כי עד כה נהרגו בתקיפות צה"ל האוויריות כ-1,500 בני אדם, יותר ממחציתם אזרחים, נשים וילדים, וכ5,700 נפצעו. לצד אלו, הגיע מספר העקורים עד כה בעזה לכ-340 אלף בני אדם. ארגון החמאס והעומדים בראשו לקחו הימור מסוכן במבצע התקיפה המתוכנן בידיעה שמבצע כזה יוביל לפגיעה אנושה במיליוני האזרחים המתגוררים בעזה, שכל חטאם הוא כי נגזר עליהם לחיות, ועל רבים מהם גם למות, בתנאים קשים מנשוא בתוואי השטח הלא נכון. הם ידעו, ובכל זאת הקריבו את האזרחים בשם דוקטרינה רצחנית שהיום ברור כבר כי אין בינה לבין שחרורו של העם הפלסטיני דבר וחצי דבר.

אך אתה, חייל ומפקד, שמתכונן כעת למבצע הקרקעי בעזה, אל תפגע שם באזרחים חפים מפשע. אל תרים ידך על ילדים כשם שעשו זאת המרצחים מהחמאס, כי ילד היית והורה לילדים עוד תהיה. כשתיתקל באישה הפלסטינית, כבד את גופה ושמור עליה מכל משמר כשם שהיית שומר על אמך ואחיותיך. וכשתפגוש בפתיחות הצירים את הקשיש הפלסטיני שאיבד זה מכבר את כל מרכולתו בהפגזות החוזרות ונשנות – הושט לו יד, כשם שהיית מושיט לסבך ולסבתך. כי אין במלחמה הזו מנצחים, רק מפסידים. ותחת הנהגה רופסת וחסרת עמוד שדרה מוסרי, כל שנותר הוא לשמור על צלם אנוש ולא לאבד תקווה באדם.

קיבוץ עלומים
הכניסה לקיבוץ עלומים, 9.10.23. צילום: יוסי זמיר, שתיל סטוק
כנראה שיעניין אותך גם: