העובדים קוראים ל״מגה״: תחזירו את הכסף

(יוסי דהאן)

כרגע לא ידוע מה יעלה בגורלה של רשת "מגה" ו-3,500 עובדיה. הספקים לא מוכנים לספק לרשת סחורה, אלא אם כן החברה תשלם להם במזומן. שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים (המייצג את האנטרסים של הספקים) פנה היום בקריאה נרגשת לבעלי רשת מגה "שיכניסו את היד שלהם עמוק לכיס".

עד לפני כחצי שנה עבדו ברשת כ-6,000 עובדים. כפי שציינו אלי ציפורי ומשה ליכטמן ב"גלובס", מעט יודעים שבעליה של הרשת הם התנועה הקיבוצית באמצעות "ארגון הקניות של הקיבוצים", שרגא בירן ודוד וייסמן. "ארגון הקניות של הקיבוצים" כולל ארגונים של קיבוצים המחולקים לפי אזורים, כששני הארגונים הבולטים הם משקי הנגב וגרנות. מי שעמד בראשו תקופה ארוכה הוא איציק בדר, שהיה יו"ר קבוצת אלון, החברה האם של מגה. הגופים הנוספים השותפים בארגון הגג הזה הם משקי עמק הירדן, משקי הדרום, משקי הגליל העליון, אלונית, משקי עמק יזראל ומשקי עמק בית שאן. לכל הארגונים יש, במשותף, נכס מאוד מרכזי ששווה הרבה מאוד כסף: כ-23% ממניות תנובה, תאגיד המזון הגדול ביותר בישראל.

"ארגון הקניות של הקיבוצים" מחזיק ב-47% ממניות החברה האם של מגה, טייקון הנדל"ן שרגא בירן, שהפך מיליארדר ממעורבותו ממדיניות שינוי ייעוד הקרקע החקלאית של הקיבוצים והמושבים, מחזיק ב-42.4% ואילו דודי ויסמן מחזיק 10.6%.

אלה הבעלים שבמשך שנים ניהלו את הרשת הזו ניהול כושל והביאו אותה לפשיטת רגל. אולם לא רק הניהול הכושל הביא את החברה לפשיטת רגל וגרם לפיטוריהם של של אלפי עובדות ועובדים קשי יום, ירקנים, קצבים, קופאיות, סדרנים ואחרים המשתכרים מעט מעל שכר המינימום. במשך השנים חלבו הבעלים מיליארד וחצי שקלים מהרשת, הם הכניסו את ידם לקופות החברה והעבירו את כספיה לכיסם. כפי שדיווחה עדי דברת-מזריץ לפני מספר חודשים ב"דהמרקר", בשנת 2013, בזמן שמגה הפסידה 130 מיליון שקלים, חברת אלון רבוע כחול משכה מהרשת דיבידנד של 100 מיליון שקל. בשנת 2010 הוציאו כספים מרבוע כחול (מגה) הציבורית לטובת החברה-האם הפרטית אלון שנזקקה למזומנים. כמה חודשים לאחר מכן חילקה רבוע כחול (מגה) הציבורית דיווידנד של כ-800 מיליון שקלים שהחברה הנהנית העיקרית ממנו היתה חברת-האם הפרטית אלון. כאמור, בסך-הכל בין 2006 ל-2011 רבוע כחול חילקה דיווידנדים בסכום מצטבר של 1.5 מיליארד שקל.

שרגא בירן טוען בשנים האחרונות שמה שמעניין אותו הוא לא כסף אלא תיקון חברתי ודאגה לאלה הנמצאים בתחתית הסולם החברתי והכלכלי בישראל, גם בתנועה הקיבוצית אפשר לשמוע קולות של כאלה המדברים על זכויות עובדים, סולידאריות וערבות הדדית והמעקמים את אפם כאשר הם צופים וקוראים על התעללותו של רמי לוי בעובדיו.

הערב העובדים קוראים להם "להחזיר את הכסף".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.