גרוניס דואג לגילדה שלו, פחות לאי צדק חברתי

(יוסי דהאן)

הבוקר אני קורא שאשר גרוניס, נשיא לשעבר בבית המשפט העליון, הידוע במזגו והתבטאויותיו המתונות, יצא מגדרו כאשר התבטא השבוע באופן חריף ויוצא דופן בכנס מועדון הבוגרים של הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב. השופט אמר בכנס "המצב הוא ביזיוני, זו בושה וחרפה". חמתו של כבוד השופט יצאה על כך ששופטים שיצאו לפרישה מוקדמת אינם זוכים לפנסיה תקציבית. צריך לציין שעל פי נתוני דו"ח החשבת הכללית במשרד האוצר, הגמלה הממוצעת של שופטים מגיעה ל 38,483 שקלים.

מפתיע, או אולי לא, שאדם שבכל תקופת שירותו כשופט במערכת המשפט הישראלית נקט בגישה חברתית וכלכלית שמרנית קיצונית בכל מה שקשור לזכויות חברתיות של אלו החיים בתחתית הסולם החברתי כלכלי, ודגל בגישה כלכלית ימנית של צמצום מעורבותה של המדינה בתחום הכלכלי, הופך ללוחם זועם בכל מה שקשור להבטחת זכויות לחברי הגילדה לה הוא שייך. גרוניס, שמודאג מאד ממצבם הכלכלי של השופטות והשופטים הפורשים, לא גילה דאגה רבה כל כך לגורלם של נינה רובינובה ויוסף פדלון, שני עותרים שהקיצוץ בגמלת הבטחת ההכנסה שלהם הביא אותם לסף רעב. הוא לא סבר שהם הצליחו להוכיח שקיצוץ הגמלה פגע בזכותם ל"קיום מינימאלי בכבוד" ושמצבם הוא בגדר "בושה וחרפה".

בכלל את כבוד השופט הרגיזו מאד, עותרים לבג"ץ שעתרו בענייני זכויות חברתיות. באחת העתירות, שגם "מרכז אדוה" שאני משרת כיושב הראש שלו, היה מעורב בה, יחד עם האגודה לזכויות האזרח וארגון רופאים למען זכויות אדם, עתירה נגד הפרטת שירותי הבריאות, הטיל עלינו השופט בצעד חריג הוצאות בסך 45,000 שקלים, על מנת שנחשוב פעמיים לפני שאנחנו מגיעים שוב לאולם שלו בכל מיני תלונות אודות אי צדק חברתי, אי צדק שאינו שקול כלל לעוצמת הביזיון והחרפה שבסירוב המדינה להעניק לשופטים הפורשים פרישה מוקדמת פנסיה תקציבית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    קריאת הכתבה מראה שמה שחשוב לכב' השופט בדימוס הוא לא (רק) רווחת הגילדה, אלא גם הגמישות הניהולית:
    ""החידוש ה'גאוני' הזה [מעבר לפנסיה צוברת נדיבה-ליכודניק] יקשה מאוד מאוד להביא לכך ששופט או שופטת יפרשו מרצונם".
    לא למשוך שופטים טובים למערכת; לפלוט שופטים פחות טובים.

    כלומר, לחברי הגילדה יש פריבילגיה לעבוד כמה שהם רוצים, עד לפרישה (בתנאים הנוחים).