האם לתושבי השכונות יש זכויות קניין על הקרקע?

(יוסי דהאן)

שרגא בירן, טייקון הנדל"ן – שעשה את הונו הרב מרפורמת הקרקעות הגדולה שכונתה, ולא במקרה, בשם הסתום והחידתי – "שינוי ייעוד קרקע חקלאית", שבמהותה הייתה הענקת הטבות של מיליונים ליישובים חקלאים ששינו את ייעוד הקרקע החקלאית למגורים, מסחר ותיירות (בקיצור, הטבות ענק על הפיכת דונם אספסת של קרקעות מדינה למרכזי קניות, תחנות דלק ושכונות הרחבה קהילתיות) – עושה תשובה אמיתית או מדומה. בירן, והמכון שהקים "המכון לרפורמות מבניות", הפך בזמן האחרון ללוחם למען הזכות לדיור, במאמר המתפרסם הבוקר ב"דה מרקר" בירן מציג את הנתונים הבאים המעידים על אי השוויון והתדרדרות החדה שחלה בישראל בתחום הדיור, בין אלה שאין להם קורת גג קבועה שהולכים ומתרבים לבין אלו שיש להם. כיצד העושר בישראל מורד בחוקי הפיסיקה ומחלחל למעלה.

"רק לפני כ–20 שנה, ב–1995, ל–77% ממשקי הבית בישראל היתה דירה בבעלותם. כיום, למרות הצמיחה הכלכלית המרשימה במשק הישראלי, שיעור משקי הבית שיש בבעלותם דירה הוא 67% בלבד ונמצא במגמת ירידה מתמדת. על פי נתוני המכון לרפורמות מבניות, יש עלייה חדה במשקי בית חסרי דיור תקני — מכ–58.8 אלף משקי בית ב–1995 לכ–149.6 אלף ב–2008, ולמספר שיא של 189 אלף נכון ל–2012 — זינוק של 221% במספר משקי בית בתוך פחות מ–20 שנה….שיעור משקי הבית בעשירון העליון שיש ברשותם דירה גבוה מ–80%, בעוד בעשירון התחתון רק ל–40% ישנה דירה בעלותם, והמספר הזה נמצא במגמת ירידה מתמדת".

אולם במאמר של בירן יש משפט אחד בעייתי במיוחד, הוא כותב "לא רבים יודעים זאת, אבל בשנים האחרונות כל זכויות הקניין בשכונות העוני (שנבנו על קרקעות של רשות מקרקעי ישראל) הועברו לדיירים. ולכן הצעד המתבקש הבא הוא להעניק להם זכויות מפליגות, כדי שכל אחד מהם יוכל להיהפך מאדם עני לאדם שיש ברשותו נכס". אם יש לתושבי שכונות כמו הארגזים וכפר שלם בתל אביב, העומדים בפני איום של פינוי מתמיד מצידם של טייקוני נדל"ן נוספים, זכויות קנייניות על הקרקע שהם חיים עליה – הם לא שמעו עליהן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.