הניסוי השוודי שמפחית שעות עבודה ומעלה תפוקה

(יוסי דהאן)

העובד הישראלי הוא חמור. הוא עובד הרבה יותר שעות מעמיתיו במדינות המפותחות. העובדה שמועסק עובד שעות רבות יותר לא הופכת אותו ליעיל יותר וודאי גם לא לאדם מאושר יותר, שיש לו פנאי לעצמו ולמשפחתו.

השוודים, שהם תמיד הראשונים להבין את הדברים הללו – בין היתר בהסדרים של שעות עבודה גמישות, חופשת לידה בתשלום של 16 חודשים והסדרי מעונות מפותחים – עורכים ניסוי במספר מפעלים בעיר גטבורג, שם עברו העובדים משמונה לשש שעות עבודה ביום, ללא הפחתה בשכר, עם מקסימום של 30 שעות עבודה בשבוע. מחקר שעוקב אחר הניסוי הזה גילה שהשינוי הזה הביא לירידה דרמטית במספר ההיעדרויות של העובדים, לעלייה בתפוקות העובדים וברווחי החברות ולשיפור בריאותם של העובדים. לידיעת החסידים הסלקטיביים של המודל הסקנדינבי, שבדרך כלל מדגישים בעיקר את האפשרות לפטר עובדים בקלות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.