היקים: יוצאי גרמניה לטוב ולרע

(עפר ניימן)

אריה רוטנברג, פרסומאי ישראלי ותיק, מרומם את תרבות יוצאי גרמניה ומבזה את תרבות יוצאי המזרח ה"נחותה". האם קביעתו מבוססת על התבוננות כוללת בתרבותם של הראשונים?

בגרמניה רווחה במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 תפיסה גזעית-ביולוגית, שגם רוטנברג בוודאי יוקיע כפרימיטיבית ואנטי-מדעית. לפי תפיסה זו, האדם הלבן ניחן בעליונות מולדת על פני גזעים אחרים. בתפיסה גזענית זו השתלבה גם תורת האאוגניקה (השבחת הגזע), שתכליתה עיקור, או הגבלת זכותם של חלקים "נחותים" ובלתי רצויים בחברה להוליד ילדים, ועידוד ילודה בקרב החלקים הרצויים. האמונה באאוגניקה הייתה גם נחלתם של אישי ציבור יהודים בגרמניה, כגון ד"ר מקס נורדאו, מראשי הציונות ודמות מופת במדינת ישראל.

בנוסף לגזענות פסאודו-מדעית, התרבות הגרמנית של אותה תקופה כללה מיליטריזם נוקשה, צייתנות עיוורת ופטריוטיזם נלהב. יהודים השתלבו היטב בחברה, ואף שירתו בנאמנות בצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה, רבת הזוועות, שגרמניה הפגינה בה תוקפנות רבה. עד לעליית היטלר, היקים היו בשר מבשרה של גרמניה, ותרבותה של גרמניה הייתה תרבותם.

מתוך התרבות הגרמנית לפני כמאה שנה – גזענות נחותה, תורת השבחת הגזע, צייתנות עיוורת ומיליטריזם, לצד תיעוש וחדשנות טכנולוגית, צמח (לאחר משבר כלכלי חריף) רצח-עם מתועש וממוכן – השואה. אף אומה אינה רצחנית מטבעה, ומעשי רצח-עם מסוגים שונים התרחשו ברחבי העולם. ואולם, הנאציזם היה תופעה גרמנית שצמחה מתוך החברה והתרבות בגרמניה.

כמובן, יהודי גרמניה לא היו שותפים בנאציזם, אך רבים מהם שהיגרו לפלסטינה/א"י, הביאו עמם ערכים גרמניים גזעניים וברבריים בהחלט, ונרתמו כאן ליישומם. היקים השתלבו במפעל נישול בעל אופי קולוניאלי – הציונות המיינסטרימית, אידאולוגיה אירופית ברוח המאה ה-19. הממסד הציוני סירב לקבל את הפלסטינים המקומיים, אנשי המזרח, כבני אדם שווי ערך וזכויות. הגזענות שהביאו עמם המהגרים מגרמניה הופנתה גם ליהודים, יוצאי המזרח. יש לקוות שחטיפה שיטתית של תינוקות ממשפחותיהם, אאוגניקה כחול-לבן (בעיקר לבן), במעורבות רופאים מכובדים יוצאי גרמניה, תיחשב אצל רוטנברג למעשה שפל ואף "נחות" (מונח שהוא מרבה להפנות לאחרים).

אריה רוטנברג בחר בקריאה שטחית וסלקטיבית של התרבות הגרמנית. אל לו לדחוק הצידה פגמים קשים בתרבות זו, נחיתות מוסרית של ממש, שאותה אפשר לייחס, בוודאי לשיטתו הפסולה, גם ליהודים יוצאי גרמניה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתנייתי

  שוב "הציונות היא מפעל נישול קולוניאליסטי"?
  ללא הציונות, חבל הארץ "פלסטין", שהיה חלק מסוריה, ירדן או מצריים, היה בעל תל"ג לנפש דומה לשאר האזור- רבע עד עשירית מישראל.
  מי שרואה בציונות רק את הנישול, צריך להסביר מהיכן הגיעו 3/4 עד 9/10 האחרות מהתמ"ג הישראלי.

 2. מימון

  איך פספסת את רופין?

  1. תימני כינרת

   אכן רופין הארכי גזען, זכאי לאזכור כאן. אבל גם חבריו: ד"ר מאיר האאוגניסט, יוספטל שבימי כהונתו במשרד הבריאות נחטפו רוב התינוקות המזרחיים, פרופסור שיבא/שיבר מקרין הרנטגן הקטלני שבגינו גוועו למוות בעינויים אלפי מרוקאים.

 3. משה יעקב

  אבי עלה מגרמניה בשנת לאחר שהות במחנה ריכוז דכאו1939. לא הייתה לו השכלה אוניברסיטאית. הוא התפרנס כרפתן והקים משפחה. מעולם לא שמעתי ממנו מילה רעה על יוצאי עדה כלשהי או לאום כלשהו. שמענו הרבה על יהודי גרמניה בעלי מקצועות חופשיים שמעולם לא עבדו עבודת כפיים אך כאשר עלו ארצה לא בחלו בכל עבודה שהזדמנה להם למען פרנסתם ולשם בניית הארץ. קראנו רבות על יוצאי גרמניה שתרמו מאד למערכת המשפט בארץ, אך לא שמענו על שופטים יקים שחרצו דין ומשפט לפי גזע ומוצא.

 4. אלי אמינוב

  להלן דעתו של יקה מהולל פרופ' קרל פרנקנשטיין (1905-1990), חתן פרס ישראל לחינוך, ראש החוג לחינוך באוניברסיטה העברית, על יהודי המזרח שהובאו לישראל: "האדם הלוונטיני משתדל להוכיח לעצמו ולאחרים את גבורתו ואת גבריותו בדרכים שונות: הוא נוהג בנשים כמו היו חפצי-שימוש, וכמו כדי לגלות לעיני כל מסתכל אובייקטיבי כי גבריותו המופגנת אינה אלא מראית עין ותו לא, הוא מתהלך לו לראווה, עוטה בגדי צבעונין, מפיק הנאה מכל גילוי של רגשנות. לפעמים הוא אף מתמכר ליחסים הומוסקסואליים, אף-על-פי שאין הוא הומוסקסואלי ממש.
  עד כמה שתמוה הדבר, מופנה הבוז שהוא רוחש לא רק אל נציגי התרבות החדשה והנעלה יותר, אלא גם אל המכשירים והמכונות, שאותם הוא כה מעריץ וחומד. הוא מנסה לנהוג בהם כמו שהוא נוהג בנשים, כמו היו חפצים הנתונים למרותו."(הציטוט מתוך: "החיצון, בעיה חברתית", עם עובד, 1983, עמ' 181-183).

  1. ג. אביבי

   כנגד המזיקים כגון: פרנקנשטיין, אייזנשטט, רופין, נורדאו, שיבא, ד"ר מאיר ורעים אחרים מבין היקים, כדאי להזכיר גם את החיוביים: מקסים גילן ואורי אבנרי.

   1. א

    מה חיובי באבנרי?