בנט ובתי הספר המקצועיים

(יוסי דהאן)

כששר החינוך נפתלי בנט לא עסוק ב"העצמת הזהות היהודית" וטיהור תכניות הלימוד ומוחותיהם של ילדי ישראל ממחשבות כפירה אודות רעיונות כמו דמוקרטיה, או בחיסול האפשרות שלהם לדמיין שיחות, או חלילה, מפגש עם ערבים, הוא עסוק מאד בקידום והרחבה של החינוך המקצועי במערכת החינוך.

ממצא מעניין העולה מ"תמונת המצב החברתית לשנת 2015" שהוציא "מרכז אדוה" בימים אלה, מצביע על מיקומם של בתי הספר המקצועיים. לחלוטין לא במקרה, בתי הספר הללו, שהישגי בוגריהם וסיכויי הצלחתם לטפס בסולם ההשכלה ובסולם התעסוקה נמוכים הרבה יותר מאלו של בוגרי תיכונים עיוניים, אינם נמצאים בישובים בהם מתגוררים, שר החינוך, ותעשיינים כסטף ורטהיימר המטיפים על מעלות העבודה בפסי הייצור ותרומתה לצמיחה, הם גם לא ממוקמים ביישובים בהם מתגוררים בדרך כלל אלו הממליצים לילדיהם של אחרים ללכת ללמוד מקצוע כיוון ש"לא כל אחד מתאים ללימודים עיוניים".

מתוך 159 בתי ספר של שתי הרשתות הגדולות "עמל" ו"אורט" 71%( 113 מסך הכל) ממוקמים ביישובים בעלי דירוג חברתי-כלכלי נמוך: 35 ביישובים ערביים, 43 בעיירות
פיתוח ו-35 נוספים ביישובים אחרים המדורגים באשכולות חברתיים-כלכליים 1 עד 5.
יצוין כי במרבית היישובים המבוססים, במידה ויש בתי ספר מקצועיים הם ממוקמים בדרך כלל בשכונות "הדרומיות".

עמודים 26-28 במסמך

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.