חתונות עצובות: נישואי קטינות בסודאן

המלחמה בסודאן גובה קורבנות רבים, אך הנשים והנערות סובלות במיוחד: הן נתונות להתעללות מינית קשה, והוריהן משיאים אותן בגיל בית הספר היסודי בניגוד לחוק הבין-לאומי, מתוך אמונה מעוותת שנשים מנוסות מינית נפגעות פחות מאונס
קסם אדיב

נישואי קטינות הם תופעה שכיחה בסודאן, אך המלחמה המתחוללת בה בחודשים האחרונים הגבירה את שכיחותה. הסיבה לכך, למרבה הפלא, היא הרצון של המשפחות "להגן" על בנותיהן מפני אלימות מגדרית ומינית. המלחמה המתחוללת בסודאן מאז 15 באפריל השנה בין הצבא לבין כוחות התמיכה המהירה (מיליציית RSF), גרמה הרס של תשתיות, מיליוני עקורים ופליטים ואלפי הרוגים. תוצאה נוספת שלה שאינה זוכה להתייחסות מספקת היא הפגיעה הקשה בנשים בסודאן וספציפית בילדות.

לפי ארגון Save the Children, בסודאן מתקיימת כיום תופעה מדאיגה בגודלה של תקיפות מיניות ואונס של נערות בנות 12 עד 17. הארגון מעריך שמדובר בכ־4,400 מקרי תקיפה מינית ואונס שהתרחשו באחד עשר השבועות הראשונים של המלחמה בלבד. ישנם דיווחים רבים על נערות שנחטפו, הוחזקו בידי שוביהן במשך ימים ארוכים ונוצלו מינית. דיווחים נוספים מתארים אונס קבוצתי של נשים ושל ילדות. מאז פרוץ המלחמה גדל מספר הנשים והנערות הזקוקות להגנה מפני אלימות מינית מ־3 מיליון ל־4.2 מיליון. אלימות זו מופעלת בעיקר בידי חיילי RSF. בין היתר דווח כי חיילי המיליציה תועדו תוקפים נשים וילדות בשל מוצאן האתני, אך גם צבא סודאן אינו חף מפשע, וחייליו מואשמים בביצוע מעשי אונס רבים.

אלימות מינית כאמצעי לחימה היא תופעה ידועה, ויש לה מטרות שונות: יצירת טרור ופחד; השגת רווח פוליטי או צבאי; השפלת קבוצה אתנית מסוימת; עקירת אזרחים מבתיהם, מסביבת מגוריהם ואף ממדינתם כדי לבצע טיהור אתני; הענשת אזרחים על תמיכה ביריב פוליטי ועוד. מי שמשתמש באמצעי זה מנסה למעשה לפגוע בכל האוכלוסייה דרך הפגיעה בילדותיה, נערותיה ונשותיה. החומרה של הנזק שפגיעה כזו גורמת לילדות היא עצומה: לטראומה מפגיעה מינית מכל סוג ובכל גיל יש השלכות פיזיות, פסיכולוגיות, חברתיות וכלכליות הרסניות לאורך זמן, לעיתים אף לכל החיים. אך לילדים, שגופם ונפשם אינם מפותחים במלואם, הנזקים חמורים אף יותר. כמו כן האפשרות שנערות יהרו בגיל כה צעיר, במיוחד במציאות המעורערת של מלחמה, עלולה לסכן ממשי את חייהן.

לפי החוק בסודאן, ניתן לחתן בנסיבות "מיוחדות" אפילו ילדה בת 10. על אף שמעשה זה מנוגד לחלוטין לחוק הבין־לאומי ונתון לביקורת חריפה בסודאן עצמה, עדיין זוהי תופעה רווחת למדי

