סרט בורקס על כדורגל? תחשבו שוב

"הגול הבא מנצח" מבוסס על סיפור אמיתי של קבוצת כדורגל כושלת, ומצליח לנסח אמירה חתרנית על טרנס.ים בספורט. לתשומת לבם של עיתונאי ספורט שעדיין מנסחים כותרות כמו "גברים עם קוקיות"
עומר אלעד

במבט ראשון "הגול הבא מנצח" הוא סתם סרט על כלום. אמנם עומד מאחוריו סיפורה האמיתי של נבחרת כדורגל גרועה במיוחד: הכישלון האפי של סמואה האמריקאית שהפסידה לנבחרת אוסטרליה 31:0 ואז גייסה מאמן כושל שהגיע מרחוק כדי לגאול אותה. אבל כבר בתחילת הסרט ברור שמדובר בתסריט המוכר על גבר לבן שמגיע כמושיע ובעצם זקוק לישועה בעצמו. ואכן, הסרט מגשים את עצמו כסוג של סרט בורקס שמטפל בנוסחתיות ידועה מראש בכל הדברים המורכבים שהוא נוגע בהם: דעות קדומות, גזענות, תרבויות ילידיות, ואפילו התמודדות עם אבל.

ואז מפציעה ג'יה. ג'יה סלואה (שאותה משחק.ת קאימנה, שחקן.ית א-בינארי.ת במשחק נפלא ואולי הכי מוצלח בסרט) היא הכדורגלנית הטרנסג'נדרית הראשונה שהופיעה אי-פעם במוקדמות המונדיאל וכיום נציגת פיפא לאתלטים להט"בים. היא מופיעה לראשונה בסרט כאשר היא נכנסת לתרגול של הנבחרת, והמאמן החדש לא מבין מי היא ואיך היא שייכת לקבוצת הגברים שהוא אמון עליה.

כן, הם סבבה עם זה

ייצוג טרנסי בקולנוע הוא לרוב גס, שטחי וחוטא למציאות החיים המורכבת והיפה של א.נשים על הקשת הטרנסית. מי שמכיר.ה זאת ודאי תנוע על כסאה באי נוחות כשהמאמן נראה מבולבל מהסיטואציה, ובמהרה מנסה להשליט עליה משמעת באמצעות האקט הפוגעני שא.נשים סיסג'נדרים עושים כשהם כועסים על א.נשים על הקשת הטרנסית – לקרוא לג'יה בשם הקודם שלה. היא נותנת לו אגרוף, ובשלב מאוחר יותר הוא שואל אותה שאלות אישיות ולא הולמות (והיא עונה למרות שלא מגיע לו). יחד עם זאת, מערכת היחסים הזו ומקומה של ג'יה בנבחרת ובתרבות שלה, הן מה שהופך את הסרט לכזה שבכל זאת מצליח לטפל בניואנסים תרבותיים מורכבים בין בדיחה אחת לאחרת.

במסגרת הניסיון של המאמן להבין את הסיטואציה, שחקן אחר בקבוצה מסביר לו שג'יה היא פאפאפין fa’afafine)), קטגוריית מגדר מוכרת ונחגגת באיים הפולינזיים ובתרבות הסמואית, המיתרגמת פחות או יותר ל"בדרכי אישה" (לצד פאפאטמה, "בדרכי גבר"). כשהמאמן שואל "אבל אתם סבבה עם זה?", הוא מגלם בשאלתו את התרבות המערבית הדיכוטומית ולעיתים קרובות אלימה, שממקמת א.נשים על הקשת הטרנסית בקטגוריה אחרת משאר בני האדם או אפילו לא אנושית. השחקן עונה לו "תנסה לדמיין עולם בלי פרחים… פאפאפין הן הפרחים שלנו. העולם יהיה די משעמם בלעדיהםן", באחד המשפטים היפים ביותר שנאמרו על גיוון מגדרי בקולנוע המסחרי.

