איך ציינו כאן את יום זכויות האדם

מאת יוסי דהאן

בכל שנה, ב-10 בדצמבר, מצוין ברחבי העולם יום זכויות האדם. זה התאריך בו פורסמה בשנת 1948 הכרזת האו"ם לכל באי עולם בדבר זכויות האדם. ההכרזה פותחת בהצהרה כי כל בני האדם נולדו בני חורין ושווים בערכם ובזכויותיהם, ומפרטת בשלושים סעיפים מהן זכויות אלה. השנה ארגנה האגודה לזכויות האזרח כנס לציון יום זכויות האדם תחת הכותרת "לא נחמדים – התמודדות הרשויות עם מאבקי זכויות אדם". הכנס היה אמור לעסוק ביחסי המשטרה עם שלש קבוצות אזרחים: ערבים, יהודים יוצאי אתיופיה ונאמני הר הבית, ואמור היה להיווצר בו דיון שבו יציגו הצדדים השונים את עמדותיהם וינסו לשקם את יחסי האמון המעורערים בינם לבין המשטרה על מנת לבנות בסיס ליחסים טובים יותר בעתיד.

לכנס הוזמנו חבר הכנסת יהודה גליק מהליכוד, הפעילים החברתיים בנצ'י סלמסה ורמי יונס, מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח, עורכת הדין שרון אברהם-וייס ומטעם המשטרה, הוזמן היועץ המשפטי של המשטרה תת ניצב שאול גורדון. אולם יומיים לפני הכנס ביטל תת ניצב גורדון את השתתפותו בכנס. בדיעבד התברר שביטול זה נבע מלחצים שהפעילו פעילי ימין על השר לביטחון פנים גלעד ארדן ועל מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך. האתר הימני "מידה" התרברב שביטול הופעת נציג המשטרה בכנס נגרמה כתוצאה מלחצים שהפעילו אנשיו על לשכת השר לביטחון פנים.

אין ספק שהמשטרה, שהחרימה את הדיון, החמיצה הזדמנות להפיק תועלת מדיון עם נציגי קבוצות שדו"חות ציבוריים קבעו שהיא נוהגת כלפיהם באלימות, אבל מה שחמור עוד יותר הוא שעולה מכך שמפכ"ל המשטרה שעומד בראש רשות ציבורית שהיא גוף נייטרלי שאמור לפעול באופן ממלכתי ללא הטיה פוליטית, פועל על פי תכתיבים של אנשי ימין קיצוני. מה הלקח שאמור ללמוד שוטר מן השורה מהתנהגותו של המפכ"ל שלו בפרשה זו? האם יטעה כשיסיק מכך שזכויות אדם המגנות על כבוד, חירות ושוויון הם עניין שמאלני מסוכן ושהארגונים הפועלים לקידומן הם ארגונים אנטי-פטריוטים שיש להתייחס אליהם בעוינות? זה המסר שינחה אותו כשהוא יתייצב לשמור על הסדר בהפגנה הבאה.

גם יוזמתו של שר החינוך נפתלי בנט למנות את פרופ' אסא כשר (שמן הראוי שהממונה על ההגבלים העסקיים יכריז עליו כמונופול בענף הקודים האתיים) לחבר המלצות לתקנון אתיקה למוסדות להשכלה גבוהה "בנושא פעילות פוליטית ואקדמית", לא נוצרה בחלל ריק. בנט שנזעק להגן "על זכות הסטודנט ללמוד מבלי שיחויב להאזין להטפה פוליטית", שואב את השראתו מארגוני ימין קיצוני כמו "אם תרצו" ו"מוניטור" שמנהלים מזה שנים ציד מכשפות באמצעות ייצור רשימות שחורות מפורטות של מרצים בלתי פטריוטים ו"עוכרי ישראל" במוסדות להשכלה גבוהה, וחיבור על ידי "אם תרצו" של רשימות של ספרים אקדמאיים מסוכנים וחתרניים. לעומת זאת, לבנט, הנזעק להגן על סטודנטים בוגרים בשנות העשרים לחייהם מפני הטפה פוליטית, אין שום עכבה לקדם במוסדות החינוך בישראל מערכת משומנת של אינדוקטרינציה לאומנית ודתית המכוונת לילדים קטנים שאינם יכולים להגן על עצמם מהשפעתה.

לא ברור כלל אם יש תוקף משפטי לקוד אתי כזה, אולם ההיסטריה הציבורית שמחולל בנט באמצעות מהלך זה יוצרת דה לגיטימציה לאקדמיה ולזכות לחופש האקדמי. זה מהלך שמעביר למרצים מסר ברור שעדיף שייזהרו בדבריהם כיוון שיש מי שעוקב אחריהם. המהלך הזה ודאי ישביע את רצון בוחריו של בנט, יגדיל את האהדה אליו בקרב ארגוני הימין, ויעניק לו יתרון בתחרות הצמודה של הרדיפה וההסתה שהוא מנהל מול ראש הממשלה ושרי ממשלה אחרים כמירי רגב ויריב לוין. רדיפה והסתה נגד האזרחים הערבים, נגד בית המשפט העליון ונגד ארגוני החברה האזרחית הפועלים למען צדק חברתי וקידום זכויות אדם.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.