בתי הספר המקצועיים: חממה ליצירת פרולטריון ישראלי

(יוסי דהאן)

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, החליט שבתי הספר המקצועיים של משרד הכלכלה יועברו בתוך שנתיים לניהולו של משרד החינוך. בתי הספר המקצועיים של משרד הכלכלה הם בעצם סדנאות לשוליות שברובם אין צורך, מוסדות אליהם מושלכים התלמידים שלבתי הספר הרגילים של משרד החינוך נמאס מהם, בין היתר,כיוון שהם פוגעים ב"הישגי תעודת הבגרות" ו"הישגי מבחני המיצ"ב" של אותם בתי ספר. בקיצור, יש לשער שבחלק מן המקרים בתי הספר עודדו את התלמידים לעבור לבתי הספר המקצועיים של משרד הכלכלה. במשרד הכלכלה יש 60 בתי ספר כאלו שלומדים בהם כ-12 אלף תלמידים, פליטי ומונשרי מערכת החינוך. הם מאוכלסים בתלמידים מהקבוצות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית: עניים, ערבים, עולים חדשים ומזרחים. בבתי הספר הללו התלמידים לומדים במגמות שונות כמו רכב, חשמל ואלקטרוניקה, אירוח, "טיפוח החן" ועוד. התלמידים לומדים שלושה ימים בשבוע ועובדים יומיים־שלושה נוספים. תוכניות הלימודים כוללות לימודים כלליים ולימודי מקצוע עיוניים ומעשיים.

בתי הספר של משרד הכלכלה הם חממה מרכזית ליצירת הפרולטריון הישראלי, מסוע ענק המוביל ילדים לתחתית הסולם החברתי-כלכלי הישראלי מבלי להעניק להם אפשרות והזדמנות לזכות בחינוך בעל ערך. בבתי הספר הללו מלמדים מורים גם ללא תעודת הוראה, הלימודים שם הם מקצועיים בעיקרם והתלמידים כמעט ואינם לומדים לימודים עיוניים, שהיו מרחיבים את אופקיהם ומכשירים אותם לאזרחות במדינה. התלמידים שם גם אינם זוכים בהזדמנות להשיג אפילו תעודת בוגר של 12 שנות לימוד, כיוון שמי שמוסמך להעניק תעודות כאלו הוא רק משרד החינוך ולא משרד הכלכלה. אם מישהו מבוגרי בתי הספר הללו מעוניין בכל זאת לגשת לבחינת בגרות – הוא עושה זאת ללא ציון מגן.

אחוז הנשירה מבתי הספר הללו, שייעודם מבחינת המערכת הוא מניעת נשירה, הוא גדול מאד והישגיהם אינם מרשימים בלשון המעטה. על פי דו"ח של משרד החינוך רק 49% מהתלמידים התמידו בלימודיהם וסיימו עם זכאות לתעודה מקצועית ותעודת גמר, 23% התמידו בלימודים אך סיימו ללא תעודה ו–28% לא התמידו בלימודיהם.

צריך להדגיש שבניגוד למערכות חינוך מקצועי במדינות אחרות, תעודת המקצוע והגמר של התלמידים בישראל בבתי הספר של משרד הכלכלה היא חסרת ערך בשוק התעסוקה. בזמנו קבעה "ועדת הררי" שחינוך מקצועי מסוג זה הוא חסר ערך, ומן הראוי שהחינוך המקצועי יתרכז בהקניית מיומנויות אינטלקטואליות גמישות, בלימודי מדעים ומחשבים. לא ברור מה יקרה לבתי הספר הללו של משרד הכלכלה כאשר הם יעברו לתחום סמכותו של משרד החינוך, מה שברור הוא שבתי הספר הללו, הקיימים מזה עשרות שנים, היו בתי קברות חינוכיים שבהם בוזבזו חייהם של ילדים רבים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.