הסרטון של ״באמונה״ הוא חלק מגזענות נדל״נית כוללת

(יוסי דהאן)

בנוסף לתחושת הבחילה מהצפייה בסרטון של חברת הנדל"ן "באמונה", כמה עובדות נוספות שמן הראוי לשים לב אליהן בפרשה זו:

ראשית, שההתנפלות על גזענותם של משרדי הפרסום, התנפלות מוצדקת במהלך כל השנה, אינה מוצדקת הפעם, כיוון שלדברי טלי חירותי-סובר ונמרוד בוסו מ"דהמרקר", מי שעומד מאחורי הסרטון אינו משרד פרסום אלא חבריו של מנכ"ל חברת "באמונה" ישראל זעירא, חבריו לקהילה מהתנחלות מעלה חבר שצילמו והפיקו את הסרטון באופן ביתי. כך שמה שעומד מאחרי הפקת הסרטון אינם שיקולים ציניים של מנהל קריאטיב חשוך במשרד פרסום, אלא ערכים ואמונות בסיסיים הנפוצים בקהילתו של המנכ"ל. כפי שכתבה על כף ידה הבחורה ההיא בפייסבוק: "גזענות זה ערכים".

דבר נוסף, צריך להקפיד ולומר שחברת הנדל"ן "באמונה" נוקטת במדיניות שוויונית, היא אינה מבחינה בין הפלייה של קבוצות שונות, וכל עוד אתה אינך דתי-לאומי תזכה ביחס שווה. בשנת 2009, זכתה החברה במכרז של רשות מקרקעי ישראל לבניית 20 דירות בלב שכונת עג'מי ביפו, אותן שיווקה אך ורק ליהודים דתיים-לאומיים. בעקבות עתירה לבג"ץ של האגודה לזכויות האזרח נגד החברה, הוכנס למכרזים של רשות מקרקעי ישראל סעיף אי הפלייה האוסר לנקוט הפלייה בין רוכשי דירות שונים, מה שלא מפריע ל"באמונה" לשווק את הדירות ב"כרמי גת" ליהודים דתיים-לאומים בלבד.

עובדה נוספת, העולה מפנייתו של חבר הכנסת דב חנין, היא שאת ההפלייה הזו אנו מממנים מכספנו: בפרויקט "כרמי גת" מושקעים כספי פיתוח ממשלתיים רבים. כלומר האזרחים המופלים מממנים מכיסם את ההפלייה המופנית כלפיהם.

ועניין נוסף, בעוד מנכ"ל חברת "באמונה" ישראל זעירא, חבר הנהלת מפלגת תקומה ו"הבית היהודי", דואג שהקהל הקדוש הדתי-לאומי יתגורר במתחמי דיור נקיים ממזרחים, מנהיג מפלגתו, שר החינוך, נפתלי בנט, ששותף לסילוקו של מאיר שמעוני המפקח על החינוך החרדי, מבטיח בימים אלו שמערכות חינוך בתחום אחריותו יהיו אף הן נקיות ממזרחים. אוכלוסיית התלמידים המזרחים, כמו הפולשים לדירות "באמונה", סובלים מאותו פגם מולד של "אי התאמה רוחנית".

ודבר נוסף בענייני נדל"ן, בעוד אנחנו עוסקים בשערוריית גזענותה של "באמונה", ובעוד זכאי דיור ציבורי נזרקים לרחובות ולנים בכניסות בתים וגנים ציבוריים, המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לאשר היום הקמת יחידת דיור שלישית במושבים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    הכל נכון.
    ועדיין, אני תוהה איך נכנס למישהו דימוי של "אברג'יל", שחובש כובע פרווה ואינו יודע חנוכיה מהי. סוציולוגית, יש פה ערבוב של סטריאוטיפ הצ'חצ'ח והגוי-העולה-מרוסיה.