העסקים ה״חברתיים״ של רמי לוי

(רבקה ויטנברג)

רמי לוי הוא שם-דבר בישראל לצרכנות נבונה, ונקשרה בו הילה מהפכנית סביב הורדת המחירים המתוקשרת בסגנון "עוף בשקל". לאור המחאה החברתית, זכה לוי לפרסום מיוחד, ואף מינף את מוצאו כמזרחי בעל מכולת קטנה בירושלים למען הצגתו כמישהו מהעם הנלחם במונופולים ובטייקונים ומספק מצרכים זולים לעם. אך האם אכן מדובר בעסק "חברתי"?

איש העסקים שפרץ לתודעה הלאומית בזכות רשתות שיווק זולות וצמצום פערים חברתיים פועל בצורה לא חברתית. גם נגד עובדיו – העובדים 6 ימים בשבוע, 12 שעות ביום. מי שהדליק משואה ביום עצמאות, משלם שכר מינימום לעובדיו. אז כיצד איש עסקים "עממי" זה מתייחס לעובדיו, הבאים רובם ככולם מהשכבות החלשות? בחברת "שיווק השקמה" לא כל כך דואגים לעובדים ולזכויותיהם, בלשון המעטה. כשזה מגיע למועסקים, פתאום נכנס אלמנט של, במקרה הטוב, חדירה לפרטיות – במקרה הרע, של גזענות. וכמובן, כנהוג בשוק הקפיטליסטי, איך לא – ניסיון אגרסיבי למנוע התאגדות עובדים.

מנהל בכיר לשעבר בחברה כתב פוסט בפייסבוק ובו הוא מאשים את בכיריה בטיוח הטרדות מיניות ובהענקת צ'ופרים למקורבים. טענה נוספת: פיטורי נשים בהריון בחברה, דבר כמובן שמנוגד לחוקי העבודה. עוד? מעקב אחרי עובדים ולקוחות באמצעות איכון הטלפון הסלולרי שלהם.

תגובת "הטייקון החברתי" להתאגדות עובדיו: זימון ראשי ההתארגנות לשימועים, כינוי העובדים "שקרנים". בחברה הבת "ביכורי השקמה", 180 עובדים, ממשפחות קשיי יום, חששו לפרנסתם כשרמי לוי השתלט על חברת הבת "ביכורי שקמה". אבל יש לציין שיחד עם הדיווידנד ממניותיו, רמי לוי מרוויח כל חודש פי 600 מהעובד הממוצע שלו – האם זה נראה סביר, שבעלי חברה, שמקבל משכורת ענקית, ירצה להרוויח עוד כל גביהם של אנשיו? וזה לא סוף הסיפור. ההסתדרות ורמי לוי הגיעו בשבוע שעבר להסדר בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים. עובדי חברת הבת "ביכורי שקמה" ייקלטו בחנויות רמי לוי, ללא שינוי בתנאי השכר. אבל פתאום בהסתדרות מודאגים, כי עם המעבר לא יהיה ניתן לנהל משא ומתן לקראת הסכם קיבוצי. השאלה היא, האם כך מייצגים את העובדים?

"אצל רמי לוי יש מדיניות: אם מישהי יוצאת עם ערבי מפטרים אותה" – כך נטען לאחרונה באמצעי התקשורת. הימין הרדיקלי מהסוג של להב"ה כמובן חוגג, ואף תומך בכך ש"רמי לוי" לא יעסיקו ערבים. ואכן, יש טענה כי במשאבי האנוש בחברה חיפשו יהודיות שיוצאות עם ערבים ופיטרו אותן. עובד לשעבר: "היחס כלפי הקופאיות היה מביש". האם ההסתדרות, הנוטה לעתים לצדו של המעביד, נאבקה כנגד גזענות חריפה זו, המפלגת בין עובדים ומחלישה אותם אל מול הבעלים?

במדינה מתוקנת, הממשלה צריכה לעשות הכל על מנת לתמוך בעובדים ולא בטייקונים. הבעיה היא שישראל קפיטליסטית. ומדינה קפיטליסטית תתמוך תמיד בטייקונים, ובכללם "הטייקון החברתי", רמי "עוף בשקל" לוי – שמנצל את עובדיו תוך שימוש בגזענות חריפה.

רבקה ויטנברג היא פעילה חברתית ופוליטית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    נו, מתי העניים הסכלים האלו ילמדו שעדיף להם לשבת בבית או להיות פעילים בארגון חברתי-פוליטי במקום לטחון שעות אצל רמי לוי?

    האזנות סתר, התנכלות למי שיוצאת עם ערבים, התנגדות להתארגנות עובדים- פסול.

    תשלום שכר מינימום ומשיכת משכורת גבוהה- לגיטימי. רמי לוי עדין נותן להם עיסקה טובה מכל אחד אחר- עובדה שהם באים לעבוד אצלו. הוא בטח לא *חייב* לתת להם עיסקה טובה *עוד* יותר על חשבון הרווח הרב שלו. ומה, אם הוא יתחיל להפסיד- יהיה "מותר" לו לקזז את זה משכר העובדים?