העתירה לבג״ץ נגד מתווה הגז

(יוסי דהאן)

בפינוי תושבי גבעת עמל, מימן איל הגז והנדל"ן יצחק תשובה מכספי תאגידיו את פעולתו האלימה של כוח המשטרה, שהשליך את תושבי השכונה מבתיהם לרחוב. שלשום התנדבה משטרת ישראל לסייע מרצונה הטוב לתשובה ולשאר טייקוני הגז ללא גביית תשלום. בשיטה המוכרת והאנטי-דמוקרטית של דיכוי מחאה חברתית באמצעות הפללת מנהיגיה, עיכבה המשטרה לחקירה את מארגני המחאה הגדולה נגד מתווה הגז והוציאה צווי הרחקה נגדם. למרבה האבסורד, אחת ממבקשות הרישיון להפגנה שנגדה הוצא צו הרחקה (עדי פלד) כלל לא השתתפה בהפגנה! בינתיים חזרה בה המשטרה, הודתה שטעתה וביטלה את צו ההרחקה נגד מארגן נוסף (אלון ויסר).

אולם המאבק נמשך גם בזירה המשפטית: המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, שבו אני מועסק, באמצעות עורך דין אפי מיכאלי, יחד עם העמותה לכלכלה בת קיימא, עתרו לבג"ץ נגד מתווה הגז והסעיף התקדימי המבטיח למונופול הגז חסינות תקדימית מאכיפה רגולטורית למשך 10-15 שנה. כותבים העותרים:

"ההבטחה הנוקשה, הגורפת והממושכת לקיומה של סביבה רגולטורית יציבה, כובלת את ממשלת ישראל הנוכחית ואלו העתידיות למשך 10 שנים לפחות, למתווה שעלול להתגלות בעתיד ככזה שאינו תואם את האינטרס הציבורי, וזאת ללא כל יכולת לשנות את המתווה ולהתאימו למציאות המשתנה. בכך, עלולה ההתחייבות לפגוע פגיעה קשה במשק, באזרחי מדינת ישראל ובאינטרס הציבורי בכללותו, והיא טומנת בחובה פגיעה קשה ביכולתן של רשויות השלטון במדינת ישראל לנהל את משאבי הציבור באופן גמיש בהתאם לאינטרס הציבור, והכל ללא הסמכה בחוק".

כמו כן נכתב בעתירה כי "בהתחייבותה זו העניקה הממשלה לחברות הגז הטבה כלכלית עצומה, וזאת בנוסף לתמורה העצומה שממילא צפוייה להן מכוח החזקתן במאגרי הגז. כל זאת בהיעדר הסמכה בחוק, ועל כן תוך חריגה מסמכות".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איב

  ראשית הערכה לעותרים. מקווה שאתם גם יוצאים ומצטרפים להמון ברחוב בשבת 🙂
  שנית טעות עמוקה בידך מר דהן.ישנו תשלום יקר מפז,השייך לעולם הסינדיקט הסיציליאני והינו המשך ישיר לטענתך האמיתית ברישא ומפורט בקישור להלן.
  http://www.amitit.co.il/#!עפ-הסטטיסטיקה-בכיר-במשטרה-קיבל-הבטחה-למשרת-חלומות-אצל-תשובה/cjds/5641e6230cf2708e0013a3fe

 2. הראל

  יש דרך להגיע לנוסח העתירה המלא?
  תודה מראש
  הראל