רק בשבוע שעבר אתר חדשות מרכזי פרסם כתבה שככל הנראה תורגמה מאתרים שמרניים וקיצוניים, ובה תוארו נשים טרנסיות המשחקות בנבחרת כדורעף נשים במכללות בקנדה כ"גברים עם קוקיות" ו"גברים המזדהים כנשים"

ובאמת ג'יה ותומאס מפתחים מערכת יחסים רגישה ומפתיעה בעדינותה. לקראת סוף הסרט אנחנו מגלים שג'יה מזכירה לתומאס את בתו המתה, ברגע מחמם לב ולא אופייני שבו סרט מרשה לאישה טרנסית להיכנס ללב של גבר סיסג'נדר שלא בצורה מינית או אלימה, אלא ברבדים הכי עמוקים של רגשות, אבל וכמיהה לבת שאבדה.

הקרנת הסרט בישראל מתחוללת על רקע דיונים סוערים בכל רחבי העולם העוסקים בהשתתפות נשים טרנסיות בתחרויות ספורט ומציגים זאת באור שלילי ביותר. העיסוק הציבורי בנושא זה התחיל במסגרת קמפיין פוליטי מאורגן של הימין הנוצרי-שמרני בארה"ב והתפשט ברחבי העולם כאש בשדה קוצים שנועדה לפצל את המחנה הליברלי, לחזק את המחנה השמרני, ולקדם ערכי משפחה מסורתיים ודכאניים. אין בנמצא מחקר שמוכיח שלספורטאים.ות על הקשת הטרנסית יש יתרון לא הוגן בספורט, אך הקהילה הטרנסית כרגיל משמשת שק חבטות במאבק האיתנים בין ליברליות ושמרנות.

עימות חשוב עם דעות קדומות

בישראל השיח האלים נגד ספורטאים.ות על הקשת הטרנסי עוד לא השתרש ואנחנו אפילו יכולים להתגאות בשופטת הכדורגל הטרנסג'נדרית הראשונה בליגת העל בארץ ובעולם – ספיר ברמן. אך רק בשבוע שעבר אתר חדשות מרכזי פרסם כתבה שככל הנראה תורגמה מאתרים שמרניים וקיצוניים, ובה תוארו נשים טרנסיות המשחקות בנבחרת כדורעף נשים במכללות בקנדה כ"גברים עם קוקיות" ו"גברים המזדהים כנשים". ארגוני הקהילה הגאה פתחו בקמפיין מחאה על הסיקור המסית. נותר רק לקוות שעורכי וכתבי האתר ילכו לראות את הסרט "הגול הבא מנצח" וילמדו דבר או שניים.

העובדה שבסרט (ובחיים) העיסוק הוא לא באיזו קבוצה ג'יה צריכה לשחק (גברים או נשים), אלא בתפקיד החשוב שלה בתוך הקבוצה כחלק בלתי נפרד מיכולת הקבוצה לנצח, מפתיעה במיוחד בשביל סרט בורקס על קבוצת כדורגל כושלת באיים הפולינזיים. ההברקה של הסרט היא לאו דווקא הליהוק, הבדיחות, או הסיפור התבניתי, אלא העובדה שהוא סרט שמיועד באופן מובהק לחובבי כדורגל ולילדיהם המתבגרים, לחובבי הבמאי (טאיקה ואיטיטי שמוכר בין השאר כבמאי של מספר סרטי מארוול) או השחקן הראשי (מייקל פסבנדר ששיחק במגוון סרטים מפורסמים ומוכר לקהל הישראלי). וכשהם צופים בסרט הם חייבים בלית ברירה להיחשף לסיפור המשנה היפהפה של ג'יה ולהתעמת, כמו המאמן, עם הדעות הקדומות שלהם על עולם שבו לא.נשים יש אוטונומיה לבחור והם יכולים לשגשג בקרב קהילה תומכת. הסרט מבהיר לכולנו שבעולם כזה, לכולםן טוב יותר. מה קורה בסוף המסע? נשאיר אתכןם במתח.

עומר אלעד(MSW)  הוא מנכ"ל פרויקט גילה להעצמה טרנסית

הגול הבא מנצח
"הגול הבא מנצח". על רקע דיונים סוערים על השתתפות נשים טרנסיות בתחרויות ספורט. צילום: יח"צ
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.