הצד האפל של השוק

(יוסי דהאן)

לא משהו שהרברט מרקוזה ואחרים מאסכולת פרנקפורט לא כתבו עליו בהרחבה במאה הקודמת, על "צרכים כוזבים" וההונאה שמייצר השוק הקפיטליסטי. אבל כאשר שני חתני פרס נובל לכלכלה ג'ורג' אקרלוף ורוברט שילר כותבים על כך, נוספת לתזה מכובדות ורושם של רצינות מדעית שחסרה למבקרים חברתיים.

אקרלוף ושילר כותבים במאמר "הצד האפל של השוק" על התזה המרכזית של ספרם החדש "Phishing for Phools: The Economics of Manipulation and Deception". (לפני כחודשיים כתבתי על הסקירה של קאס סנסטיין על הספר ועל ההבדל בין הגישה שלהם לגישה האינדיבידואליסטית שלו, של דן אריאלי וכלכלנים התנהגותיים אחרים):

"זה לא נדיר להיתקל בילד בן 11 הסובל מסכרת, אני צופה באחת הסיבות לכך בכל פעם שאני עומד בתור לקופה בסופרמרקט המקומי שלי בוושינגטון, הממתק נמצא שם ליד הקופה, ממתין להיאכל.
אולם זה לא אומר שמנהל החנות הוא רע או אפילו חסר אחריות. אם יהיו לו התלבטויות בקשר לכך, הוא יעמוד בפני דילמה אמיתית, הוא צריך להראות רווח. שולי הרווח בסופרמרקטים הם מזעריים. לא משנה מה האתיקה שלו, למעשה אין לו כמעט ברירה אלא להציב את הממתקים הללו ליד הקופה על מנת שהצרכנים יראו אותם. במילים אחרות, בשיווי משקל כלכלי שבו עסקים צריכים לנצל כל יתרון מכל הזדמנות שנקרית בדרכם המייצרת רווח, הממתק יגיע לקופה.

שווקים חופשיים משרתים את הטוב הכללי באמצעות "היד הנעלמה" (כפי שאדם סמית הראה לנו לפני כמאתיים שנה, עניין המשמש כבסיס לתחום הכלכלה) אולם שווקים חופשיים עושים דבר נוסף. כל עוד אפשר לייצר רווח הם ירמו אותנו, יבצעו מניפולציות וינצלו את החולשות שלנו. זה גם היסוד המרכזי של שיווי משקל בשוק שבו היצע וביקוש מאזנים אחד את השני.

חברינו הכלכלנים מכירים בהתנהגות הזו במקרה של התנהגות של יחידים, אולם נכשלים בראיית העקרון הכללי. וכך הרבה מאד דברים רעים מתרחשים. אנחנו הכלכלנים היינו צריכים להשמיע קול אזהרה לפני ההתרסקות הפיננסית בשנת 2008. היינו צריכים להכיר בכך שאנשים לא היו צריכים לקנות משכנתאות שערכן היה מופרז, שבנקים לא היו צריכים ליצור הלוואות לא בטוחות שתמכו במשכנתאות הללו. במקום זאת, כל מה ששמענו היה לכל היותר קולות בודדים של מחאה. היינו צריכים להיות הרבה יותר ספקנים".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.