הגיור של ברני סנדרס

(יוסי דהאן)

במאמרו השבועי ב"דה מרקר" גיא רולניק כותב השבוע מאמר עטור שבחים אודות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ברני סנדרס הנאבק נגד השיטה הפוליטית האמריקאית המושחתת והאוליגריכיה של בעלי ההון השולטת בה. אולם במהלך דברי השבח המתלהבים, רולניק מגייר את סנדרס והופך אותו למפיץ הבשורה של "דה מרקר". בהליך הגיור הוא משמיט כמה מרכיבים יסודיים מרכזיים במצעו של סנדרס שאינם מתיישבים עם האידאולוגיה שלו. למשל, את העובדה שסנדרס תומך בהטלת מיסים כבדים על עשירים, שהוא תומך ברגולציה מקיפה ומחמירה של השוק הכלכלי, שהוא בעד חיזוקם המשמעותי של איגודי עובדים, ושהוא מכנה את עצמו "דמוקרט סוציאליסטי" ולא כפי שרולניק מכנה אותו "סוציאל-דמוקרט", הבדל שמשמעותו היא אי הפרדה בין כלכלה ופוליטיקה ושליטה דמוקרטית יותר של האזרחים על התחום הכלכלי.

ברני סנדרס המהפכן, רחוק מאד להיות סנדרס שרולניק מתאר. כדמוקרט סוציאליסטי, הוא היה כנראה מתנגד חריף של חלק גדול מהרפורומות הקפיטליסטיות להן מטיף רולניק מדי שבוע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אני

  גיור?
  כמעט כל הכותבים באתר הזה לא יודעים להתבטא ולכתוב ברמה בסיסית. קראתי פעם ביקורת על איזה שפטל שכנראה מאוד פופולרי במגזרים מסוימים. אבל אנשים מחוץ למגזרים האלו ואנשים שלא מכירים אותו פשוט לא יכולים להבין אותו משום שהוא המציא שפה משלו, מלאה ביטויים ומילות קוד.
  נראה שגם הכותבים בעלי כושר הביטוי המוגבל באתר הזה פועלים בשיטה דומה.
  עד כמה שאני מבינה סנדרס הוא יהודי, וגם לא נראה שאתה מנסה לסתור עובדה זאת. אפילו לא כתבת גיור במרכאות (כפי שנהוג כאשר משתמשים במילה לא במשמעות המקובלת שלה).
  יש בכתיבה גם ניחוח של אנטישמיות. אפשר להבין שבעיינך יהודי זה משהו רע, ואתה מאשים את רולניק שהוא מציג את סנדרס הטוב כיהודי והופך אותו (מגייר) למשהו רע.