הסדר הטיעון עם בוכריס: עיוות דין בהסכמה

מאת אמנון פורטוגלי

הסכמההדגש הוא על המלה הסכמה. מילה זו עומדת בניגוד מוחלט לכל מה שהמתלוננות אמרו לאורך כל הזמן ולא חזרו בהן. המילה 'הסכמה' מציגה את המתלוננות כשקרניות. באמצעות המילה 'הסכמה' מציגים בפנינו סיפור חדש, שבו כאילו שני הצדדים – גם המתלוננות וגם אופק בוכריס – משקרים.

הסיפור החדש הוא שהמתלוננות שיקרו כי רצו להציל את כבודן בעיני עצמן, כי רצו להפיל את בוכריס. ואילו בוכריס שיקר כדי להגן על משפחתו להציל את עורו. יתרה מזאת, המלה 'הסכמה'  תאפשר לבוכריס ולתומכיו להציג את המצב בצורה הפוכה.

בוכריס ותומכיו יטענו שכל אחת מהמתלוננות  פיתתה אותו כפתה את עצמה עליו, יזמה את המגע האינטימי, והוא המסכן לא עמד בפיתוי. לכן את המתלוננות צריך להעמיד לדין על הדחת קצין בכיר לדבר עברה.

התומכים בבוכריס יטענו שהוא נרדף מכיון שהוא חובש כיפה, בעוד שבסך הכול, הוא עבר עבירה 'טכנית' של קיום יחסי מין עם מי שתחת פיקודו, וזה לא כל כך נורא. זה מקובל בארצנו ולאחרונה מסתבר שגם ביהדות הדתית, הגם שמבחינה משפטית זה מוגדר כבעילה אסורה.

הסדר הטיעון אינו מפצה את המתלוננות בגין מה שעברו, לדוגמה מחצית מהפנסיה של בוכריס.  אבל המלה 'הסכמה' מבטלת כל אפשרות לכך שהרי המתלוננות הסכימו, ואם הסכימו מן הסתם גם רצו את מה שעשה בוכריס. מכאן שאין כל צורך לפצותן.

צריך לשאול איך התביעה הצבאית הגיעה להסכם מתועב כזה. צריך לשאול מדוע המתלוננת המרכזית ושתי פרקליטותיה הודיעו שלא תתנגד לעסקה בתנאי שבוכריס יפרסם מכתב בו הוא מבהיר כי הוא מקבל אחריות על העבירות והודאתו לא נובעת רק ממניעים משפטיים ולקבלת עונש מופחת.

אבל התומכים בבוכריס אינם מתרשמים מהתנייה זו. הם כבר מטילים ספק באמיתות ההודאה שלו. כותבי הטורים, הפוסטים, התגובות והטוקבקים טוענים שכלל לא בטוח שבוכריס עשה את מה שהוא הודה בו, שהסדר טיעון איננו משקף תמיד את מה שכתוב בו, שלא היה משפט.

לדוגמה, כך הגיב אחד הקוראים המתכנה David למאמרה של שלומצי דאר בידיעות אחרונות:

"בוכריס לא מואשם שעשה חצי דבר שלא בהסכמה. האונס היחידי כאן הוא אונס של העובדות ושל המציאות. הן הסכימו, שיתפו פעולה ואולי אף יזמו. כנראה התאהבו, התאכזבו ואחר כך התחרטו. דפוס מוכר. בוכריס טעה והפעיל שיקול דעת שגוי ובשל כך נאלץ לפרוש מהצבא. כולנו איבדנו קצין ומצביא וכולנו משלמים את המחיר. הוא לא הראשון ולא האחרון ששוגה בהקשר הנדון. המדובר במעדה פסול מבחינה משמעתית ולא מבחינה פלילית."

הטענה שהסדר הטיעון יחסוך מהמתלוננות עמידה ביסוריה של חקירה נגדית בבית המשפט מעניינת. היא פותחת פתח רחב לעורכי דין לנקוט בשיטות נלוזות בחקירות מעין אלו כדי למנוע משפט הוגן ולהגיע להסדר טיעון נוח במיוחד, כמו במקרה של בוכריס.

על השופטים למנוע זאת, ולא להרשות חקירות מעין אלו. הפרקליטות של המתלוננות יכולות, במקרה של חקירה כזו, לצאת מכותלי בית המשפט ולהציג את השאלות המחפירות בחקירה לעיני כל, להוקיע את עורכי דין המשתמשים בשיטות אלו אל עמוד הקלון הציבורי.

אפשר לקבל הסדר טיעון שיש בו הורדה בדרגת העבירה, לדוגמה מרצח להריגה, אפשר לקבל הסדר טיעון שיש בו פרשנות משפטית המרככת את האישומים, אפשר לקבל הסדר טיעון שיש בו הקלה מסויימת בחומרת העונש המבוקש. אבל אסור לקבל את הסדר הטיעון הזה בו העובדות שוכתבו ועוותו, בו השקר ניצח והאמת הוכרעה, בו מי ששיקר לאורך כל החקירה, הטיל דופי במהימנותן של המתלוננות ולא מנע הטלת רפש בהן, מי שתקף ואנס יותר מאישה אחת ויותר מפעם אחת תוך ניצול מרותו, ולא נטל אחריות על מעשיו, יוצא עם עונש סימלי, ואילו אלו שנתקפו ונאנסו מוצגות כשקרניות.

בהסדר הטיעון של בוכריס אין לא צדק ולא אמת, זה הסדר טיעון שקרי, בו אנסו את המתלוננות להסכים לדברים שמעולם לא היו בעוד שבוכריס יוצא כמעט נקי, כאילו לא קרה דבר. הסדר זה מפקיר את ביטחונן האישי של אחיותינו ובנותנו ושל נשים בכלל,  ומאפשר לאנסים ומטרידים סדרתיים להמשיך לחזור לזירות הפשע. אסור לקבל אותו וצריך לזרוק אותו לפח.

תודה לאיילת אפק

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. emilion

    hello. im emilion and im a new member in here. im new in israel and i would love to suck some bananas 🙂 if you know what i mea