בשם הערך הקדוש והעליון של הגנה על ביטחון ילדינו

(יוסי דהאן)

מה שמסוכן יותר מעמדות והתנהגות גזענית ומפלה של יחידים, שלעתים מקורה בפחד ובורות, זו הגזענות והאפליה הממוסדת, זו הננקטת על ידי נבחרים, נושאי משרה ציבורית, ביורוקרטים ומוסדות ציבור. גזענות ואפליה ממוסדות המתבצעות בקור רוח ציני על מנת להחניף להמונים ולזכות ברווחים פוליטיים; זו של ראש הממשלה במסע הבחירות ובימים אלו, הצהרות שריו בממשלה, נאומי הסתה של חברי כנסת בקואליציה ובאופוזיציה ומעשיהם של ראשי רשויות מקומיות ועושי דברם.

רון גרליץ וראונק נאטור מציגים הבוקר במאמרם דוגמה לפרקטיקה גזענית ומפלה ממוסדת המתבצעת בימים אלו בשם הערך הקדוש והעליון של הגנה על ביטחון ילדינו.

ראש עירית רחובות, רחמים מלול, החליט להיענות לרחשי הציבור ופחדיו והורה שלבתי ספר "לא יוכנסו פועלים בני מיעוטים". למלול הצטרפו ראשי רשויות ובעלי תפקידים בכירים בהוד השרון, נס ציונה, מודיעין ומקומות אחרים. כפי שמציינים גרליץ ונאטור, חלק מראשי הרשויות לא מרחיקים את עובדות ועובדי הניקיון לחלוטין אלא "מגלים" אותם לשעות אחר הצהריים.

הגה לא נשמע מפיו של שר החינוך, השריף המקומי המתרוצץ בימים אלו ממקום למקום כשאקדח חשוף תקוע בחגורת מכנסיו. אני מתחיל להבין את משמעות המסר המרכזי של נפתלי בנט במסיבת העיתונאים לקראת פתיחת שנת הלימודים: "האחר הוא לא אני". אנחנו זה אנחנו והם אחרים לחלוטין. מדיניות ההפרדה הזו, שניתן לכנותה "אפרטהייד תעסוקתי", מבהירה למה מתכוונים השר וראשי הרשויות המקומיות הללו כשהם מדברים על "חינוך לערכים". איך כתבה הבחורה ההיא בפייסבוק שזכתה לאלפי לייקים – "גזענות זה ערכים".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.