האם אפשרי לגשר בין שני צדדים שתהום אידיאולוגית פעורה ביניהם?

(יוסי דהאן)

האם אפשר לגשר על התהום האידאולוגית הפעורה בין מחנה הימין למחנה השמאל, להימנע מדו שיח של חרשים שבין דתיים לחילוניים, ובכלל לאפשר שיח ומשא מתן בין מחנות פוליטיים ואידאולוגיים ניצים? מסקנת המחקר המעניינת של הסוציולוגים רוב ווילר ומתיו פיינברג, היא שהדבר אפשרי. שהדרך היעילה ביותר לשכנע בפוליטיקה היא לנסח את הטיעונים שלך באופן שהם יתחברו לערכים המוסריים של אלה שאוחזים בעמדות המנוגדות לשלך. לא לנסות לגרום להם לאמץ את מילון המושגים הערכים שלך.

לדעתם, זו גם דרך טובה ליצור קואליציות בין מחנות אידאולוגיים שונים. ווילר ופיינברג בחנו את הסוגיה בין שמרנים לליברלים אמריקאים בהקשר של סוגיות כגון נישואין חד-מיניים, ביטוח בריאות לאומי, הוצאות ביטחון וסוגיות אחרות שנויות במחלקות בדיון הציבורי האמריקאי. אני לא בטוח שהמהלך המומלץ הזה, שדומה מאד לרעיון שבבסיס הליברליזם הפוליטי של ג'ון רולס אודות השתתה של חברה דמוקרטית על ערכים שנמצאים בהסכמה רחבה, יכול אכן לגשר על כל פער אידאולוגי וערכי, אולם המהלך הזה נראה לי, לפחות לגבי חלק מהמחלוקות, כרעיון פורה.

כך למשל הניסיון של אנשי שמאל לשכנע אנשים דתיים ומסורתיים על ידי טענות שדת היא עניין מופרך, או טיעונים המפגינים זלזול בתרבות ובמסורת שלהם, הוא שגוי וחסר תועלת, הרבה יותר יעיל, בשאלות מדיניות מסוימות לפנות לערכים משותפים, למשל כשוויון וכבוד, לעקרון שהאדם נברא בצלם, המהווים חלק מהערכים המוסריים של אנשים דתיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.