אז איך מתקדמת ״מהפכת הדיור״ של כחלון?

(יוסי דהאן)

בואו נעקוב לרגע אחר פעולותיו של שר האוצר החברתי והעממי משה כחלון בזמן האחרון למימוש חזונו להוזלת מחירי הדיור לזוגות הצעירים ושאר האנשים שלא מצליחים לגמור את החודש.
השבוע בועדת השרים לענייני חקיקה השר תמך בדחיית הצעת חוק ועדות הקבלה שנועדה לאסור אפליה על ידי ועדות קבלה של יישובים קהילתיים – ועדות קבלה המסננות משפחות חד הוריות, להט"בים, מזרחים, ערבים ואנשים עם מוגבלויות ו"חריגים חברתיים" אחרים. אני כלל לא בטוח שכאדם מן היישוב משה כחלון היה מתקבל ליישובים הקהילתייים הללו.

השר גם חמק מישיבת ראשות מקרקעי ישראל, דקה לפני שהיא אישרה פה אחד, בשתי דקות, הטבות מפליגות המוזילות בעשרות אלפי שקלים את הקרקע לבנייה לקיבוצים, לא חלילה לעיירות הפיתוח או ליישובים ערביים.

לפני כן, הוא אישר בניית יחידה שלישית בנחלה במושבים ועל כך הוא זכה למודעת תודה ענקית משמואל ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, שכתב לו "ביחד הכל אפשרי".

שר האוצר וחברו למפלגה יואב גלנט שר השיכון גם מקדמים הזרמת תקציבי ענק להקמת חמישה יישובים חדשים בנגב עבור "אוכלוסיה חזקה" שיגרמו להחלשה והזנחה של היישובים הקיימים בהם מתגוררים רבים מאלה שהוא נשבע להיאבק למענם.

קולו של השר, שנשבע להוריד את מחירי הדיור, לא נשמע גם כאשר שרת המשפטים אייילת שקד עיקרה לחלוטין את הצעת "חוק שכירות הוגנת" המקורית, כשהוציאה ממנו את ההוראה המגבילה את יכולתו של משכיר הדירה להעלות את שכר הדירה במשך שלוש שנים. היא עשתה זאת בטענה כי הוראה כזו מהווה התערבות ב"שוק החופשי" של הדיור, שוק שהוא חופשי עבור אנשים כמוה שיכולים להרשות לעצמם לקנות בית בתל אביב בכשבעה מיליון שקלים. זה זיכה אותה בקריאות עידוד וצהלה מחברת הכנסת סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה החברתית, שאת הצעת החוק שלה עיקרה לחלוטין השרה.

צריך להזכיר שהשבוע השר גם קיבל אות כבוד מעיריית נתניה. בטקס הוא הכריז שיילחם מלחמת חורמה בכל מי שיעז להתנגד ל"מהפכת הדיור" שלו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן

  קבלו מידע חשוב שאין סיכוי שתקראו פה.
  מי יושבת בוועדת השרים לענייני חקיקה ?
  נכון מאד.
  הכוהנת הגדולה של השמאל המזרחי,הדוכסית מהפריפריה, הרוזנת של השכונות , הגיבורה התרבותית של "העוקץ" והקשת הדמוקרטית, הלוחמת הדגולה נגד האליטות הלבנות שהורידה אותם על ארבע, מירי רגב בכבודה ובעצמה.
  כמו שאמר מאיר אריאל : מי שנדפק פעם אחת כבר לא יכול להיגמל מזה.

 2. יגאל אלוש- "מפעלי חיים של תקווה לישראל"

  קיימות אין ספור הצעות למימוש פתרון כולל לתחום הדיור הן בהישג יד ודיור למעמד הביניים , תחום הדיור בשכירות סבירה ניתן למימוש בנקל, תחום דיור נר וכל מחזיקי זכאויות ניתן לפתרון בטווח המידי, כחלון אינו רוצה להגיע לפתרון מיטיבי לאזרח וממשיך לתת לתאגידים ובעיקר רוכשי הפנסיות להמשיך ולנפח את בלון הנדל"ן ולפוצץ אותו לכולם בפנים, הבעיה היא הציבור החלש מול תועמלנים