אוריאל לין לא רק מעסיק עובדי קבלן, אלא גם רודף עסקים קטנים

(יוסי דהאן)

אוריאל לין, הוא אחד הדוברים הבוטים והתקיפים ביותר נגד זכויות עובדים. לין הוא גם בעליה של חברת כוח האדם הגדולה "לין ביכלר", אחת המעסיקות הגדולות של עובדי קבלן. לין מאיים כבר שנים לפעול לביטול בתי הדין לעבודה שלדעתו מוטים לטובת האינטרסים של העובדים. הוא גם מצדד בהגבלת הזכות לחופש ההתארגנות וזכות השביתה של העובדים. לין הוא חסיד גדול של השוק החופשי, בו אנשים צריכים ליהנות מחופש החוזים, לקבוע לעצמם, ללא התערבות המדינה, עם מי הם מעוניינים להתקשר ובאלו תנאים. כמו כן הוא מתנגד מאד חריף לכל צורה של מיסוי הפוגעת לדעתו בזכות הקניין.

אבל לין הוא גם נשיא איגוד לשכות המסחר, איגוד המאגד 240 ענפי מסחר, בעיקר של עסקים קטנים. כנשיא ארגון של מעסיקים, כפי שעולה מהכתבה של מתן חודורוב הערב בערוץ 10, לין רודף ותובע מעסיקים שכלל אינם חברים בארגונו על מנת לגבות מהם 2,800 שקלים בשנה. מס זה מכונה, "דמי טיפול ארגוני". סכום הגבייה הכולל שגובה לין מבעלי העסקים מגיע למיליון וחצי שקלים לשנה. את הסכום אותו נאלצים לשלם בעלי העסקים לאיגוד לשכות המסחר הם מכנים דמי חסות. הבסיס החוקי לגביית הכספים הללו הוא צו ארכאי נעדר כל קשר למציאות הכלכלית היום, שהוצא לפני כארבעים שנים (תקנות הסכמים קיבוציים תשל"ז-1977). לחלק מבעלי עסקים הקטנים הללו אין כלל מושג מדוע הם צריכים לשלם מכספם לארגון שהם מעולם לא שמעו על קיומו ולא קבלו ממנו שום שירות. את אלה המסרבים לשלם רודף לין, חסיד חופש החוזים ומגן זכות הקניין, בבתי הדין לעבודה שהוא כל כך מתעב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.