איך הקיבוצים והמושבים מקבלים אדמה ל-196 שנה מראש

(יוסי דהאן)

עסקה לא רעה מסדרת למגזר החקלאי הצעת החוק של חבר הכנסת דני עטר, נציג משוריין של תנועת המושבים מהמחנה הציוני. זו הצעת חוק המנסה לעקוף את פסיקת בית המשפט העליון בעניין זה.

לפי ההצעה של חבר הכנסת עטר, מינהל התכנון יוכל להעביר עד 10% מהקרקעות החקלאיות של כל יישוב חקלאי, ועד 500 אלף דונם בכל הארץ, ליישובים העירוניים למטרות מגורים או הקמת מרכזי מסחר ותעסוקה. בנוסף, החוק קובע כי 40% מיחידות הדיור שייבנו על הקרקע ייועדו לבני ובנות היישוב, אולם בהצעה עצמה לא נקבע שום דבר אודות חלוקת עשרת האחוזים של הקרקעות המיועדות הללו, אין שום ערובה שבני ובנות היישוב יקבלו הנחה בדומה למודל "הבנים הממשיכים" בהתיישבות החקלאית. הדיבורים על כך הם ספין אפקטיבי של יחסי ציבור שאין לו ביטוי בהצעת החוק.

התמורה עבור המחווה הנדיבה הזו של עטר על חשבון הרכוש הציבורי, היא הענקת זכות קניין כמעט מוחלטת על חלק ניכר מהקרקעות החקלאיות של המדינה לחברי הקיבוצים והמושבים. על פי ההצעה, חלק ניכר מהקרקעות החקלאיות יוחכרו ל-49 שנים לחקלאים, וניתן יהיה להאריך את התקופה הזו לעוד שלש תקופות נוספות, בסך הכל 196 שנים.

ההצעה הזו של עטר, אינה חדשה. בזמנו ניסה שר החקלאות לשעבר, שלום שמחון, לקדם את אותה הצעה לעיגון זכויות החקלאים בקרקע ונכשל. עטר מנסה גרסה יותר מתוחכמת.

הדבר העיקרי שההצעה הזו מנסה להסתיר הוא את קביעת בית המשפט העליון בבג"ץ הקשת הדמוקרטית המזרחית, שהקרקעות החקלאיות הן קרקעות מדינה שניתנו לחקלאים על מנת לעבדן, ואם הם אינם מעבדים אותן עליהם להחזירן למדינה תמורת פיצוי הקבוע בחוק. לכן ביטל בית המשפט העליון את החלטות המינהל שהעניקו הטבות לחקלאים בעקבות שינוי ייעוד קרקע חקלאית לשימושים אחרים כמו מרכזי קניות, תעסוקה והרחבות קהילתיות.

עטר, באמצעות ויתור על על 10% מהקרקע שכלל אינה שייכת לחקלאים, מעוניין להעביר חלק ניכר מקרקעות החקלאיות של המדינה לידי חקלאים.

אל תתפלאו לגלות שרבים מחברי המחנה הציוני יתמכו בהצעה הזו, הדבר האחרון שהם צריכים זה להסתבך עם הלובי החקלאי בפריימריס הבאים. הדבר המדאיג יותר הוא שהיום מתפרסמת ידיעה ששר הבינוי, יואב גלנט, תומך במהלך הסקטוריאלי המתוחכם הזה של עטר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רונן פרידמן

  אני גר משנת 1989 בקיבוץ בעמק בית שאן. חם פה מאוד. הקיבוץ הוקם על אדמות העם יהודי בסוף שנות ה-30. יש לנו זכויות בקרקע? כמה?

 2. עמית

  דני עטר מייצג את טובת המגזר החקלאי כמו שנתניהו מייצג את טובת אזרחי ישראל, בשני המקרים מדובר באנשים שהם חלק ממערכת מעוותת ובלתי מוסרית שמנסים לגזור קופון.
  אני מקווה מאוד שלא יצליח, זה יהיה סוף המגזר החקלאי והחקלאות בישראל וניצחון הקפיטליזם הנד"לני.

 3. מומי

  זו חתיכת עצם בגרון עבור הקשת המזרחית, שגם שמחון וגם עטר, מקדמי החוק – כל אחד בשיטתו בשעתו – הם מזרחיים, לא?