אפלייה בבנקים: אפילו בין חלש לחלש

(יוסי דהאן)

מערכת הבנקאות בישראל היא מהריכוזיות בעולם. חמשת הבנקים הגדולים מספקים מעל 93% מכלל האשראי הבנקאי בארץ. כבר שנים נעשה כאן ניסיון הרואי של ידי אזרחיות ואזרחים להקים בנק קואפרטיבי חברתי בשם אופק, אולם בנק ישראל, המייצג את האינטרסים של הבנקים הגדולים, הציב להם דרישה בלתי אפשרית של הון התחלתי בסך 75 מיליון שקלים. מבחינתו, שילכו לקחת הלוואה מהשוק האפור. יאיר לפיד היה תומך נלהב של הרעיון, אולם ה"קפיטליסט עם חמלה" שכח מזה מיד לאחר שהתיישב בכורסת שר האוצר.

בנק חברתי בבעלות לקוחותיו, כ"אופק", היה ודאי מהווה אלטרנטיבה טובה ומוסרית יותר מהבנקים הקיימים הנוקטים באפליה כלפי נשים, ערבים ומזרחים. כך לפחות על פי הדברים הבאים, שנאמרו בכנס עם שר האוצר אתמול:

"ראש בית הספר לראיית חשבון בקריה האקדמית אונו, פרופ' ירון זליכה, הציג בפני כחלון מחקר שבדק את הקשר בין היקף האשראי לבין שינויים ברמת אי־השוויון. לדבריו, "גילינו שגידול באשראי הביא לקיטון באי־שוויון בקרב גברים, אבל לא בקרב נשים. כלומר, הבנקים משקיעים בעסקים קטנים של גברים, אבל לא בעסקים של נשים. כך גם לגבי ערבים.

הכי מטריד אותנו הוא הנתון שקיבלנו כשחילקנו את האוכלוסייה בין אשכנזים לספרדים. גילינו שהגידול באשראי הוריד את אי-השוויון בקרב אשכנזים, אבל לא בקרב ספרדים. כלומר, כאשר הבנקים כבר נותנים אשראי לחלשים, הם מבדילים בין חלשים לחלשים – מדירים נשים, ערבים, ספרדים, ואני מניח שגם חרדים".

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.