העיתונאי הסודאני יוסף בשיר טוען במאמר באתר דרג' שהאלימות המינית הנרחבת כלפי ילדות, שהתפשטה מאז פרוץ הקרבות, גוררת אחריה תופעה מדאיגה נוספת, והיא עלייה חדה בנישואי קטינות. בריאיון הוא מביא את עדותו של מהדי אל־ח'יר, תושב ח'רטום, בירת סודאן, אשר נאלץ לברוח עם משפחתו בשל המלחמה, והתמקם באחד הכפרים באזור. כמה חודשים לאחר מכן הוא השיא את בתו בת השתים עשרה לתושב הכפר שבו משפחתו מצאה מקלט. מהדי טוען כי הסיבה היחידה לנישואים אלו הייתה להגן על בתו מפני אלימות מינית מצד הכוחות הלוחמים. ההסלמה בלחימה והתפשטותה המהירה לאזורים נוספים בסודאן גורמות לרבים מהעקורים להרגיש חסרי הגנה בכל מקום שאליו הם נמלטים. הפחד מהיום שבו יגיעו אליהם שוב המליציות ויאיימו עליהם ועל בנותיהם, מביא להתפשטות תופעת הנישואים המוקדמים לאזורים נרחבים בסודאן, גם למקומות שבהם לא מתחוללת כל לחימה בשלב זה. לטענת מהדי, אנשי הכפרים והערים הקטנות והמרוחקות מעדיפים להתחתן עם קטינות, ולכן זוהי אפשרות זמינה עבור משפחות הרוצות להגן על בנותיהן מפני אלימות מינית.

אומנם המלחמה הגבירה את היקף התופעה, אבל נישואי קטינות בסודאן התרחשו גם לפני כן. לפי החוק בסודאן, ניתן לחתן בנסיבות "מיוחדות" אפילו ילדה בת 10. על אף שמעשה זה מנוגד לחלוטין לחוק הבין־לאומי ונתון לביקורת חריפה בסודאן עצמה, עדיין זוהי תופעה רווחת למדי במדינה. סקר שערכה ממשלת סודאן ב־2014 הראה כי 15% מהנשים בסודאן נישאות לפני גיל 15, ו־38% מהן לפני גיל 18. תופעה זו נפוצה יותר באזורים כפריים ובקרב משפחות עניות ולא־משכילות.

נישואי קטינות הם דוגמה אחת נפוצה לאופן המעוות שבו משפחות בוחרות להתמודד עם אלימות מינית. דוגמה נוספת היא מילת נשים, אשר גם היא נפוצה בסודאן, וגם היא באופן דומה נעשית פעמים רבות בתירוץ של "הגנה" על הבנות

מנהלת היחידה למלחמה באלימות נגד נשים וילדים בסודאן סלימה אסחאק, אמרה לדרג' כי נישואי קטינות הם דוגמה אחת נפוצה לאופן המעוות שבו משפחות בוחרות להתמודד עם אלימות מינית. דוגמה נוספת היא מילת נשים, אשר גם היא נפוצה בסודאן, וגם היא באופן דומה נעשית פעמים רבות בתירוץ של "הגנה" על הבנות. הבחירה בחיתון הילדה כפתרון קשורה לאמונה הרווחת בחברה הסודאנית שאישה נשואה לא תיחשף לאלימות, ואם תיחשף ההשפעה עליה תהיה פחותה. אמונה זו קשורה לאמונות תפלות כלפי בתולים, כלומר – אם הילדה נשואה, כלומר היא אינה בתולה, תקיפה מינית או אונס יפגעו בה פחות. לדברי אסחאק, גברים רבים בחברה הסודאנית מונעים מהרצון להגן על בתולי בנותיהם, דבר המעוות את דרך חשיבתם ומוביל אותם למעשים מסוכנים ופוגעניים דוגמת אלו המוצגים כאן.

כל האמצעים הללו רחוקים כמובן מלתת לילדות הגנה אמיתית מפני תקיפות מיניות, ואף חושפים אותן לפגיעות נוספות. לדברי הרופאה ד"ר נאהד א־סנוסי, אשר התראיינה גם היא לכתבה, ילדות ונערות מתחת לגיל עשרים אינן מוכנות לנישואים בשום סיטואציה, ובמיוחד אם הן נתונות במצב של מלחמה כמו זה הקיים בסודאן. ילדות אלו רחוקות מהסביבה הבטוחה שלהן, הן זקוקות לתמיכה משפחתית ופסיכולוגית, חלקן עברו טראומות קשות ועל כן הן שרויות בעומס רגשי מוגבר, בהתמודדויות נפשיות, בתת־תזונה או במחלות. מסירתן לבית אחר, תחת חסותו של גבר זר המקבל חופש מוחלט על גופן, היא פגיעה לא פחות קשה בהן.

קסם אדיב כותבת ב"פרויקט אופק" מיזם משותף למכון ון ליר, הפורום לחשיבה אזורית ומרכז אעלאם בנצרת.

נישואי קטינות
מחתנים קטינות כדי להגן עליהן, וחושפים אותן להתעללות. צילום: Sir Manuel, unsplash
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.