בין ״הארץ״ לגל״צ: לפתור את הדיון בכך שמזרחיות=מירי רגב זאת בורות

(אלמוג בהר)

אשכנזים יקרים,

אני מקווה שרוית הכט ודורון קורן לא מייצגים אתכם (אתם לא צריכים לגנות אותם כדי להוכיח זאת, למרות שזה יכול להיות משעשע מצדכם). רשימותיהם שפורסמו אתמול ב״הארץ״ מייצגות קודם כל, מעבר לעמדות שכל אחד מהם הציג, ניסיון עקבי של עורכי מדור הדעות בעיתון לאינפנטיליזציה של השיח האשכנזי-מזרחי – ששיאו היה במאמרה נטול הפשר של זיוה שטרנהל באוגוסט האחרון.

במאמרים עצמם, הכט משמאל וקורן מימין משתמשים בכל התחמושת שבידיהם: מאמרה של הכט מוכתר בכותרת הביזארית "הלהיט החדש: להתחנף למזרחים", והמהלך הלוגי העומד בבסיסו הוא שמזרחים=מירי רגב, ולכן אם מירי רגב היא פוליטיקאית לאומנית-מיליטריסטית-גזענית (והיא אכן כזאת, בדומה לביבי-בנט-ליברמן-לבני-לפיד וכו'), הרי שאין שום צורך בתיקון תרבותי או כלכלי ביחס למזרחים. כמו כן היא טוענת שממילא גל"צ היא לא תחנה אשכנזית, ובנימה כאילו סאטירית מסבירה לנו שהתחנה לא "השמיעה עד כה בלוּפ את ׳מחולות סלאביים׳ אופוס 46 של דבוז'ק" (כלומר אשכנזיות היא מוזיקה קלאסית, לא שלמה ארצי ובן ארצי, ועצם היות רוב המשרתים בתחנה אשכנזים חילונים ממעמד בינוני אינו משפיע לכאורה על זהות התחנה).

ושיא דבריה של הכט: "והבון־טון הוא: התרפסות ו׳התמזרחות׳ מתוך רצון לשאת חן בעיני האלקטורט המזרחי, המזוהה כיום, ובצדק, כשכבה המשפיעה בישראל — בעיקר באמצעות אימוץ וטיפוח שנאה היסטורית ל׳ממסד האשכנזי׳״ – כלומר כל הדיון הוא בעצם שנאה ל"ממסד אשכנזי" ולא טענות בדבר מבנים חברתיים, חסמים כלכליים וגיאוגרפיים והשכלתיים ודיכוי תרבותי. בסוף דבריה, הכט מוכנה לזרוק בוטן למאבק המזרחי: "טעויות היסטוריות כאובות מאוד אכן נעשו במהלך קליטתם [של המזרחים] בארץ".

לעומת מאמרו של דורון קורן, מאמרה של הכט הוא בכל זאת דגם לדיון ענייני, ללוגיקה וליכולת לבנות טיעון עם מינימום של מורכבות. אצל קורן התוקף את הנושא מצדו הימני, הכל קורס לדימויים שטוחים לגמרי, שמצביעים בעיקר על בורות הכותב וקושי חמור בהבנת הנקרא:

ֻ• מוזיקה מזרחית זה בעצם מונח מפלג [כי כשהמוזיקה האשכנזית קראה לעצמה מוזיקה ישראלית זה בכלל לא היה מפלג, והאשכנזים ממש הזמינו את המזרחים ליטול חלק במוזיקה הישראלית, ואלו המזרחים שבחרו להתבדל למרות שהוזמנו למרכז הרחבה הרדיופונית].

• "העברית, בניגוד ל׳מזרחית׳, שייכת לכולם" [שוב, איזו עברית? מתי? באיזה מבטא? באיזה הקשר? מה זאת שפה, ואיך מתפקדת המזרחיות מול השפה, ואיך מתפקדת האשכנזיות, ואיך מתפקדת הישראליות? ומה עם הערבית והיידיש?]

