בשורות משמחות בעניין רמי לוי

(יוסי דהאן)

עדכון נוסף, והפעם בשורות משמחות, בעניין מלחמתו של טייקון המזון ומדליק המשואה החברתי רמי לוי ב-180 עובדות ועובדים קשי יום, נהגים, פקידות ומלקטות העובדים ב"ביכורי השקמה" וזכותם החוקית לחופש ההתארגנות. בית הדין הארצי לעבודה קיבל היום את ערעור ההסתדרות נגד פסק דינו של השופט יוחנן כהן מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. בית הדין הארצי קבע, כי בניגוד לפסיקתו של השופט כהן, שקבע כי אין לו סמכות לדון בעניין סגירת "ביכורי השקמה" על ידי רמי לוי. סגירה שמטרתה הייתה למנוע מהעובדים להתארגן בארגון עובדים יציג, כי דווקא יש לשופט סמכות לדון בשאלה זו. בקיצור הקביעה של השופט כהן הייתה מוטעית. כמו כן, קבע בית הדין הארצי (בפסק דין שקיבל את הסכמת הצדדים) שעל רמי לוי לקלוט את העובדים שעברו מ"ביכורי השקמה" לרשת המזון שלו באותם תנאי עבודה בהם עבדו במקום עבודתם הקודם. וכן שחובה על רמי לוי לקלוט גם את חברות וחברי הוועד, אותם פיטר וסירב לקלוט במפעלו, ולהציע גם להם עבודה בתנאים בהם עבדו ב"ביכורי השקמה".

יש להזכיר, שהערעור שהתקבל, היה ערעור על פסק דינו השני של השופט כהן בעניין זה, פסק דין שסתר לחלוטין את קביעותיו של אותו שופט בפסק דינו הראשון.

בפסק דינו השני סירב השופט להוציא צו שימנע את פיטורי חברי הוועד. וטען, לאחר ששיבח את רמי לוי על כך שברוב נדיבותו הוא דואג לפרנסת העובדים, וגינה את ארגון העובדים "הזורה אנדרלמוסיה בקרב העובדים", שזכותו של לוי לסגור את מפעלו ושאין לו לשופט סמכות למנוע זאת ממנו. עתה יצטרך השופט כהן לדון ברצינות בשאלה האם לרמי לוי, או לכל מעסיק אחר, שמעוניין לחסל התארגנות עובדים באחד ממפעליו, יש זכות לסגור את אותו מפעל ולפגוע בזכות לחופש ההתארגנות באמצעות העברת העובדים המתארגנים למפעל אחר שלו. שאלה שמשום מה השופט כהן סבר שהתשובה לה היא ברורה. שזכותו של רמי לוי ושל כל מעביד אחר, לחסל ארגון עובדים באמצעות צעד כזה. בינתיים, ניצחון חשוב לעובדים ולמייצגיהם, עורכי הדין אורית לרך, אלעד מורג ואהוד שילוני, בסיבוב הזה, נראה מה יקבע השופט כהן בסיבוב הבא ונקווה שבפעם הבאה, הוא יעניק משקל קצת יותר כבד לזכות ההתארגנות של העובדים ויתפעל קצת פחות ממושיע העובדים רמי לוי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.