את רכישת ״מגה״ מממנים צרכני ״יינות ביתן״

(יוסי דהאן)

לאחר שהבעלים הקודמים של רשת "מגה", "ארגון הקניות של הקיבוצים", שרגא בירן ודוד וייסמן, חלבו במשך השנים מיליארד וחצי שקלים מקופת הרשת לכיסם וגרמו לפיטוריהם של מאות עובדים, נמכרה הרשת לאחר הליך מאד ממושך שנועד להגביר את התחרות בין רשתות הסופרמרקטים, הליך שכמה מצמרת עורכי הדין נהנו מהתמשכותו, לנחום ביתן בעליה של רשת המרכולים "יינות ביתן".
על פי כתבת פרופיל על איש העסקים ביתן שהתפרסמה בשבוע שעבר, כתבה השייכת לז'אנר החנופה השכיח בעיתונות הכלכלית, הייתי בטוח שמדובר בפילנתרופ שרכש את הרשת למען העובדים, הצרכנים והורדת יוקר המחיה בישראל. המסר שעלה מן הכתבה היה שמדובר באיש עסקים עם אחריות חברתית, לא ברמי לוי העושק את עובדיו.

הבוקר מפרסמת עדי-דברת מזריץ ב"דה מרקר" שאת רכישת רשת מגה על ידי ביתן מממנים בעצם צרכני רשת "יינות ביתן", בשבועיים האחרונים ביתן העלה את מחירי המוצרים ברשת בכ-9%, בקצב הזה של עושק הצרכנים, ביתן יחזיר לעצמו תוך זמן מאד קצר את דמי השקעתו במגה. הפרשה הזו היא דוגמה נוספת לכיצד מוזרמים מאות-מיליוני שקלים מכיסיהם של עובדים וצרכנים לבעלי הון. כל זה תחת כסות של שיפור תחרות, הורדת יוקר המחיה ושאר ססמאות ריקות המכסות על מה שנראה כשוד חוקי של עובדים וצרכנים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  "יינות ביתן" קנו (חלק) מהתחרות, אז הם יכולים להעלות מחירים.
  אפשר להניח שבקרוב הם גם:
  – יתעמתו עם עובדי מגה-לשעבר במטרה לפגוע בתנאי העבודה שלהם (שטובים ביחס לענף)
  – ידונו עם הספקים על הוזלות (כי עכשיו הם לקוח גדול בהרבה)

  כך עובד שוק חופשי. לכולם יש אינטרס. האזרח צריך פשוט להצביע ברגליים. לא יהיה שום "עושק צרכנים" אם הם ייפקחו עיניים.
  ולגבי עובדי מגה- היתה לה אווזה המטילה ביצי זהב, והם שחטו אותה (כשהניחו לבעלים הקודמים למוטט את הרשת).