דו״ח חדש: כך הוזנחה בריאות הנפש של תושבי הדרום

״עזובים לנפשם״, דו"ח חדש של רופאים לזכויות אדם המתפרסם היום, חושף כי מדינת ישראל הזניחה את הטיפול בנפגעי הנפש בזמן חירום, שניתן לתושבי הדרום במלחמה האחרונה בעזה.

הדו"ח מתבסס על ראיונות עם מטפלים ומטופלים במערך בריאות הנפש בחירום בדרום תוך בחינת שני יישובים ספיצפיים: העיר שדרות והכפר הלא מוכר עוג'אן. כמו כן מבוסס הדו"ח על התכתבות ארוכה עם משרד הבריאות. הדו"ח מציג תמונה קשה לפיה מערך זה הופרט מבלי שקדם לכך דיון ציבורי וללא התחשבות בפגיעה שנגרמה לתושבים.

שלושה כשלים מרכזיים עולים בו:

העדר רגולציה: למרות חשיבות שירותי בריאות הנפש בעת חירום, משרד הבריאות כשל בתפקידו כרגולטור, לא עמד בנהלים של עצמו, וסייע לדחיקת השירותים הציבוריים לידי עמותות פרטיות.

חוסר תיאום מערכתי: ללא גוף אחד שמנהל ומלווה את הטיפול, הידע המקצועי והטיפולי אינו עובר בין מערכות הטיפול השונות. כך למשל, מידע חיוני לא עובר למשרדי הבריאות והרווחה. מצד שני, עמותות פרטיות מחזיקות במידע רגיש ללא פיקוח מספק. לאור זאת שהחל מיולי 2015 קופות החולים הן אלו שאמונות על שירותי בריאות הנפש בשגרה ובחירום, לא ברור כיצד יוסדר התיאום בין הקופות, ובין משרד הבריאות והעמותות השונות המחזיקות בידע הטיפולי והמקצועי.

נגישות לא שוויונית: הפרטת השירות הובילה לפגיעה בזכותם של התושבים לקבלת הטיפול, במיוחד בקרב אוכלוסיות מוחלשות בחברה. זאת מאחר ובהעברת הניהול לעמותות מוותרת המדינה על עקרונות ה"צדק, שיוויון ועזרה הדדית" העומדים בבסיס מערכת הבריאות הציבורית ועל אחריותה כלפי כלל האוכלוסייה.

לדו"ח המלא

131 people reached
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.