בין בית הספר לטבע לבית הספר ״קדמה״

(יוסי דהאן)

תמיד אפשר לסמוך על משרד החינוך שיימנע מלעשות את מה שמן הראוי שייעשה, או שיעשה את מה שהוא היה צריך לעשות באיחור של עשרות שנים. השבוע מסר משרד החינוך לבית המשפט את עמדתו ביחס למיונים הנערכים לילדים בגיל חמש וחצי בבית הספר לטבע בתל אביב וקבע שבניגוד לטענת הורי התלמידים בבית הספר ועיריית תל אביב-יפו, בית הספר אינו אינטגרטיבי ואינו הטרוגני ושתלמידיו מגיעים ממשפחות חזקות ומבוססת מבחינה כלכלית.

שלוש ועדות ציבוריות (שתי ועדות בראשות יצחק קשתי, באחת מהן שירתתי כחבר, וועדה בראשות גלית ויינשטיין) שמינו שרי חינוך שונים, הגישו דו"חות שכללו את אותה מסקנה. ממצאיהם היו שבתי הספר הייחודיים, מעצם היותם סלקטיביים ומעצם העובדה שהלימוד בהם כרוך בתשלום של אלפי שקלים בשנה, מאוכלסים באוכלוסייה מבוססת כלכלית ומשכילה שרובה המכריע אשכנזית.

מה שמעניין במאבק שמנהלים הורי בתי הספר לטבע למען שמירת זכותם של ילדיהם ללמוד בבית ספר סלקטיבי מעין פרטי במימון ציבורי, היא עמדת עיריית תל אביב-יפו – שבמשך שנים מצדדת ותומכת בכספי ציבור רבים בבתי הספר הללו.

העמדה החינוכית והחברתית האוהדת והתומכת הזו של ראש העיר רון חולדאי בבתי ספר ייחודיים לא כללה את בית הספר "קדמה" בשכונת התקווה – בית ספר רב-תרבותי, שהוקם בעיקר על ידי מורות ומורים ואנשי חינוך מזרחים, בית ספר ללא מנגנוני מיון, שקלט תלמידים שהונשרו על ידי בתי ספר בצפון העיר; בית ספר קהילתי עם מעורבות הורית ותכנית לימודים הומניסטית ורב תרבותית מהפכנית. את "קדמה" החריב חובב הייחודיות החינוכית עד היסוד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אור פיטוסי

    הורחב, הונשרו זה הגירסא המעודכנת של אכלו לי , שתו לי, לקחו לי . אגב מה שרשמת על בית הספר לטבע , הוא קשקוש מוחלט, כי יש שם גם אוכלוסייה "מזרחית" וגם בני תערובת (אני נאלץ להיגרר לגזענות הגלומה בטוקבק שלך), להבדיל ממך אני כן מכיר תלמידים משם ולא מקיש הקשות על סמך היות בית הספר סלקטיבי.

  2. נתן.

    מי שסגר את בית ספר "קדמה" היו הורי הילדים של שכונת התקווה שלא רצו (בצדק ) לשלוח את ילדיהם לבית ספר . בשנת 1997, נרשמו לבית הספר ארבעה תלמידים בלבד.