• "אנחנו מעולם לא חשבנו עליהם ככאלה", מסביר קורן לגבי הזמרים המזרחים הטובים: "שושנה דמארי ואהוד בנאי ואתי אנקרי ומיכה שטרית וקובי אפללו, המזרחיים במוצאם, שרים בעברית ולא במזרחית" – [מיהו האנחנו של קורן, שלא חשב ששושנה דמארי תימניה? האומנם? ולמה צריך לא לחשוב שאדם הוא מזרחי? מזרחיות זאת מחלה? האם לא מועיל לדעת שחוה אלברשטיין אשכנזיה בהערכת המוזיקה שלה? ותודה באמת קורן שקיבלת את שושנה דמארי ואהוד בנאי לרשימת המזרחים הטובים שלך (למרות שאתה לא שם לב מי מזרחי, אבל הפעם הצלחת ולא התבלבלת), אבל מה לגבי פלפל גורג'י ועופר לוי וזוהרה אלפסיה ומשה חבושה? גם אותם קיבלתם? גם אצלם לא שמתם לב שהם מזרחים?]

• ולבסוף קורן מכנה את המזרחיות גטו, נישה וקיפוחיסטית…

ברור שמירי רגב מנכסת חלקים מתוך השיח המזרחי (וממש לא את כולו), וצריך להציג אלטרנטיבה שקושרת בין התרבותי לכלכלי, ובין המזרחי לפלסטיני, אבל לפתור את הדיון בכך שמזרחיות=מירי רגב זה בורות ואינפנטיליזציה. והפתרון: צריך כמובן לסגור את גל"צ, למה הצבא צריך לשדר רדיו לאזרחים?

הבהרה לשואלים: הפניה בנוסח "אשכנזים יקרים" מכוונת לגברים ונשים כאחד, ורק בשל הנוחות נכתבה בזכר. כמו כן אין הפניה באה לטעון כי כל האשכנזים יקרים, אלא היא פניית נימוס מקובלת. וודאי שאין הפניה באה לכפות זהות אשכנזית כזהות בלבדית, יציבה ומהותנית לאדם כלשהו, כולנו גם בני אדם, וגם חלקיקים קוסמיים המפוזרים ביקום, ולא רק אשכנזים, מזרחים, רוסים, אתיופים ופלסטינים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן.

  יש "פיל לבן" שאף אחד לא מדבר עליו בכל הויכוח על גלגל"צ , אבל הוא הסיבה האמיתית לכל ההשתוללות של הצה-גוארות המזרחיים.

  גלגל"צ היא תחנה שמשמיעה מעט מוזיקה מזרחית, והנה הפלא ופלא בניגוד לכל המומחים שיודעים מה "העם" רוצה ומה "העם" אוהב וכמה "האליטות הלבנות מנותקות מהעם" , היא התחנה הפופולרית ביותר במדינה.

  ובכן מתברר ש"העם" לא אוהב שיאכילו אותו במוסיקת זבל רק בגלל שאשכנזים גרשו את התימנים מכנרת.

  1. אורי

   אלמוג תודה על הניסוח הבוטה. זה ממש משמח.

   ולמגיב נתן
   גם אם גלגלצ היא התחנה הפופולרית ביותר זה רק בגלל שאין לה אלטרנטיבה יחידה. בכל מקרה אחוזי הרייטינג אינם עולים על 20-30%. אם אינך מסכים עם זה – הסיבה היא שאתה מוקף בסביבה אשכנזית הומוגנית המקשיבה לגלגלצ.
   אם היתה מנגד תחנה אחת שמשמיעה מוזיקה מזרחית – היא היתה פופולרית בהרבה. אבל הממסד הוא אשכנזי (גם אם תבוז או תתכחש לזה), והתחנה של הצבא משמיעה 90% מוזיקה אשכנזית – גם המזרחית המושמעת היא רכה וחביבה ו-"נסבלת" על ידי האשכנזיות. לעומתה אין תחנה ממלכתית שמשמיעה מוזיקה מזרחית ברמה הזו. יש הדרה והיא גזעית, אתנית, היא צורנית. היא מגעילה את האשכנזים כי היא ערבית, כי היא רבעי טון, כי היא לא אירופאית-לבנה.
   את אותו הסבר אני שואל אותך, איך ייתכן שאין חתונה בישראל בלי מוזיקה מזרחית, גם אם החתן או הכלה מבקשים במיוחד?? למה הקהל תמיד מבקשש???

