תמ"א 38 ומיגון לעשירים בלבד

דו"ח חדש של מרכז אדווה חושף את פערי המיגון בין מרכז לפריפריה, ואת הכשלים בפעילות המדינה שהופכת את המיגון לעניין כלכלי הנתון לכוחות השוק. וגם כאן, כצפוי, חיי האוכלוסיות החלשות ביותר מופקרים
העוקץ

לפי נתוני פיקוד העורף, מתחילת הלחימה בבוקר 7 באוקטובר ועד לשעות שאחרי הפסקת האש ב-24 בנובמבר, נשמעו כ-2000 התראות צבע אדום ברחבי ישראל. אזרחי כלל מדינת ישראל חשופים לירי טילים מדן ועד אילת, אך פיזור המרחבים המוגנים אינו תואם את רמת הסיכון שאליה חשופות אוכלוסיות שונות בישראל – בחלקיה השונים של המדינה.

סוגיית המיגון האזרחי של בתי המגורים מעסיקה כיום את רוב אוכלוסיית המדינה, ונתוני מבקר המדינה משנת 2018 חשפו תמונה מדאיגה: ליותר משניים וחצי מיליון תושבים, 28% מהאוכלוסייה, אין כלל גישה למיגון תקני כלשהו. 38% מהאוכלוסייה חיים בדירות שיש בהן ממ"ד, והשאר – 34% – מסתמכים על מקלטים בבניינים משותפים ועל מקלטים ציבוריים.

רמת המיגון של תושבי ישראל מושפעת ממדיניות תכנונית מפלה ומחלוקת משאבים בלתי־שוויונית. התחזוקה והכשירות של מקלטים ציבוריים ומשותפים רבים לא עומדות בתקנים, ופעמים רבות הם משמשים למטרות אחרות (כך בשכונת רמת אליהו שבראשון לציון, למשל). לפי הנחיות פיקוד העורף, "ממ"ד מספק את המענה הטוב ביותר נגד איום רקטות וטילים", אך הנתונים מראים שפחות מ-40% מאוכלוסיית המדינה מוגנים באופן זה.

מיגון תושבי ישראל
מתוך דוח מרכז אדוה: כמעט 30% מתושבי המדינה ללא מיגון תקני כלל.

מיגון ותמ"א 38

דירות מגורים שנבנו מאז שנת 1992 כוללות ממ"ד, לפי חוק. לנוכח העובדה שמשקי בית אמידים יותר נוטים להתגורר בדירות חדשות יותר, בעשירוני ההכנסה הנמוכים מתגוררים בדירות ישנות יותר, וחשופים יותר לפגיעות רקטות וטילים. הפתרון העיקרי למיגון דירות קיימות מתבסס על תוכניות התחדשות עירונית, ובפרט תוכניות תמ"א 38, שייעודה המקורי חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה ולא מיגון מפני ירי רקטי. קידום התחדשות עירונית תלוי באפשרות להפקת רווח יזמי מספק, ולכן נותרו מחוץ לתוכנית דירות רבות בישראל, בעיקר בפריפריה. היעדר מענה לסוגיית מיגון דירות המגורים בישראל במסגרת מדיניות לקידום דיור שוויוני בכל הארץ ובהשקעה מדינתית ישירה, מותיר אוכלוסיות חלשות מופקרות וללא מיגון, תלויות ביוזמות השוק הפרטי.

נכון להיום, אין תוכנית ממשלתית לעידוד או לקידום מיגון דירות אלא בהתחדשות עירונית. המצב הזה מותיר את האוכלוסיות המוחלשות ביותר באזורי עימות ובפריפריה (וגם בשכונות במרכז הארץ) ללא מיגון ראוי

עוד עוסק הדוח המפורט של מרכז אדוה במדיניות המיגון של יישובי קו העימות בצפון ובדרום, מדיניות שסובלת מתת־תקצוב ומתת־ביצוע. העיר אשקלון, למשל, שהפכה לאחד מהיעדים העיקריים של ירי הרקטות מרצועת עזה, שבה שיעור הדירות הלא ממוגנות גבוה יחסית. תוכניות למימון הלוואות נגנזו או צומצמו, והמדינה הותירה את האחריות העיקרית למיגון העיר לתוכניות התחדשות עירונית.

תושבי היישובים הבדואים בנגב סובלים מהיעדר מיגון באופן חמור במיוחד, שנובע לא רק מקושי כלכלי, אלא גם מאפליה והזנחה המאפיינות את המדיניות הממשלתית כלפי האוכלוסייה הבדואית והערבית בישראל. גם תושבי צפון הארץ סובלים מהיעדר מיגון ראוי, וביישובים הערביים המצב חמור במיוחד. מיגון הדיור הציבורי הוא נושא נוסף המופקר לשוק הפרטי. רוב הדירות ישנות ואינן כוללות ממ"ד, וממוקמות באזורים שבהם ההיתכנות להתחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38 נמוכה במיוחד.

דירות עם ממ"ד
מתוך דוח מרכז אדוה: הקשר בין רמת ההכנסה למגורים בדירה עם ממ"ד

נכון להיום, אין תוכנית ממשלתית לעידוד או לקידום מיגון דירות שאינו כרוך בהתחדשות עירונית. המצב הזה מותיר דווקא את האוכלוסיות המוחלשות ביותר, באזורי עימות ובפריפריה (אך גם בשכונות חלשות בתוך ערים חזקות במרכז הארץ) כשהן חשופות לאיום רקטי וללא מיגון ראוי. משימת מיגון כלל הדירות בישראל דורשת תוכנית עומק ומיפוי צרכים תוך תעדוף אזורים מועדים ואוכלוסיות מוחלשות. קשירת סוגיית המיגון לסוגיית ההתחדשות העירונית, על כל קשייה הקיימים והידועים, היא כשל חמור של המדינה.

להורדת המסמך המלא באתר מרכז אדוה

אשקלון
מתקפת רקטות על אשקלון-מלחמת חרבות ברזל, 7.10.23. צילום: יוסי זמיר, שתיל סטוק
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.