אנחנו שוב מגלים: מודל כלכלי המבוסס על אי-שוויון תמיד יכשל

(יוסי דהאן)

צופה בכל האנליסטים של בתי ההשקעות הצצים באולפנים והמנסים להסביר לקהל הצופים, המתחלחל ממראה הצניחה החופשית של קרנות הפנסיה וההשתלמות שלו המתרוקנות, למה מסכי הבורסות אדומים. המומחים מסבירים אירועים שעד לפני שבוע הם הצהירו בביטחון רב שאין סיכוי שהם יתרחשו. כולם מדקלמים מאותו דף מסרים. עצירת הצמיחה בסין, משבר חברות האנרגיה ושאר ירקות. לארי אליוט, הפרשן הכלכלי של ה"גארדיאן", מנסה להרחיב את היריעה ולהצביע על כמה גורמים מבניים המסבירים את המשבר הכלכלי המתמשך מאז המשבר הפיננסי מאז 2007.

לטענת אליוט, הסיבה שהכלכלה הגלובלית תקועה מאז 2007 היא ההישענות שלה על הכלכלה האמריקאית ועל כושר הצריכה של הצרכנים האמריקאים. אולם בשל הקיפאון בשכרם של רוב האמריקאים שאינם רואים דבר מפירות הצמיחה בשנים האחרונות, כיוון שהרוב המוחלט של פירות הצמיחה זורמים אך ורק לעשירון העליון, אין מי שיקנה את כל הסחורות המסתובבות בשוק הגלובלי. גם הזרמת הכספים המסיבית של הבנקים המרכזיים אינה מסייעת לפתור את הבעיה. ההנחה שסין יכולה לקחת לבדה את מקומה של ארצות הברית כצרכנית המרכזית של הכלכלה הגלובלית התגלתה כשגויה, הציפייה לצמיחה מטאורית של הכלכלה הסינית לאורך שנים אינה ריאלית.

המשבר בשנים 2007-2009, כותב אליוט, היה צריך להוות לקח עבור מעצבי המדיניות הכלכלית בעולם, להבין שעל מנת להגדיל הייצור ואת הביקושים הגלובליים יש צורך בהשקעה גדולה יותר בתשתיות ובפיתוח הכישורים של עובדים. זה היה לקח שמודל כלכלי המבוסס על אי שוויון גדל והולך הוא מודל כושל. זה היה גם לקח אודות הסיכונים של תנועות הון גלובליות בעולם נעדר כל רגולציה. הלקח הזה של השנים ההן כנראה לא הופנם.

הכלכלן פול קרוגמן מספק הבוקר הסבר ותכנית פעולה דומים במידה רבה לאלו של אליוט.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.