אכן מפגן מרשים של שלטון החוק

(יוסי דהאן)

שירלי סיידלר ויניב קובוביץ מדווחים הבוקר ב"הארץ" על דין וחשבון שפרסם לאחרונה המשרד לביטחון פנים, שממנו עולה שבשנה שעברה חלה עלייה חדה של 54% במספר המבנים שנהרסו ופונו ביישובי הבדואים בנגב לעומת השנה שקדמה לה. על האכיפה היעילה הזו מופקדים הלוחמים מיחידת יואב של מחוז הדרום. נתון נוסף שעולה מן הדו"ח, הוא כי המדינה חרשה 12.983 דונם קרקע שנעשו בהם שימושים לא חוקיים, לעומת 7,500 דונם בשנת 2013 – זאת בקרב אוכלוסייה שהמדינה מסרבת לאשר לה תכניות מתאר ולהעניק לה אישורי בנייה.

אכן, מפגן מרשים של שלטון החוק ואכיפת החוק. אבל כזכור, כפי שמלמדים בשיעורי אזרחות, אפיון הכרחי נוסף של שלטון החוק, לבד מאכיפתו, הוא השוויון. יישום החוק באופן שווה ובלתי מפלה על כלל האזרחים ומגזרי האוכלוסייה השונים.

אני מתקשה להיזכר במקרים בהם פקידי משרד הפנים ולוחמי יחידת יואב פשטו על מבנים בלתי חוקיים המצויים למשל במושבים. על הקרוואנים המשמשים לדירות להשכרה, על סככות המשמשות גלריות לאמנות, על האנגרים שהפכו למחסני אחסון בתשלום. דו"ח קדמון, שפורסם לפני שנים, קבע שבמחצית היישובים החקלאיים במרכז הארץ קיימים מבנים בלתי חוקיים.

אני גם לא זוכר מתי לאחרונה חזיתי במראה טרקטורים מלווים בחיילי משמר הגבול חורשים קרקעות של יישובים חקלאיים יהודיים שנעשה בהם שימוש בלתי חוקי, למשל שדות אספסת שהפכו למרכזי קניות, תחנות דלק ואולמי אירועים.

אני גם מתקשה להיזכר במפגני אכיפת שלטון החוק במערב הפרוע המכונה גם השטחים הכבושים, פינוי של מבנים בלתי חוקיים בהתנחלויות. יוצאי דופן בעניין אכיפת החוק בקרב יהודים, הן שכונות של אוכלוסיה מזרחית מוחלשת שמפריעה לטייקוני נדל"ן להגדיל את רווחיהם.

אני מאמץ את מוחי ולא מצליח להיזכר בפסק דין של בית המשפט הגבוה לצדק, היוצא מגדרו שלא להחליט במקרים של פינוי התיישבות לא חוקית בשטחים הכבושים, שבו הוחלט לפנות יישוב יהודי לא מוכר ולהקים תחתיו יישוב בדואי. החלטה הפוכה לזו שקיבל בית המשפט העליון לאחרונה שקבעה שיש לפנות ולהרוס את הישוב הבדואי הלא מוכר אום אל חירן ולהקים על הריסותיו יישוב יהודי חדש בשם חירן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עדנה זיידמן

    בג"ץ הרי מכשיר את השרץ ששמו כיבוש כבר למעלהמארבעים שנה. ויש לו חלק לא קטן
    במפעל הכיבוש.