הורדת מיסים לעשירון העליון היא מדרון מבורך

(יוסי דהאן)

אני בדרך כלל נמנע מלהגיב למאמריהם של נחמיה שטרסלר ומירב ארלוזורוב, מאחר ולהגיב לכל מה שאני מוצא מופרך במה שהם כותבים היה מאלץ אותי להתפטר מעבודתי ולהזניח את משפחתי. אבל היום מגדילה ארלוזורוב לעשות כשהיא מגינה בחירוף נפש על קדושתו של מס ערך מוסף. ארלוזורוב מדבררת את עמדת האוצר, נגד דרישתו של השר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעי, למע"מ של 0% על מים ותחבורה ציבורית. היא מתעלמת מהעובדה הפשוטה, הידועה גם לה, שמע"מ הוא מס עקיף רגרסיבי, הפוגע באופן בלתי פרופורציוני בעשירונים התחתונים בחברה הישראלית.

ברוב המדינות המפותחות (מלבד יפן וצ'ילה) שיטת המע"מ היא דיפרנציאלית, כלומר מוטלים שיעורי מיסים שונים על מוצרים שונים. כמו כן, במקרה של תחבורה ציבורית, מדובר בהפחתת מס על שירות אותו צורכים בעיקר האנשים היותר עניים בחברה הישראלית. הטיעון השכיח נגד הנהגת מס ערך מוסף דיפרנציאלי, שבסופו של דבר ההפחתה לא תגיע לצרכן אלא תישאר אצל היצרנים והמתווכים, אינו תקף במקרה של מחיר דמי נסיעה בתחבורה הציבורית.

"מיסים", מזכירה לנו ארלוזורוב, "נועדו להכניס כסף לקופת המדינה – ובלי המע"מ, ישראל תיאלץ לפצות את קופתה המידלדלת במסים גרועים בהרבה, כמו מס הכנסה או מס חברות גבוה – שני מסים הפוגעים בצמיחה". רק שבניגוד למה שקובעת ארלוזורוב בנחרצות, אין במחקר הכלכלי הוכחה לכך שהעלאת שיעורי המס פוגעים בצמיחה. כפי שכותב וויליאם איסטרלי, פרופסור לכלכלה ב-NYU: "הספרות המקצועית השקיעה מאמץ רב במועמד המתבקש ביותר למדיניות המשפיעה על צמיחה – שיעורי המס. אולם הספרות ככלל לא הצליחה למצוא קשר בין מס הכנסה או תוצר וצמיחה כלכלית" (תודה לאביה ספיבק על הציטוט).

טיעון נוסף של ארלוזורוב נגד הורדת המע"מ לתחבורה ומים הוא ש"זהו מדרון חלקלק, ברגע שנכנסת אליו לא ניתן לסגת לאחור". בניגוד להורדת מיסים לעשירון העליון שהוא מדרון מבורך, שמן הראוי שנוסעי התחבורה הציבורית יממנו אותו, ושאין שום סיבה שהעשירים לא ימשיכו להחליק בו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.