ההטיות האידיאולוגיות של דו״ח ה-OECD על תעסוקה בישראל

(יוסי דהאן)
 
הפרק על התעסוקה בדו"ח של ה-OECD שהתפרסם אתמול (עמ׳ 31-32), הוא מקום מתאים לחשיפת הטיותיהם האידאולוגיות והמחקריות של מחברי הדו"ח. זה לא פלא, כיוון שאם קוראים את הדו"ח, חלק גדול ממנו מסתמך על מקורות מידע ישראליים ממסדיים, כגון בנק ישראל, ובאופן כללי הוא מבוסס על הנחות היסוד האידאולוגיות והכלכליות שבלב הקונצנזוס וושינגטון/בריסל.
 
מחברי הדו"ח די מרוצים ממצב התעסוקה בישראל. הנתונים הרשמיים של האבטלה נמוכים ומעודדים, למרות שהדו"ח מצביע גם על העובדה ששיעור העובדים הישראלים המשתכרים שכר נמוך, כ-4,300 שקלים (שני שליש מהשכר החציוני ששיעורו הוא כ-6,500 שקלים) הוא גבוה מאד: 22% מכוח העבודה במשק, לעומת 16% במדינות ה-OECD. כמו כן, נכתב בדו"ח שהעלייה בשיעור המועסקים לא סייעה בהורדת שיעור העוני.
 
אז מה עושים? על מנת להעלות את שכרם של העובדים העניים ממליץ הדו"ח להרחיב את תכנית "מס הכנסה שלילי", ומזהיר שחס וחלילה לא יעזו להעלות את שכר המינימום, העלאה שלדברי מחבריו "עלולה לפגוע ברווחיות ובתחרותיות, לפגוע בהשקעות ובייצוא ולפגוע בתעסוקה של עובדים בעלי כישורי עבודה מוגבלים ונוער".
 
בעניין מס הכנסה שלילי שמחברי הדו״ח מתלהבים ממנו, משום מה הם לא מציינים שהמענק הזה הניתן לאוכלוסיות עובדים העומדות בתנאים מסוימים מאד ומשתכרות שכר נמוך, שגם על פי דו"ח של בנק ישראל, דו"ח שהמחברים מסתמכים עליו, שיעור מיצוי הזכות לקבלת מענק העבודה הזה הוא רק שני שליש מאוכלוסיית הזכאים. כלומר שליש מהעובדים העניים הזכאים למענק הזה לא מקבלים אותו. זה לא מקרי, מכיוון שעל מנת לקבל את המענק על העובדים הללו, ראשית לדעת שיש להם זכות כזו, ושנית להתמצא במבוך הטפסים שגם עובדים משכילים יותר יתקשו לנווט בו. אפשר היה להעניק לעובדים הללו את המענק ישר לתלוש המשכורת, כמו למשל הענקת נקודות זיכוי להורים עם ילדים, אבל הם עובדים עניים ולכן אפשר לטרטר אותם ובדרך לחסוך כספי מדינה. בקיצור, לא ברורה ההתפעלות של מחברי הדו"ח מתכנית המיועדות לעובדים העניים ביותר שבה שליש מהזכאים לא מצליחים לממש את זכותם.
 
כאמור, בעוד הם מתלהבים ממס הכנסה שלילי, המחברים מזהירים מהנזקים הכבדים של העלאת שכר מינימום, בריחת משקיעים ועלייה בשיעור האבטלה, טענות שהמחקר הכלכלי אודותיהן הוא בלשון המעטה שנוי מאד במחלוקת. קיימים כיום מחקרים המפריכים את הקשר בין העלאת שכר מינימום לבין העלאת שיעור האבטלה. המחברים גם יכלו למשל להציע שילוב בין שתי התכניות הללו. בקיצור, שהעובדים העניים ימשיכו לעבוד ובערב בזמנם הפנוי יבררו אם יש איזה טופס שהם יכולים למלא.
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.