המוסלמים שהצילו יהודים בפריז במלחה״ע השנייה

(יוסי דהאן)

בעוד אש האיסלאמופוביה מאכלת יותר ויותר חלקות בשיח הציבורי כאן, בסיועם של פירומנים מומחים כצבי יחזקאלי, גיא בכור ואחרים שתחום מומחיותם המדעית הוא חקר המנטליות הערבית והמוסלמית, ובעוד יהודים מארץ הקודש מסבירים לצרפתים ולאחרים כיצד הגיס החמישי המוסלמי יהרוס את התרבות האירופית וראש הממשלה מסביר כיצד היטלר לא חשב על השמדת יהודים עד שפגש במופתי, נזכרתי בסיפור המוסלמים מהמסגד הגדול בפריז במלחמת העולם השנייה, התרחשות עליה נעשה הסרט ״Les Hommes Libres״ (אנשים חופשיים) ונכתב הספר "המסגד הגדול בפריז: הסיפור כיצד מוסלמים הצילו יהודים במהלך השואה". לפני ארבע שנים, עם הקרנת הסרט כתבתי על הפרשה.

בשנות הארבעים חיה בצרפת אוכלוסייה גדולה ממוצא צפון-אפריקאי, חלקם יהודים. היהודים המזרחים חיו בקרבת האוכלוסייה הערבית. "הרבה נכתב על שיתוף הפעולה בין המוסלמים לנאצים", אומר בנג'מין סטורה ששימש יועץ לסרט, "אולם מעט יודעים שהיו מוסלמים שהצילו יהודים, ישנם עדיין סיפורים שצריך לספר ולהיכתב". הסרט, בבימויו של איסמעיל פרוקי, מספר בין היתר את סיפורם של מנהיג מוסלמי, בנגאברית, והזמר היהודי סאלים הללי, שהצליח לשרוד את השואה באמצעות התחזות למוסלמי. מספר היהודים שניצלו בזכות הסיוע הזה לא ידוע ושנוי במחלוקת. אלברט אסולין, יהודי שברח ממחנה השמדה גרמני, טוען שיותר מ-1,700 לוחמי מחתרת, חלק קטן מהם לא-יהודים, מצאו מחסה במסגד. אחרים טוענים שמספר נמוך בהרבה, עשרות ולא מאות, זכו לעזרה, בעיקר בזכות האימאם של המסגד. שלטונות הכיבוש הנאצים חשדו שהמוסלמים מסתירים יהודים ומספקים להם מסמכים מזויפים, והאימאם זומן לפגישה בה איימו עליו והוא נצטווה להפסיק.

סיפור המסגד תואר גם בסרט דוקומנטרי בשנת 1991 בשם "ההתנגדות שנשכחה – המסגד של פריז" ובספר ילדים שיצא לאור בשנת 2007 – "המסגד הגדול בפריז: הסיפור כיצד מוסלמים הצילו יהודים במהלך השואה". הסרט צולם במרוקו ונתמך על ידי ממשלת מרוקו. במהלך הקרנת הסרט, הבמאי פירוקי שמע סיפורים חדשים על אירועי המסגד באותה תקופה: באחת ההקרנות ניגשה אליו אשה ממוצא אשכנזי ושאלה אותו מדוע הסרט לא מזכיר שהמסגד הציל גם יהודים ממזרח אירופה, היועץ סטורה ענה לה ש"המסגד לא התערב לטובתם של יהודים שלא דיברו ערבית". האשה ענתה שזה לא נכון, שאמה ניצלה בזכות מסמכים שקיבלה במסגד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.