   1. נתן

    לגלגל"צ אין אלטרנטיבה?
    מגוון חנות הרדיו שניתן לקלוט באינטרנט בסמרטפון בטלוזיה וברדיו הוא אין סופי, ולמרות זאת אין שום תחנה שמתקרבת אלייה באחוזי האזנה ובקרב גילאי 15-26 זה אפילו עובר את ה50 אחוז.

    הדגמה של החתונות היא מצוינת כי בחתונות לא שומעים "רק" מוסיקה מזרחית אלה "גם" מוסיקה מזרחית ואם אתה חושב אחרת זה בגלל שאתה מוקף בסביבה מזרחית הומגנית שרואה רק ערוץ 24(שנמצא באופן תמידי על סף פשיטת רגל ועם שברירי רייטינג).

 2. זאביק השועל

  אני באמת לא חושב שיש או היה קיפוח של המוזיקה המזרחית, להיפך.
  אז הכט טעתה כשכתבה על דבוז'ק, אבל האמת היא שאי אפשר לשמוע בתחנות המיינסטרים מוזיקה בלקנית (כמו ששמעו יוצאי רומניה – פלח עצום באוכלוסיה), ואי אפשר לשמוע מוזיקה הודית (שאל את הקוצ'יני הקרוב למקום מגוריך). משום מה, עולי צפון אפריקה מתעקשים להשמיע לכולם את המוזיקה 'שלהם'. לפעמים זה מגיע ממש בהתרסה (שלוש בלילה, חלונות פתוחים. מעולם זה לא קורה עם אלברשטיין).
  האמת היא פשוטה (דמגוגיה, אני יודע), יש מוזיקה ישראלית שהיא לא אשכנזית. המוזיקה הזו מושמעת תדיר בלא קשר למוצא יוצריה (מתי שמעת את בן ארצי בגלגל"צ?), אינשטיין, שרעבי, מסיקה, פלס, טייב, גפן, טסה, ארצי, מימון וכו'. ויש מוזיקה ים תיכונית, שהיא שונה. לא פחות או יותר טובה, זו השוואה מטופשת, אבל שונה. כמו שלא משמעים את דודו פישר ומייק ברנשטיין בגלגלצ (או אפילו את אלברשטיין בשירים היותר 'אידישיים' שלה), אני לא רואה סיבה להשמיע את פלפל גורג'י ועופר לוי.
  ועם השורה התחתונה אני מסכים, צריך לסגור את גלגל"צ.

  אני יודע שאתם לא מסכימים איתי, אשמח להתייחסות (עניינית,כן? 🙂

  1. סטודנטית מהפריפריה

   יש לסגור לאלתר את תחנת התעמולה של צבא הכיבוש, זאת ללא קשר לטיבה של המוסיקה (שהיא עניין סובייקטיבי לכל דבר ועניין), שכן ברמה המוסרית הנאה המופקת מההאזנה למוסיקה שמתוחזקת ע"י כיבוש ודיכוי יומיומי של א.נשים הינו דבר הפסול מיסודו.

 3. שירה

  אלמוג, מילים כדורבנות. תגובה מדויקת לשני הטורים. רק רציתי להוסיף שהאינפטליזיאציה היא לא רק מצד מדור הדעות שציינת אלא גם באתר הזה לפעמים.