ברקע היוזמה של בנט ללימודי היסטוריית יהדות המזרח

(תמי ריקליס)

בנט מודיע על פיתוח תוכנית ללימודי תולדות ותרבות יהדות המזרח.

על פניו, מהלך משמח והכרחי מאד. ככותרת, כמובן, כי לא ברור ההיקף של התוכן שיילמד והמעמד שלו בתוך תוכנית הלימודים ה״כללית״ (אשכנזית ומערבית ברובה), וכי גם עליו יוחלו עליו הפילטרים המעוורים של הציונות. אבל קשה לשמוח, כשברקע ספר האזרחות החדש, שרבים קבעו כי הוא לא ראוי ולא משקף את כלל האזרחים פה אך דעתם נזרקה לפח, ושמרוב שהוא יהודי ודמוקרטי אכן לא נכלל אפילו ערבי אחד בצוות הכתיבה (ומי יודע כמה מזרחיות). ועוד ברקע, משמרות הצניעות של השר שפסל את ״גדר חיה״ עקב הטפה להתבוללות – ממש בשליחות להב״ה. וגם אסור לשכוח שהיסטוריה זה חשוב, אבל מאבק בהסללה של מזרחים במערכת החינוך, למשל, בהווה? כנראה שפחות. בנט כזכור מייעד את התלמידים החומים באשדוד לעבוד בתור חשמלאים, רתכים ומכונאי רכב, במסלולי בתי״ס מקצועיים.

זה מהלך קלאסי שלטוני של הפרד ומשול בין אזרחים מזרחים לערבים בניצוח לבן. נותנים למישהו קצת לפתוח את הפה, את השני משתיקים לגמרי. פותחים מעט דלת אחת, את השנייה טורקים. משמח, וברכות לעושים במלאכה, אבל מבאס.

יהדות במזרח

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.