איפה היה הלובי למען החקלאים כשגירשו את תושבי כפר שלם ואל עראקיב?

(יוסי דהאן)

אני תומך בעמדתם של חברי ועדת הפנים של הכנסת, ושל חיים ביבס, יושב ראש מרכז השלטון המקומי, ושל יושב ראש מרכז המועצות האזוריות, שמוליק ריפמן, ושל יושב ראש פורום 15 הערים העצמאיות, רון חולדאי ושל נציגי המגזר החקלאי בכנסת חברי הכנסת חיים ילין ואיתן ברושי.

החזית הרחבה ורבת העוצמה הזו מתנגדת בחריפות ליוזמת האוצר לאשר תוספת לחוק לקידום הבנייה, תוספת שתאפשר פינוי מהיר של חוכרים חקלאיים מקרקע מדינה שבה אושרה תכנית בנייה למגורים. המתנגדים קוראים לקיום "דיאלוג עם החקלאים". אני תומך בעמדתם גם משיקולים של הליך צודק והוגן שצריך להתקיים כשמפנים אנשים מהקרקע שהם יושבים עליה לאורך שנים או כאשר נוטלים מאנשים קרקע שהם עיבדו לאורך שנים, וגם מטעמים של איכות סביבה, עצירת חיסול הריאות הירוקות המועטות שנותרו כאן.

אבל אני תוהה היכן היה הלובי המרשים הזה שנזעק להגן על פינוי אדמות חקלאיות, כאשר פונו ומפנים, לא אדמות, אלא בני אדם מבתיהם. למשל, היכן הם היו כאשר חברם ללובי הפוליטי המרשים הזה, רון חולדאי, ראש עירית תל אביב, פינה ומפנה, בשירות טייקוני נדל"ן כיצחק תשובה וישעיהו חכשורי, דיירים משכונת הארגזים, כאשר הוא נוטל חלק בהשלכת משפחות מבתיהם בשכונת כפר שלם. שם לא התקיים שום "דיאלוג עם הדיירים". אני גם לא זוכר ששמעתי את קולה של החבורה הזו במהלך הפינויים החוזרים ונשנים, בהם תומך בהתלהבות חברם ללובי שמוליק ריפמן, של תושבי היישוב הבדואי הבלתי מוכר אל עראקיב, ובפינוי משפחות הגרות ביישוב אום אל חירן, על חורבותיו יוקם היישוב היהודי חירן. גם שם לא התקיים שום דיאלוג. בכפר שלם ובאל עראקיב התקיים מונולוג אלים של הרשויות, כוחות המשטרה ומשמר הגבול.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.