ההסתה משתלמת ולכן תימשך

מאת יוסי דהאן

ימי הסתה אינם זמן מוצלח לאירוניה וסאטירה, זה מה שגילה אנס אבו דעאבס בימים האחרונים. אנס אבו דעאבס, עיתונאי ופעיל חברתי מרהט, פרסם לפני מספר ימים בפייסבוק שני פוסטים ביקורתיים הלועגים לכל מי שצוהל על האש המתפשטת בארץ. בפוסט הראשון מחה על הבורות וחוסר המודעות של ערבים החיים מחוץ לישראל שמשבחים ומהללים את אלוהים על כך ש"ארצנו נשרפת". "מופלא בעיניי", כתב אבו דעאבס, "איך השכל יכול להפסיק לחשוב ולהפוך לדבר כזה אידיוטי". עד כאן, על פי כבוד השופט אלון גביזון, היה עדיין אבו דעאבס ראוי להיות אדם חופשי.

הבעיה של אבו דעאבס החלה בפוסט השני שלו בו נקט, לרוע מזלו, בלשון אירונית וסטירית. הבחירה הספרותית הזו עלתה לו בשלילת חירותו. הטקסט שלו היה מתוחכם מידי וקשה לפיצוח עבור מתורגמני המשטרה ששיבשו לחלוטין את כוונתו. גם כבוד השופט התקשה לפרש את משמעותו, כאשר קבע שיש בדברים שכתב אבו דעאבס "לבסס חשד סביר בשלב זה להסתה ולפגיעה בביטחון המדינה", ושלח אותו למעצר. "על הכותב במרחב האינטרנטי", כתב השופט, "לחשוב היטב כיצד הוא כותב, ויתרה מזו – עליו לחשוב היטב כיצד יבינו את מה שכתב". עצה ראויה, אולם אם המשטרה הייתה פועלת על פי אמות מידה אלה שקבע השופט לצורך הגדרת פעולת ההסתה, אולמות בתי המשפט היו צרים מלהכיל את כל אלה שכתבו בשפה ברורה, לא מתוחכמת, נטולת סטירה ואירוניה, דברי הסתה נגד האוכלוסייה הערבית. מקרה זה מהווה ראייה לכך ששופטים אינם חיים בחלל ריק והם מושפעים בפסיקתם מהאווירה הציבורית.

מעצרו של אבו דעאבס על ידי המשטרה אינו מקרי. הוא עולה בקנה אחד עם רוח המפקד, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שעל פי תפיסתו האחריות לפיגועי הטרור ולכל פגיעה ביהודים באשר הם, מוטלת על ההסתה המשתוללת באינטרנט וברשתות החברתיות. לולא פייסבוק וגוגול הארץ הייתה שוקטת לפחות ארבעים שנה. על פי תפיסת השר, מה שחשוב אינו מה שמתרחש במציאות הסכסוך היהודי-ערבי, אלא מה כותבים על כך ברשתות החברתיות. הוא חזר על אמונתו זו שוב בישיבת הממשלה המיוחדת שהתכנסה בעיר חיפה כשהצהיר "הכל מתחיל בהסתה ברשת".

קיימת בעיית הסתה ברשת שמן הראוי לטפל בה על פי החוק, אולם בעיית ההסתה החמורה יותר, שנזקיה לטווח הארוך הרבה יותר חמורים מנזקי השריפות האחרונות ושעל מנת לכבות את להבות השנאה וההסתה שלה יהיה צורך ביותר מסופרטנקר, זו ההסתה לה שותפים ראש הממשלה וחלק מחבריו לשולחן ממשלה ולקואליציה. נבחרי ציבור אלה מיהרו להכתים ציבור שלם של אזרחי המדינה כטרוריסטים. כך על פי דבריהם של שר החינוך וראש הממשלה, "אין 'גל שרפות' מקרי; יש גל טרור לאומני של מחבלי אש". אזרחים ערבים שחלקם היו קורבנות של השריפות, אנשים שסייעו לשכניהם היהודים בעיר חיפה באבו גוש ובמקומות אחרים. ציבור שמנהיגותו יצאה באופן נחרץ נגד המציתים וקראה להענישם ביד קשה.

אולם בעוד ראש הממשלה, שר החינוך ושרים אחרים מצהירים מעל כל במה אפשרית שהשרפות הם תוצאה של "גל טרור לאומני", הם נמנעו מלקבל בישיבת הממשלה האחרונה החלטה המכריזה על כך. משמעות הכרזה שהשריפות בן בגדר "אירוע טרור" הייתה שהפיצויים לנזקים שנגרמו לאזרחים כתוצאה מגל השריפות ישולמו מקופת המדינה ולא על ידי חברות הביטוח שחלק מהאזרחים מבוטחים על ידן. הסתה נמשכת כל עוד היא משתלמת פוליטית, היא נפסקת ברגע שצריך לשלם עבורה מחיר כלכלי.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    "על פי תפיסת השר, מה שחשוב אינו מה שמתרחש במציאות הסכסוך היהודי-ערבי, אלא מה כותבים על כך ברשתות החברתיות."

    הסכסוך אותו סכסוך והאקלים אותו אקלים, ובכל זאת גם טרור הסכינים וגם השריפות קרו בגלים..

  2. קצב

    נשמע שאנס הסתלבט על הערבים, בעוד שלפני זה הוא היה פעיל פרו ערבי. אולי הוא כתב לערבים הלא נכונים כמה הוא מסתלבט עליהם. בנוסף, הבדואים משרתים בצבא, שגם בטח מכעיס ערבים ששמחו שהמדינה נשרפת.
    בקיצור, לעצור אדם עם ההוכחות לכך שלא ביצע עברות, זה סיפור שלא יאומן כי יסופר