אושרה הצעת חוק ששוב לא תביא לשכירות הוגנת

(יוסי דהאן)

סתיו שפיר החלה את דרכה הפוליטית כאחת ממנהיגות המחאה החברתית באוהל בשדרות רוטשילד. היא וחבריה השתכנו באוהלים במחאה על מחירי הדיור המאמירים. לאחרונה הגישה שפיר הצעת חוק "שכירות הוגנת", הכוללת הוראה המגבילה את יכולתו של המשכיר להעלות את שכר הדירה במשך שלוש שנים, וכן פרק שאמור היה ליצור מנגנון, "רשם שכירויות", שיאפשר רישום ומעקב אחר כלל חוזי השכירות.

אתמול אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק לשכירות הוגנת שהגישה שרת המשפטים איילת שקד. ההצעה ממזגת לתוכה את הצעת החוק של סתיו שפיר ואת ההצעה של חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו).

הצעת החוק הממוזגת אינה כוללת את שני הסעיפים החשובים של הגבלת שכר הדירה ויצירת מנגנון מעקב אחר שוק השכירות, כיוון שלדעתה של השרה שקד, הדבר יהווה התערבות ב"שוק החופשי" – שוק שבו החופש היחיד הוא זה של המשכיר לקבוע את מחיר הדירה. ואם אתה לא מעוניין – יש מחוסרי דיור בחדר המדרגות שיסכימו למחיר המופקע. שפיר הכריזה, "סוף סוף יש בשורה של ממש לשני מיליון שוכרי הדירות בישראל".

לפני כשנתיים כתב דוקטור ניר מועלם מסמך מקיף עבור עיריית תל אביב, "שכירות הוגנת – מבט משווה על חקיקת השכירות בעולם". המסמך עוסק בהשוואה בינלאומית של מחירי ותנאי השכירות במדינות ובערים שונות בעולם. מהמסמך עולה שבניגוד ל"שוק החופשי", שבו המשכיר יכול להעלות את שכר הדירה ללא הגבלה קיימות מדינות וערים בעולם המגבילות את שיעור העלאת שכר הדירה (על פי מדד המחירים לצרכן והסדרים אחרים) – שבדיה, אנגליה, אונטריו וטורונטו בקנדה, ומדינת קליפורניה בארצות הברית. הסדר מיוחד של העלאת שכר דירה קיים בסן פרנסיסקו. מסקנת הסקירה היא שיש לעגן בחקיקה הגבלות על העלאת שכר הדירה ותדירות ההעלאה. בישראל הדיירים יצטרכו להסתפק ב"בשורה של ממש" של שפיר.

אגב בהצעת השרה שקד, תמכו גם מהפכן הדיור שר האוצר משה כחלון ונציגיהם של "השקופים" בועדת השרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.