• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מי היינו - תולדות העוקץ ועלילותיו

העוקץ סוגר את שעריו הדיגיטליים, ומשאיר אחריו מורשת נפלאה של שיח ביקורתי ושאיפה בלתי מתפשרת לחתור לטוב ולצודק – בחברה, בכלכלה, בחינוך, בדיור ובעבודה. היו שלום, ותודה על השותפות לדרך (2003 – 2024)
העוקץ

העוקץ הוא אתר תוכן לא-מסחרי ביקורתי ואקטיביסטי, שהוקם באוגוסט 2003 בידי יוסי דהאן ואיציק ספורטא ונסגר בסוף מאי 2024. לאורך שנות פעילות האתר שמנו לעצמנו למטרה לקדם צדק חברתי, זכויות אדם ורב תרבותיות ולהאיר פינות חשוכות וחשוכות יותר של החיים בישראל. במהלך השנים הללו קידמנו עקרונות של שמאל מעמדי, רב תרבותי ופמיניסטי וניסחנו סדר יום מוסרי ופוליטי אלטרנטיבי – מזרחי, פמיניסטי, סוציאליסטי ושמאלני – החותר בנחרצות תחת הסדר הקיים המשרת את האליטות הפוליטיות, הכלכליות והתרבותיות.

באמצעות קשת רחבה ויצירתית, של קולות רבים ומגוונים, פירטנו לשפת מוסר ומדיניות מה משמעותם של עקרונות צדק חברתי בתחומי החינוך (כיצד בא לידי ביטוי עקרון שוויון ההזדמנויות המופר בישראל מזה שנים, שקורבנותיו הם ילדי המעמדות הנמוכים, חלקם הגדול ערבים, מזרחים, ילדי מהגרים ואחרים), בתחום הדיור (ההתעללות רבת השנים של הממסד הפוליטי והכלכלי בדיירי הדיור הציבורי ושלילת הזכות לדיור בר השגה מרבים אחרים), בשוק העבודה (כיצד מופרות זכויות עובדים בשוק העבודה הישראלי שבו שכר העבודה של רבים אינו מאפשר מחייה בכבוד), הדגמנו כיצד נפגעת הזכות לחופש ההתארגנות בישראל וכיצד מתרחש בישראל אי צדק הכרתי, שבו קבוצות מסוימות אינן זוכות לקול ולייצוג הולם במרחבים הציבוריים. העוקץ ביקש צדק למשפחות חטופי תימן מזרח ובלקן ולחשיפת עוולות הכיבוש הרבות, וכן השמיע תדיר קול וביקורת פמיניסטית מזרחית.

במשך השנים היווה העוקץ במה מקוונת למאות כותבים וכותבות, אקטיביסטיות ומומחים, שחלקו את הידע, הניתוח והפרשנות הייחודית שלהם במגוון רחב של נושאים: סוגיות ומאבקים חברתיים, מאבק בכיבוש, מזרחיוּת, פמיניזם, פוליטיקה, חינוך, כלכלה, היסטוריה, תרבות, שירה ועוד ועוד ועוד.

אתם, הכותבים והכותבות, הקוראים והקוראות – הייתם החמצן שלנו, והקהילה שהתגבשה סביב האתר הייתה רקמה אנושית שוקקת, אמיצה, תאבת ידע, ביקורתית, שוחרת צדק ושלום, שתמכה בנו ובמאבקים שהעוקץ הדהד ואף היה שותף להם. באקלים הציבורי הישראלי אין זה מובן מאליו.

העוקץ בערבית הוקם ב-2017, בעריכת כפאח עבד אלחלים, ובהמשך ערך אותו גם יאסר אבו-ערישה. עם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנו גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות, כמו מרוקו, מצרים, לבנון ועוד. באתר בערבית עלו נושאים שבהם לא מרבים לעסוק בבלוגוספירה ובעיתונות בשפה הערבית – ועליו הייתה גאוותנו. כמו כן, חלק מהמאמרים תורגמו לאנגלית והופיעו בערוץ שלנו באתר 972+.

כל שפע המאמרים, הטורים, הכתבות והיצירות נשאר נגיש וזמין לחיפוש, לפי מילות מפתח או לפי שם הכותב או הכותבת. לנוחיותכם, הצענו נושאים שבלטו לאורך השנים תחת קטגוריות בעמוד הבית.

מוזמנות ומוזמנים להאזין לראיון על העוקץ לקראת הפרידה ב"גם כן תרבות" עם גואל פינטו:

היו שלום ותודה על השותפות לדרך,

אפרת ג'רופי ויונית נעמן – עורכות האתר

מצלמה, קולנוע
צילום: Kushagra Kevat on Unsplash
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: