עלילות טלי גוטליב וחורבן הדמוקרטיה

העלילה העדכנית מסייעת לנו להבחין בין חשיבה ביקורתית וספקנית חיונית למשטר דמוקרטי לבין מיטוט מונח האמת מטעם מנהיגים שסובלים מהפרעת אישיות גבולית או נרקיסיסטית ואף ניכר שחלקם פסיכופתים
דניאל חקלאי

עורך דין שמתמחה במשפט פלילי וצווארון לבן

הנה הזדמנות מובהקת ליצירת קו תיחום בוהק בין הפצת תיאוריות קונספירציה כוזבות (כאלה שמגיעות על פי רוב מטעם משטרים פשיסטיים, דיקטטורות קומוניסטיות, ממשלים צבאיים, מנהיגים סמכותניים ורודנים לאומניים) – לבין החובה לחשוב בצורה ביקורתית ולהקפיד על חשיבה ספקנית מול ממסדים עתירי כוח.

כל ההבחנה שבעולם בין חשיבה ספקנית נדרשת ותפיסה ביקורתית שחיונית בכל חברה חופשית, לבין הפצת כזבים דוחים, אלימים, מסוכנים ומבעיתים מטעם מנהיגי הרעל.

טלי גוטליב – חברת כנסת נלעגת, שתמכה בהפיכה המשטרית שמטרתה הייתה חילוץ נתניהו מהכלא, חיסול הפרדת הרשויות, ביטול העצמאות השיפוטית ויצירת דיקטטורת אפרטהייד במדינת ישראל – החליטה לסמן (בעידוד אדונה המשסה) את אחת ממנהיגות המחאה האזרחית שבלמה לעת עתה את ניסיון ההפיכה המשטרית הבזוי.

ולא סתם לסמן אותה. טלי גוטליב מנסה להפיץ עלילת שווא שלפיה פרופסור שקמה ברסלר קשורה בעצם באופן עקיף למזימת בגידה עצומת ממדים במדינת ישראל וזאת כשבן זוגה שהוא איש שב"כ נחשד בפי חברת הכנסת המאופקת, המעודנת והמעמיקה בקשר ישיר עם יחיא סינוואר מספר ימים לפני שחיטתם של 1200 ישראלים מפעוט ועד קשישה, חטיפתם של 250 ישראלים מתינוק ועד קשיש לגיהינום שבעזה, פציעתם של אלפי ישראלים, השמדת חבל ארץ שלם, הפיכת 150 אלף אזרחים לעקורים במדינתם וגרימת אסון בחייהם של תושבי העוטף, שדרות ואופקים.

גוטליב קושרת במסגרת כזב נורא שמופץ ברשתות וצובר עדת מאמינים מתפשטת, בין המחאה האזרחית והדמוקרטית שבלמה את הסכנה הכי עצומה והכי מוחשית לדמוקרטיה הישראלית מטעם המנהיג הגרוע והבזוי בתולדות המדינה, לבין הפשע נגד האנושות שביצע חמאס בשבעה באוקטובר 2023 שהוא הקטסטרופה הביטחונית העצומה בתולדות המדינה.

וכאן אנו מגיעים לליבת מאמרנו. ליבת ההבחנה החיונית (מתחום מדע המדינה וכן מתחום המשפט החוקתי ולמעשה מתחום הפילוסופיה במובנו העמוק ביותר שהפך להיות רלבנטי מאין כמוהו בעידן הפצת הפייק הכאוטי ברשת החברתית).

כידוע, אין כל קושי להפיץ פייק ניוז. אין שום בעיה להפיץ עלילת שווא. זה היה נכון בימי הביניים כלפי היהודים. זה היה נכון בעידן גבלס כלפי היהודים. וזה תמיד נכון, כשדיקטטורות טוטליטריות או מנהיגים סמכותניים, לאומניים ושקרנים פועלים להכתמת יריביהם הפוליטיים.

בעידן הרשת החברתית זה הגיע לשיא חדש. תראו מה מחוללת סין במערב באמצעות הטיקטוק.

ניתן כמובן לטעון שכל טענה בדיונית איננה מופרכת. להציג מגוון נימוקים לטענה שהנחיתה על הירח בויימה, שהשואה לא קרתה, ששב"כ רצח את רבין ושאלביס עדיין חי.

בדיוק כאן חובתנו לתחום את קו הגבול בין ביקורת חיונית וספקנות מתבקשת מול מוקדי כוח שמבקשים לא אחת להעלים מעינינו את האמת, לבין תיאוריות קונספירציה מסוכנות מבית מדרשם של מחריבי הדמוקרטיה: טראמפ, נתניהו, אורבן, בולסונרו, פוטין ומנהיגים אחרים

אך בדיוק כאן חובתנו לתחום את קו הגבול בין ביקורת חיונית וספקנות מתבקשת מול מוקדי כוח שמבקשים לא אחת להעלים מעינינו את האמת, לבין תיאוריות קונספירציה מסוכנות מבית מדרשם של מחריבי הדמוקרטיה: טראמפ, נתניהו, אורבן, בולסונרו, פוטין ומנהיגים אחרים.

