ד״ר מיכאל שראל ואיין ראנד

(יוסי דהאן)

ד״ר מיכאל שראל, מי שהיה הכלכלן הראשי של האוצר, מצא את הבמה הראויה להציג את חזונו הכלכלי. השבוע הוא יהיה הדובר המרכזי בכנס של מרכז "איין ראנד" והתנועה הליברלית. שראל נחשב במשך שנים לגאון המחקרי של משרד האוצר. אם לשפוט על פי תחזיות העבר שלו, אין מה להתפעל מיכולותיו המחקריות ותחזיותיו של האיש. במשך שנים הוא התריע שהסכנה המרכזיח בפניה עומד המשק הישראלי היא האינפלציה. זו לא בדיוק הדאגה שמטרידה את הנגידה הנוכחית המתלבטת האם להוריד את הריבית לריבית שלילית. כמי שמזדהה עם עקרונות הצדק של איין ראנד, גם שראל סבור שהשיח הציבורי אודות אי-שוויון חברתי וכלכלי ועוני הוא שיח שולי ומיותר. ללא חרדים, ערבים וילדים מצבנו מצוין.

בראיון המביך לקידום הכנס, שראל פורש את חזונו הכלכלי. המתכון המוכר והחבוט הכולל את אוסף ההוראות שמדקלם כל ליברטריאן מתחיל החדור זעם ותיעוב כלפי השטן – המדינה. צעד מרכזי למימוש חזון האגואיזם עלי אדמות זה להיפטר מרגולציה, אמונה שהוא חולק עם חסיד אחר, מפורסם יותר של איין ראנד, הנגיד האמריקאי לשעבר אלן גרינספן, שנפטר מרגולציה בשוק הפיננסי האמריקאי, צעד שהוביל למשבר הכלכלי העולמי ב 2008.

עצה נוספת של חסיד האגואיזם הישראלי היא הגמשת שוק העבודה במדינה. שוק עבודה שבו שיעור עובדי הקבלן הוא הגבוה ביותר בעולם המערבי, הוא שוק קשיח מדי לדעתו, דבר הפוגע בחירויות הכלכליות של המעסיקים ומעכב את הצמיחה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ג. אביבי

    מאמר חשוב.
    ראוי גם להציג את הקשר בין תפישתו האגואיסטאנית/ראנדית של ד"ר מיכאל שראל עם מדיניות האוצר בזמנו ושל פטרון הקפיטליזם החזירי נתניהו.