הזוכים המאושרים בתפקיד הנאמן של ״מגה״

(יוסי דהאן)

אז לאחר ששרגא בירן, "ארגון הקניות של הקיבוצים" הסוציאליסטים ודודי וייסמן רוקנו את קופת רשת מגה ומשכו ממנה דיבידנדים בסך של מיליארד וחצי שקלים ומימנו חברות בת של אלון ריבוע כחול, חברת האם של רשת מגה, על ידי חיוב הרשת בדמי שכירות מופקעים שיצרו רווחים בחברת הבת ריבוע כחול נדל"ן, ולאחר שהמנכ"ל ויושב הראש של הרשת, "המסור החשמלי" אביגדור קפלן, האיש המתמחה בקיצוץ עובדים וגיזום זכויותיהם, סידר לעצמו בונוס של חצי מיליון שקלים – החלה לחוג מעל הרשת להקה נוספת של עורבים. יותר מ-50 עורכי דין ורואי חשבון הצטופפו אתמול באולמו של השופט אילן שילה בלוד. מה שעניין אותם לא היו עובדי מגה, אלא מי מהם ייבחר לנאמן שינהל את החברה, ו"יעשה אקזיט". "בקלאבמרקט" אמר אחד מהם, "הנאמן עשה איזה 30 מיליון שקל". השופט שילה בחר בעו"ד אמיר ברטוב, עו"ד אהוד גינדס ורו"ח גבי טרבלסי.

אני לא יודע מה עבר לכבוד השופט אילן שילה בראש, כשהצהיר אתמול שהוא יקפיד על כך שזכויות העובדים יישמרו. הצהרה בעייתית על סמך ניסיון העבר של הליכי הקפאת הליכים, כיוון שבדרך כלל בהליך הקפאת הליכים העובדים נדרשים לוותר על כספים שהבעלים הקודמים חייב להם, על זכויותיהם על פי חוק והסכמים קיבוציים וחלק מהם מאבדים את מקום עבודתם. לא קשה לדמיין מה יקרה לתנאי העובדים הללו אם למשל רמי לוי ירכוש את סניפי הרשת.

יסמין גואטה ועדי דברת-מז'ריץ משרטטות ב"דהמרקר" דיוקן של הזוכים המאושרים ואת הרשת המקצועית, החברתית והכלכלית הזו של ניגוד אינטרסים וגילוי העריות המסחריים. כאמור, השופט בחר בעורך הדין ברטוב כאחד הנאמנים, ברטוב הוא שותף בכיר במשרד עורך הדין ליפא מאיר, שגם מייצג את רשת מגה, כלומר, את הרשת שעשקה את עובדי הרשת. עורך הדין ליפא מאיר היה גם הנאמן בהקפאת הליכים של בית החולים הדסה עין כרם, שם עבד עם מיודעו "המשור החשמלי" אביגדור קפלן שגם שם גזם באכזריות את זכויות העובדים. הנאמן השני, אהוד גינדס, שותף במשרד המייצג את הטייקונים, או מדויק יותר לומר הטייקונים לשעבר, אליעזר פישמן ומוטי זיסר, לא בדיוק משרד שמתמחה בזכויות עובדים. לרואה החשבון טרבלסי זו תהיה הפעם השנייה שהוא זוכה בפרס הגדול. לפני כעשור טרבלסי היה הנאמן של מכירת הרשת "קלאבמרקט", פעולה שהכניסה לקופת משרדו כמה עשרות מיליוני שקלים.

לא פלא שהתחוללה מהומה בקרב שאר חברי להקת העורבים שלא זכו להיכלל ברשימת הזוכים המאושרים שיזכו בנתח מהגופה. שכר טרחה מופקע חסר כל הצדקה כלכלית ומוסרית, שמאשר בית המשפט, לאנשים שחלקם נושאים באחריות לקריסת הרשת, על חשבון זכויות העובדים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.