זוהי בדיוק ההבחנה בין חשיבה ביקורתית וספקנית חיונית לבין החרבת מונח האמת מטעם מנהיגים שסובלים מהפרעת אישיות גבולית או נרקיסיסטית ואף ניכר שחלקם פסיכופתים.

במקרה שלנו הדברים פשוטים למדי.

חברת כנסת בורה, גזענית ואגרסיבית בשירות נאשם שמחולל הפיכה משטרית כדי לעצב דיקטטורה במדינת ישראל, מפיצה שוב ושוב טענה בדיונית מהסוג הכי מקארתיסטי ומסוכן (סוג שמוכר לנו כאמור ממשטרים פשיסטים, מדיקטטורות קומוניסטיות ומממשלי גנרלים וכן מטעם מנהיגים סמכותיים ולאומניים מסוכנים) כאילו אחת ממנהיגות המחאה האזרחית הדמוקרטית (שבלמה זמנית את ההפיכה המשטרית שחולל המנהיג הנאשם כדי להימלט מהכלא במחיצת כנופיית אפרטהייד ושחיתות שגמרו אומר לחסל את ההיבטים הדמוקרטיים שנותרו במדינת ישראל) היא בעצם אויבת האומה, תוך שבן זוגה קשור באיזו בגידה מסתורית וחסרת תקדים במסגרת קשר סודי ביותר בינו לטרוריסט הכי אלים והכי קנאי שחולל את מתקפת הטרור העצומה בתולדות מדינת ישראל, תוך שהוא מוביל פשע נגד האנושות.

חברת כנסת זו מתעקשת (בוולגריות צעקנית בהתנהגותה וללא שום ראיה מובהקת) לטעון שוב ושוב שמנהיגת המחאה האזרחית הדמוקרטית (פרופסור במכון ויצמן) חוללה במכוון חורבן ביטחוני קיומי ועצום וקושרת אותה באופן עקיף – ואת בן זוגה באופן ישיר – לבגידת ענק שלא הייתה ולא נבראה במחיצת פסיכופת פלסטיני סדיסט (שרצח אישית פלסטינים שחשד שהם משתפי פעולה עם מדינת ישראל, נכלא לעשרות שנים, הפך מנהיג בכלא תוך שימוש באכזריות מובנית, שוחרר והפך למנהיג הזרוע הצבאית של חמאס, תכנן והוציא לפועל פשע עצום נגד האנושות וחולל חורבן עצום בחיי מיליוני ישראלים ופלסטינים).

לא בכדי כתבו חבריי, עורכי הדין עידן סגר ואוהד רוזן, מכתב נוקב לחברת הכנסת גוטליב מטעם פרופסור שקמה ברסלר. הם דרשו שתוותר על חסינותה כדי שיוכלו לתבוע אותה במסגרת תביעת דיבה מטעם שקמה ברסלר. גוטליב מיהרה להבהיר שלא תוותר על חסינותה. היא יודעת היטב למה.

אגב, במקרה כזה ייתכן שטענת החסינות הפרלמנטרית כלל לא תועיל לה גם אם תבחר להסתתר מאחוריה. דבריה על ברסלר ובן זוגה חורגים באופן מובהק ממתחם הסיכון הטבעי שהוא מתחם רחב מאד שבמסגרתו יכול חבר הכנסת להתבטא בחופשיות ולפגוע באחרים מילולית מבלי שייתבע בגין לשון הרע, וזאת כדי למנוע מצב של תביעות השתקה שירתיעו חברי פרלמנט (בעיקר מהאופוזיציה) ממילוי תפקידם.

אדגיש שעורך הדין עידן סגר הוא חברי לתפקיד יושבי הראש המשותפים של הפורום למשפט חוקתי וזכויות האדם החדש בלשכת עורכי הדין. אני מציין זאת כדי להבהיר עד כמה חופש הביטוי חשוב בעיניו. עד כמה החסינות הפרלמנטרית חשובה בעיניו. עד כמה ייזהר מאד בטרם ישלח מכתב התראה בטרם תביעת דיבה נגד חברת כנסת.

אלא שבפרשה זו לא היה מנוס. במסגרת האיזון בין חופש הביטוי שהוא זכות יסוד חוקתית בכל משטר דמוקרטי לבין הזכות לשם טוב שגם הוא זכות יסוד חוקתית בכל משטר דמוקרטי – ולצד העובדה שיש לשמור מכל משמר על חסינותם הפרלמנטרית של חברי כנסת כדי שיתבטאו בחופשיות לצורך מילוי תפקידם – דומה שיש להציב גבול ברור ומובהק למי שמנצלים את חופש הביטוי כדי לשסות, להסית ולהטביע חותמת כוזבת של בגידה במצחם של מתנגדי המשטר, תוך שהם סבורים כי יוכלו להחריב את הדמוקרטיה וזכויות האדם באמצעות הכלים שמקנה להם הדמוקרטיה.

טלי גוטליב
ח"כ טלי גוטליב. צילום: צילומסך ערוץ הכנסת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.